عنوان پایان نامه :

چرخه کشش – انقباض در تمرینات پلایومتریک

تاثیر 6 هفته تمرینات دایره­ای پلایومتریک بر برخی از فاکتورهای آمادی جسمانی دانش­آموزان کشتی­گیر منطقه 11 شهر تهران

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

2-5- چرخه کشش – انقباض در تمرینات پلایومتریک

طبق گفته آی کینگ[1] در سال 1993، چرخه کشش- انقباض شامل دو نوع انقباض طبیعی در عضله تحت عنوان انقباضات برون گرا و انقباضات درون گرا می‌باشد که در تعیین زمان، حجم و شدت برنامه تمرینی مفید است که این چرخه شامل سه مرحله است:

مرحله انقباض برون­گرا یا انقباض اکسنتریک[2] یا فاز منفی[3]: در این مرحله طول عضله زیاد شده و عضله تحت فشار ناشی از کشش قرار می‌گیرند. این مرحله به عنوان مرحله ی بارگیری هم از آن نام می‌برند (مایلر و همکاران، 1984).

– مرحله استراحت (استهلاک) که به آن زمان مکث[4] هم گفته می‌شود، این مرحله، فاصله زمانی بین انقباض برون گرا و انقباض درون گرا رخ می‌دهد.

– مرحله انقباض درون­گرا یا انقباض کانسنتریک[5] یا فاز مثبت[6]: این مرحله عکس مرحله اول بوده که در این مرحله طول عضله کوتاه شده و مهم ترین مرحله در این چرخه است که عضله بیشترین نیرو را در کم‌ترین زمان تولید می­کند.  این مرحله Take off  به خصوص در پرش­ها نام دارد (مایلر و همکاران، 1984).

در سال 1996 کومی‌بیان کرد که بیشترین تنش تولید شده در چرخه ی کشش- انقباض مربوط به مرحله اول و درست قبل از انقباض درون گرا است و بیشترین تأثیر این چرخه زمانی رخ می‌دهد که زمان مکث به حداقل رسیده یا به عبارتی مقدار نیروی تولید شده در این چرخه با زمان مکث نسبت عکس دارد (شیران، 1385).

 

2-6- گیرنده­های حسی و عمقی

این گیرنده­ها اجرای حرکت را کنترل کرده و موجب آگاهی شخص از وضعیتی که در آن قرار دارد، می­شود که شامل دو دسته گیرنده به نام، دوک‌های عضلانی و اندام‌های وتری گلژی هستند.

 

2-6-1- دوک­های عضلانی

از نظر ساختاری دوک­های عضلانی دارای دو سر نوک تیز است که هر دوک در اطراف تارهای درون دوکی قرار گرفته است. تارهای درون دوکی فاقد تار‌های اکتین و میوزین هستند و قابلیت انقباض را ندارند.

گیرنده دوک عضلانی در مرکز دوک قرار داشته که تحریک این ناحیه از دوک باعث تحریک گیرنده‌های این قسمت می‌شود. یک نیروی کشش خارجی باعث کشش دوک‌های عضلانی شده که این کشش در قالب یک پیام حسی به نخاع رفته و موجب انقباض گروهی از عضلات و مهار عضلات می‌شود که این فرآیند به نام بازتاب کششی است. قدرت پاسخ دوک‌های عضلانی به کشش، میزان کشش و سرعت کشیدگی بستگی دارد (سلیمانی، 1375).

 

2-6-2- اندام­های وتری گلژی

این گیرنده­ها در داخل وتر عضلات در محل اتصال وتر با اولین تارهای عضلانی قرار دارند. به طور متوسط هر اندام وتری گلژی به 15- 10 تار عضلانی متصل می­شود. و با انقباض عضله این تارها تحریک می­شود و این گیرنده­ها بر خلاف دوک‌های عضلانی نقش مهار دارند. اندام­های وتری گلژی به دلیل نقش مهاری که دارند از تنش عضلانی شدیداً جلوگیری کرده و مانع بروز آسیب در عضلات می‌شود (مایلر و همکاران، 1984).

  1. I . king
  2. Eccentric Contraction
  3. Negative pase
  4. pause Time
  5. Concentric contraction
  6. Postive phase

دانلود متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید