3-4-10- روابط دینی و مذهبی ایران با دولت حزب عدالت و توسعه


3-4-10- روابط دینی و مذهبی ایران با دولت حزب عدالت و توسعه

در این پست فقط تکه ای از این چپایان نامه درج شده

برای متن کامل می توانید به سایت علم یار مراجعه کنید

دانلود متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

یکی از وجوه مشترکی که روابط ایران و ترکیه را از سال 2001 به بعد در مسیر بهبودی و گسترش قرار داده بود، اشتراکات دینی و احترام به مذاهب دو کشور بود.

طی سال­های بعد از حاکمیت حزب عدالت و توسعه، ایرانیان در سطح مردم و مسئولین همواره از اقدامات و  تلاش­های حزب عدالت و توسعه برای برقراری احکام اسلامی در ترکیه، به شدت دفاع نموده و از آنها پشتیبانی نمودند. مسایلی مانند لغو ممنوعیت حجاب در مدارس  دادگاه­ها و … که ایرانیان از آنها حمایت می­کردند.

اما در زمینه مسایل مذهبی، با توجه به اینکه ترکیه دارای یک اقلیت حدوداً بیست درصدی علوی و شیعه می­باشد، احترام به اقلیت­های قومی در هر دو کشور و همچنین آزادی مراسمات مذهبی و احترام به مذاهب رسمی میان دو کشور، در بالاترین سطح خود رعایت می­شد. در این دوره، از تهدیدهای مذهبی یا برتری­جویی مذهبی دو کشور در منطقه نیز خبری نبود.

در ترکیه طی چند سال گذشته و حتی همین دو سال اخیر نیز مراسمات رسمی شیعیان مانند مراسم عاشورا برگزار شده و مورد استقبال مردم ترکیه و حتی مسئولین آن مانند رجب طیب اردوغان قرار گرفته است، به نحوی که اردوغان در سال 2010 (آذر ماه 1389 شمسی) به همراه علی­اکبر ولایتی از ایران در مراسم عاشورای شهر استانبول شرکت کرده و به سخنرانی در مورد عاشورا، امام حسین(ع) و … می­پردازد. اردوغان در اين مراسم كه در شهر استانبول برگزار شد، طی سخنانی در ابتدا انفجار تروريستی در شهر چابهار و نيز حملات تروريستی در شهرهای نجف و سامرای عراق و اقدامات تروريستی كه غير نظاميان را در هر مكانی از جهان هدف قرار می‌دهد، محكوم كرده و می­گوید {مسلمانان منطقه، مسيری مشترک دارند و بايد اختلافاتشان را كنار بگذارند و در جهت تقويت وحدت و ناكام گذاشتن هر گونه تلاش برای فتنه­انگيزی گام بردارند}. وی در ادامه می گوید {اين وقايع بيانگر توطئه‌های از پيش طراحی شده است و ما چنين توطئه‌هايی را در شهرهای تركيه داشتيم و درس مهمی از اين طرح‌های توطئه گرفتيم كه بايد در مقابل چنين حوادث تروريستی برای آينده‌ای بهتر تلاش كنيم و وحدت خود را حفظ كنيم} ( خبرگزاری دانشجويان ايران(ايسنا) 26 آذر 1389).

این همراهی اردوغان و برخی دیگر از مسئولین ترکیه با عزاداران و شرکت آنها در مراسم عاشورای حسینی، چنان مورد توجه مردم و مسئولین ایرانی قرار گرفت که رسانه­ها و حتی صداو­سیمای ایران، بارها به انعکاس و پخش مراسم مذکور پرداختند. از سوی دیگر آیت­­الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید در ایران نیز به تمجید از اردوغان پرداخته و می‌فرمایند {شرکت آن شخصيت گرامی در مراسم عزاداری سال جاری در کشور خويش بسيار مهم و اثر­گذار است از يک طرف، دعوت به تکريم عترت و پيروی از اين خانواده است، از نظر ديگر حمايت از اهداف حسين ‌بن‌ علی‌(ع)است که در رأس آنها ظلم‌ستيزی و عدالت‌­خواهی است که امروز جامعه بشری بدان نياز مبرم دارد و شعار حسين ‌بن ‌علی‌(ع) و حسينيان پيوسته اين بوده که«هيهات منا الذله». دولت حضرتعالی در اين مدتی که بر سر کار آمده و فعاليت‌های اصلاحی خود را آغاز كرده به خوبی نشان داده است که به مسايل بين‌المللی و اسلامی و رفع تبعيض‌ها کاملا توجه دارد و می‌تواند نقشی کليدی در اين زمينه‌ها ايفا كند. ما موفقيت روزافزون جنابعالی و همه همکارانتان را در پرتو پيروی از تعاليم عالی اسلام از خداوند متعال خواهانيم} (خبرگزاری دانشجويان ايران(ايسنا) 28 آذر 1389).

دانلود متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

این مراسم درست مدتی قبل از آغاز دخالت ترکیه در امور سوریه و موضع­گیری اردوغان بر علیه بشار­اسد به عنوان رئیس جمهور علوی مذهب سوریه می باشد. علیرغم سابقه‌ی آزادی مذهب مردم دو کشور طی چند دهه اخیر و احترام به مذاهب رسمی دو کشور طی یک دهه اخیر توسط مردم هر دو کشور، با آغاز بهار عربی – اسلامی در منطقه از سال 2010، مسئولین ترکیه و به خصوص شخص اردوغان در فکر برجسته سازی مذهبی ترکیه در سطح منطقه و جهان اسلام بوده­اند.

اردوغان طی سال­های 2010 تا 2012 سعی داشته تا با دخالت در امور کشورهایی که دارای اکثریت شیعه یا علوی در منطقه هستند، شیعیان و علویان را از قدرت کنار زده و با سپردن حاکمیت به اهل تسنن یا تثبیت قدرت حاکمان سنی مذهب منطقه، ضمن محدود کردن شیعیان و حامی بزرگ شیعیان جهان یعنی ایران، ترکیه را عنوان حامی بزرگ و دلسوز اسلام اهل سنت معرفی نماید!

روند شیعه­هراسی که مورد حمایت ترکیه و شخص اردوغان می‌باشد به وضوح در سوریه و عراق قابل مشاهده است. مخالفت شدید با بشار­اسد و علویان در رأس قدرت در سوریه، حمایت از بنیادگرایان تندروی سنی مذهب مانند سلفیان[1] در آشوب­ها و جنگ داخلی سوریه، مخالفت با دولت شیعه نوری المالکی[2] در عراق، حمایت از نیروهای مسأله­دار اهل سنت عراق مانند طارق­الهاشمی[3] (معاون فراری رئیس جمهور عراق) و … نشان داده که اردوغان سعی دارد با ترویج شیعه هراسی در جهان اسلام، محدودسازی مذهب شیعه و دولت­های شیعه مانند ایران در منطقه را دنبال نماید.

بعد از روشن شدن نیات واقعی اردوغان در منطقه بود که نوعی تقابل مذهبی میان ایران و ترکیه و نیز ترکیه و شیعیان و علویان در منطقه آغاز گردید و روابط مسالت­آمیز مذهبی دو کشور ایران و ترکیه را طی دو سال اخیر در تنش و تقابل مذهبی شدیدی  قرار داده است.

[1] . Salafisme

[2] . Nouri  Al-Maliki

[3] . Tariq  Al-Hashimi

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید