4-2-14- همگرایی ترکیه با غرب، ترکیه و پیمان ناتو


4-2-14- همگرایی ترکیه با غرب، ترکیه و پیمان ناتو

سازمان پیمان­آتلانتیک شمالی یا همان ناتو، که در سال 1949 تأسیس شده بود را می­توان یکی از دروازه­های ورود ترکیه به اردوگاه غربی و امریکایی دانست.

ترکیه که به دنبال کسب پاداش و تعریف منافع خود بر اساس پاداش­های غرب و امریکا بوده و در جنگ شبه­جزیره کره به همراه انگلیس به عنوان حامی امریکا، بالغ بر پانزده هزار سرباز ترک را به پشتیبانی امریکا گسیل نموده بود، سرانجام در سال 1952، به عضویت سازمان نظامی و امنیتی اروپای­ غربی و شمال­ امریکا یعنی تانو درآمد (کسینجر 1383،  1:88).

جمهوری ترکیه که از حوادث جنگ جهانی اول، پدید آمده و در واقع قسمت کوچکی از امپراتوری بزرگ و فروپاشیده عثمانی در جنگ جهانی اول بود، در جنگ جهانی دوم ابتدا اعلام بی­طرفی نمود اما با توجه به فشار قدرت­های برتر اروپایی مانند انگلستان، در سال 1944 مجبور به اعلام جنگ با آلمان نازی[1] گردید. این کشور بعد از جنگ و با توجه به اینکه در آن زمان دارای قدرت نظامی و اقتصادی لازم برای حفظ تمامیت ارضی خود در برابر همسایه قدرتمندش اتحاد جماهیر شوروی[2] نبود، مجبور شد در سال 1952 به پیمان ناتو محلق شده و به عنوان یک دولت بلوک غربی[3]در صحنه تقابل میان ابرقدرت­های آن روزگار، به امریکا و اروپای غربی وابسته گردد (اعتضادالسلطنه 1391، 83).

در اوایل دهه پنجاه و در چارچوب برنامه­های امریکا و غرب برای مقابله با خطر کمونیسم شوروی، دولت­های امریکا، بریتانیا و فرانسه با همراهی ترکیه تصمیم گرفتند که همکاری دفاعی منطقه­ای در خاورمیانه را با مشارکت کشورهای عرب، توسعه دهند و سیستم جنگی وسیعی ایجاد کنند که سراسر خاورمیانه را زیر پوشش قرار دهد و مقر فرماندهی­اش نیز ناحیه کانال سوئز[4]باشد. هدف این برنامه، تقویت موقعیت انگلیس در خاورمیانه و توسعه دامنه نفوذ پیمان ناتو به شرق مدیترانه و حمایت از جناح راست پیمان ناتو بود (شرابی 1375، 167).

ترکیه و دولتمردان آن به شدت به ناتو وابسته بودند زیرا شوروی در تقسیم جهان بعد از جنگ جهانی دوم، خواهان تصرف و ضمیمه نمودن بخش­هایی از ترکیه مانند قارص[5]، آرداهان[6]و تنگه­های بسفر و … به خاک خود شده بود. رهبران ترکیه با بزرگنمایی موقعیت خود در برابر خطر شوروی و کمونیسم جهانی، به کمک­های ناتو و امریکا چشم دوخته و این کمک­ها را برای بهبود اوضاع اقتصادی و نظامی نامناسب خود لازم و ضروری می­دیدند. ترکیه در عصر جنگ سرد نیز همچنان از نظر پیمان ناتو، دارای اهمیت بالایی بود (داوداوغلو 1391، 134).

ترکیه سعی نموده است تا با استفاده از سازمان ناتو، از این سازمان به عنوان مهمترین ابزار راهبردی ترکیه در روابط با دنیای غرب استفاده نماید. این کشور مجبور بوده است تا برای قرار گرفتن در جمع یک اتحاد غربی، با تطبیق شرایط و راهبردهای خود با شرایط غربی ناتو به دنبال به دست آوردن منافع خود در اروپا باشد (داوداوغلو 1391، 237،229). بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بلوک شرق[7] و به تبع آن پیمان نظامی”ورشو”[8]­، اهداف و راهبرد ناتو دچار تغییر شده و مأموریت این سازمان از یک پیمان نظامی برای حفظ امنیت اروپا، به دخالت و تأثیرگذاری بر امنیت بین­المللی تغییر یافت و خود را دارای مأموریت جهانی ساخت.

در این ساختار جدید نیز ترکیه به دنبال نقش مهم و تأثیر گذاری بود که از طریق این نقش بتواند به اهداف و منافعش در صحنه بین­المللی دست یابد. اهداف و منافعی مانند دخالت در مناطق مختلف جهان و کسب نقش میانجی و موازنه­گر در رویدادهای جهانی، استفاده از کارت ناتو و همکاری نزدیک با امریکا در ورود به اتحادیه­اروپا،  اخذ نمایندگی غرب و اروپا در مسایل خاورمیانه و استفاده از امکانات ناتو برای تسلط بر خاورمیانه و اطراف ترکیه، تبدیل ترکیه به شریک راهبردی امریکا در منطقه و جهان، استفاده از ناتو برای بازگشت به قدرت امپراتوری عثمانی و دخالت در شرق اروپا و منطقه بالکان و … که کارگزاران آن و به خصوص دولتمردان حزب عدالت و توسعه به دنبال دستیابی به آنها هستند (داوداوغلو 1391، 214–235). همانگونه که در بالا ذکر شد کارگزاران کنونی ترکیه که از حزب عدالت و توسعه هستند نیز بر اساس نظریه پردازی افرادی مانند احمد داوداوغلو در کتاب عمق راهبردی، به دنبال افزایش نقش خود در ناتو و افزایش حضور و دخالت ناتو در منطقه و به خصوص خاورمیانه هستند. نمونه­های بارز این تلاش های ترکیه را می­توان در درخواست‌های ترکیه در زمینه استقرار سپر موشکی ناتو در مالاتیا، استقرار موشک­های پاتریوت در مرز ترکیه با سوریه و درخواست ترکیه مبنی بر دخالت غرب و به خصوص ناتو برای حمله نظامی به سوریه بر علیه حکومت قانونی بشار اسد، مشاهده نمود.

 

4-2-15- ترکیه همیشه پشت درهای اتحادیه­اروپا

یکی از آرمان­های اساسی جمهوری ترکیه از زمان تشکیل در سال 1923 تاکنون (انتهای سال 2012 میلادی) را باید پیوستن به اروپا و پذیرش این کشور در جمع کشورهای اروپایی دانست.

اگر به فرآیند تشکیل جامعه­اروپا[9]و سپس اتحادیه­اروپا[10] توجه گردد، مشاهده می­شود که جمهوری ترکیه، فارغ از اینکه چه حزب، اندیشه یا چه فردی در مسند حکومت باشد، به دنبال اخذ پذیرش در اروپا بوده است، البته دوران کوتاه دولت حزب رفاه با رهبری نجم­الدین اربکان را باید از این فرآیند تمنای اروپایی شدن، مستثنی کنیم.

طی حدود نود سال اخیر، یکی از پایه­های سیاست خارجی ترکیه که تأثیر فراوانی بر سیاست داخلی و هویت این کشور داشته است را باید تلاش برای کسب جایگاه در اروپا و قرار گرفتن در کنار قدرت­های مطرح این قاره دانست.

آتاتورک به عنوان اولین رهبر و رئیس جمهور ترکیه نوین در همان آغاز ریاست خود به صراحت از آرزوی خود برای تبدیل ترکیه به یک کشور مدرن و اروپایی سخن گفته است، کاری که رجب طیب اردوغان ظاهراًاسلامگرا نیز در سال 2002 و در همان آغاز فعالیت دولتش به آن اشاره نموده و تلاش برای عضویت در اتحادیه اروپا را در کنار ثبات اقتصادی به عنوان یکی از اولویت­های اصلی دولت خود قرار داده است.

گرایش به پیوستن به اتحادیه اروپا و کسب تابعیت اروپایی از سوی حزب عدالت و توسعه و به ویژه اردوغان، بسیار شدیدتر از درخواست لائیک­های هوادار غرب یا همان کمالیست‌‌ها بوده است (اعتضادالسلطنه 1391، 81، 141،147).

هر چند برخی کارشناسان، این شوق و اشتیاق حزب عدالت و توسعه برای ورود به اتحادیه اروپا و کسب پذیرش تابعیت اروپایی برای ترکیه را در عواملی مانند تلاش اردوغان برای کاهش قدرت کمالیست­ها و به ویژه ارتش و کاهش احتمال وقوع کودتا بر علیه دولت دانسته­اند، اما باید علت را در جای دیگری جستجو کرد. علت اصلی شوق و تلاش اردوغان برای پذیرش ترکیه در اروپا را باید در راهبرد حزب عدالت و توسعه برای تغییر هویت سنتی ترکیه، کسب هویت و فرهنگ جدید غربی همراه با دریافت پاداش­های اقتصادی و سپس بازیابی اقتدار از دست رفته عصر عثمانی برای تسلط بر منطقه خاورمیانه و شرق اروپا دانست.

علیرغم تمامی تلاش­های صورت گرفته، جامعه­اروپا و اکنون اتحادیه­اروپا حاضر به پذیرش کامل ترکیه در درون خود نشده است. هر چند ترکیه در سازمان­ها و نهادهای مرتبط و زیر مجموعه­اتحادیه­اروپا مانند ناتو، شورای اقتصاد اروپا[11]، سازمان امنیت و همکاری اروپا(آگیت)[12]، اتحادیه گمرکی اروپا[13]­و … پذیرفته شده و از اعضای فعال این مجموعه­های اروپایی است اما پذیرش کامل و نهایی ترکیه در اتحادیه­اروپا به آرزوی نود ساله­ای برای سران ترکیه تبدیل شده که سرانجام آن نیز مشخص نیست.

 

4-2-16- پشت دروازه­های تمدن غربی یا مسیحی

اتحادیه­اروپا که اکنون به این نام خوانده می­شود، بعد از جنگ جهانی دوم و بر اساس دو آرمان، همکاری و همگرایی اروپا و سپس همکاری­اقتصادی برای بازسازی اروپای بعد از جنگ، به وجود آمد. بنیانگذاران اتحادیه و به خصوص نظریه پردازان همکاری[14] و ادغام اروپا[15]، معتقد بودند با ایجاد اتحادیه و ادغام کشورهای اروپایی، می­توان از تکرار دو جنگ جهانی گذشته در سال­های بعد جلوگیری نمود. اتحادیه اروپا که طی مراحل مختلف و بعد از تشکیل اتحادیه‌هایی مانند اتحادیه­ذغال سنگ و فولاد اروپا[16] در سال 1950، بانک سرمایه گذاری اروپا[17]، اتحادیه تجارت آزاد اروپا[18]، جامعه اروپا در سال 1967 و نهایتاً در سال 1992 و بر اساس پیمان ماستریخت[19] فرانسه به وجود آمده است را می­توان یک اتحادیه­اقتصادی و پولی دانست که البته در محافل سیاسی به عنوان کلوپ مسیحی[20] یا اتحادیه مسیحی نیز از آن نام برده می شود.

اتحادیه­اروپا که ریشه در مشکلات اقتصادی و پیمان­های اقتصادی کشورهای اروپای­ غربی بعد از جنگ جهانی دوم دارد، برای ترکیه چنان اهمیت دارد که برای ورود به این اتحادیه و پذیرش کامل در آن طی دهه­های اخیر مجبور به اجرای برنامه­ها و دستورات مختلف اتحادیه برای کسب شرایط لازم گردیده است. دستوراتی در مورد تعدیل قوانین دینی و اسلامی، تغییر انگاره­های هویتی و فرهنگی جامعه ترکیه و همخوان کردن آنها با نمادهای اروپایی و غربی و …، این دستورالعمل­های اتحادیه­اروپا را می­توان در چهره همان برنامه اصلی کارگزاران دولت ترکیه در تغییر هویت و منافع این کشور به خوبی مشاهده نمود.

اتحادیه­اروپا که انصافاً و علیرغم وجود برخی آزادی­ها و قوانین حقوق بشری آن، دارای راهبرد ضد­اسلامی و ضد­شرقی است را باید همان اتحادیه مسیحی دانست که برای ورود به آن لازم است تا هویت و ماهیت مردم، کارگزاران و سیاست‌های داخلی و خارجی ترکیه تغییر کرده و با هویت و ساختار سیاست­های اروپایی و غربی منطبق گردد.

هویت­ غربی اتحادیه­اروپا را نمی­توان جدا از فرهنگ و مذهب مسیحیت مورد بررسی قرار داد. این اتحادیه به شدت تحت تأثیر مسیحت بوده و علیرغم انکار مسئولین آن، باید اتحادیه­اروپا را یک بلوک دینی و دارای هویت مسیحی دانست. بنابر شواهد موجود، هفت کشور عضو اتحادیه شامل ایتالیا، لیتوانی، مالت، لهستان، پرتغال، اسلواکی و جمهوری چک خطاب به دیگر اعضای اتحادیه، از آنها خواسته‌اند که قانون اساسی اروپا با صراحت به ریشه­های مسیحی اروپا اشاره نماید (وثیق  1387، 150).

4-2-17- دروازه­های تمدن، انگاره مشترک محمدرضا­شاه و اردوغان

سران حزب عدالت و توسعه نیز علیرغم اذعان به ماهیت و هویت غربی اتحادیه­اروپا، بر تغییر هویت  ترکیه برای پذیرش کامل در اتحادیه اروپا،  پافشاری می­کنند و معتقدند که ترکیه باید به نوسازی یا ساخت مجدد فرهنگ سیاسی، روان­شناسی، نهادها، نظام و ساختار خود بپردازد تا بتواند با تغییر هویت مردم ترکیه و کسب مشروعیت مردمی برای هویت جدید خود، برای ورود به اتحادیه از همکاری و پشتیبانی مردم نیز برخوردار گردد (داوداوغلو 1391، 497).

به نظر می­آید سران ترکیه و به خصوص اردوغان و دوستانش، خود را در پشت دروازه­های تمدنی می­بینند که همه آمال و آروزهای آنان را در اختیار خود دارد. تمدن و هویت غرب و اروپایی که اردوغان در آرزوی عبور از دروازه ورودی آن می‌باشند. این دروازه و آرزوهای اردوغان را باید با ذهنیت دروازه­های تمدن بزرگ محمدرضا پهلوی مقایسه نمود، دروازه‌هایی که هرگز بر روی محمدرضاشاه باز نشده و بلکه به جای دروازه­های تمدن خیالی، دروازه­های برزخ و فلاکت را بر روی خود باز شده دید!

احتمال اینکه اردوغان و دوستانش نیز به سرانجام محمدرضا شاه گرفتار شده و از قدرت و مقبولیت ساقط شده و در آرزوی باز شدن دروازه­های غربی اروپا، نابود شوند، بسیار است .

 

[1] . Nazi Germany

[2]. Union of Soviet Socialist Republics (Soviet Union)

[3] . Bloc West

[4] .  Suez Canal

[5] . Kars

[6] . Ardahan

[7] . Bloc East

[8] . Treaty of Warsaw

[9] . European Community

[10] . European Union

[11] . European Economic Council

[12] . Organization for Security and Co-operation in Europe

[13] . Customs Union European

[14] . Cooperation

[15] . European  Integration

[16] . European Coal And Steel Community

[17] . European Investment Bank

[18] . European Free Trade Association

[19] . Maastricht Tready

[20] . Christian Club

در این پست فقط تکه ای از این پایان نامه درج شده

برای متن کامل می توانید به سایت علم یار مراجعه کنید

دانلود متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید