پروژه پایان نامه كارشناسی رشته مكانیك حرارت و سیالات

محتوای این بخش : پروژه پایان نامه كارشناسی رشته مكانیك حرارت و سیالات 140 صفحه

 دانلود متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پروژه پایان نامه كارشناسی

رشته مكانیك حرارت و سیالات

 

موضوع پروژه:

Desicant cooling system

 

استاد راهنما:

دكتر سهیل پرخیال

 

 

دانشجویان:

محمد یاسررخشایی

سید علی آثاری

 

 

زمستان 84

 

مقدمه:

سیستم های دیسكنت كه یكی از تركیبات سیستم های HVAC محسوب می‌شوند به جهت مزیت های ویژه ای كه دارند در صنعت و تجارت امروز از همنوعان دیگر خود بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین تفاوت هایی كه باعث تمایز بین سیستم دیسكنت و دیگر خنك كننده های قراردادی وجود دارد عبارتند از:

بحث وجود مقدار زیاد هوا كه باید از ساختمان تخلیه شود

بحث برگرداندن هوای تهویه شده ای كه از ساختمان خارج شده برای تهویه مجدد ساختمان

بحث هزینه های برق مصرفی توسط سیستم ها

كه سیستم های دیسكنت با توجه به تغییراتی كه درون‌آن انجام داده شده است خود نیز از دو لحاظ از همدیگر متمایز می شوند كه آن نیز عبارت است از:

1-هزینه برق مصرفی

2-مقدار نگهداری آب از طریق جذب

كه می شود گفت از دو نظر عمده:

1-كنترل رطوبت دردمای پایین

2-هزینه كم برای انرژی

در بحث های سیستم HVAC مشتریان به دنبال دستگاهی كه می گردند كه علاوه بر فراهم كردن راحتی مورد نظر برای آنان از نظر اقتصادی نیز برای آنان به صرفه باشد.

و مطمئنا می توان گفت كه هر چه مقدار درجه حر ارت درخواستی و رطوبت مورد نیاز كمتر باشد ارزش واهمیت سیستم های دیسكنت در برابر همنوعان خنك كننده قراردادی خود بیشتر جلوه خواهد كرد.

ودر طراحی های معمولی اگر از دیسكنت به غیر از مزیت های آن و به مثابه یك سیستم هیبرید معمولی استفاده شود كاملا بی فایده و در بعضی مواقع به لحاظ فیزیكی و ابعاد از نظر اقتصادی نیز به صرفه نیست.

می توان گفت كه هنگامی كه مقدار زیادی از هوای تازه نیاز است وقتی كه هوای تخلیه شده میتواند به صورت تبخیری خنك شود و برای Post-cooling هوایی كه از چرخ خشك كن می گذرد استفاده میشود. به علاوه این سیستم به جهت كم كردن انرژی مورد نیاز برای تقطیر وجذب بخار موجود در هوا میزان برق بسیار كمی را استفاده می‌كند. هنگامی كه این دو شرط با هم تركیب می شوند مانند هنگامی كه مقدار زیادی از هوا تهویه شده باید به ساختمان موجود اضافه گردد در محفظه ای كه دارای اوج هزینه برق مصرفی است سیستم دیسكنت هم انرژی وهم هزینه اولیه را در مقابل بقیه روش های اضافه كردن هوای تازه افزایش یافته را كاهش خواهد داد.

تنها استفاده در موارد بالا فقط در آب وهوای شمال دور وارتفاعات بلند می‌باشد.

 

تاریخچه

بیشتر از 15 سال قبل سیستم های فعال دیسكنت به عنوان یك از متداول ترین انواع سیستم HVAC در ساختمان های تجاری كه نیاز كمتری به سطح درجه رطوبت داشتند رایج شد. سوپر ماركت ها ویخچال های خانگی همگی جز سیستمهای یخچالی هستند كه در آن ها اصل این است كه سرمای هوا وقتی بیشتر اثر می گذارد كه بیشترین با رطوبت ساختمان به وسیله سیستم فعال دیسكنت از بین برود. البته قبل از آن سازنده های سیستم های دیسكنت برای ساختمان تجاری ابتدائا روی واحدهایی از نوع چرخ دیسكنت( دیسكنت جامعه ) متمركز شده بودند و آن را مورد استفاده قرار میدادند اما در بازارهای صنعتی سیستم دیسكنت مایع به صورت بسیار موثر از دهه 20 مورد استفاده قرار گرفته شده اند. در سال های اخیر سازنده ای تجهیزات دیسكنت بالغ فعالیت های خود را در بازارهای تجاری گسترش داده اند.

مشخصه های بی نظیر سیستم دیسكنت مایع مانند هزینه در رقابت با دیسكنت جامعه و سیستم های خنك كننده قراردادی مشكل را مرتفع می‌كند.

مدارس شخصی مغازه های خرده فروش، رستوران ها، هتل ها،سینما ها و.. معمولا خواستار كنترل رطوبت نیستند. بلكه آن ها فقط رطوبت معتدل را می خواهند ومی گویند وقتی كه افزایش رطوبت به بالای 60% رطوبت نسبی برسد ممكن است آسودگی را كم كند ولی از لحاظ دیگر افزایش مدل ها ممكن است انتظار را بیشتر كند اما به ندرت به درآمد و سود خسارت وارد می‌كند.

در تهویه ساختمان های اداری نیز بقیه مزیت های سیستم فعال دیسكنت كمتر آشكار هستند مخصوصا چون راه زیادی برای برطرف كردن رطوبت بالا از هوای تهویه شده وجود دارد. هر چند به دلیل موفقیت سیستم دیسكنت مالك ها به كنترل رطوبت بیشتر از بحث اقتصادی آن اهمیت می دهند.

ومیتوان گفت كه چون افزایش تهویه تاثیر ضدرطوبت ساز را در واحدهای HVAC كم می‌كند ومشكل هایی برای این سیستم ها به و جود می آورد پس استفاده از سیستم های فعال و انفعالی دیسكنت می تواند از هر جهت به درخواست مورد نظر كمك كند.

به طور مثال در بیمارستان رطوبت بالا باعث عفونت میكروب های هوازی بود وكپك می گردد. دكترها برای ضدعفونی كردن از آنتی بیوتیك ها استفاده می كنند اما این تاكتیك برای اعمال جراحی چشمی و زایمان قابل استفاده واجرا نیست.

ولی استفاده از سیستم دیسكنت مایع به راحتی این مشكل را مرتفع می سازد و بر شدت پاكیزگی اتاق می افزاید.

 

شرح:

به طور كل چندین راه برای تهیه وآماده سازی اساس كنترل رطوبت وجود دارد كه به ترتیب عبارتند از

1-فشار اتاق

افزایش فشار اتاق به دلیل عبور تدریجی ونفوذ رطوبت در اتاق امری قطعی است وهر چه رطوبت بیشتر باشد فشار اتاق بیشتر می شودوبرای همین بهتر است سیستم دیسكنت و راهروی آن در ورودی اتاق به عنوان محیطی برای مسدودكردن هوا با یك دری كه به سمت خارج باز می شود قرار گیرد.

2-واحد هوای تازه (هوا ساز)

ثابت نشده است كه تازه بودن هوای اتاق برای بسیاری از تاسیسات ارزشمند است.

ونظارت برحس گر فشار اتاق و میزان هوای تازه بر حسب نوع عملكرد دقیق تر صورت می گیرد.

بنابراین سیستم هوا ساز اتاق از دگرگونی های ناشی از شرایط بیرون تاثیر نمی پذیرد.

3-حصار بخار

بخار ناشی از رطوبت می تواند از طریق دیوار كف وسقف با ایجاد واختلاف فشار بخار عبور كند. هر چه اختلاف بین سطح رطوبت داخل وبیرون اتاق بیشتر گردد فشار بخار برای رطوبتی كه سعی می‌كند داخل اتاق بیاید بیشتر است و هر چه قدر این فشار بیشتر باشد مانع محكمتری برای نفوذ رطوبت است.

ماده ساده ای مثل ورقه آلومنیوم بهترین مانع بخار است ولی باید به طور كامل نسبت به مهدومو كردن آن اقدام شود. ضد زنگ نیز یك محافظ و مانع خوب برای بخار است.

معمولا برای طراحی ها طراح عموما در حالت عادی از طرح سایكرومتریك برای انتخاب خشك كننده در شرایط درخواستی و به منظور رسیدن به رطوبت ودرجه دما درخواستی استفاده می‌كند.

طراح باید موارد زیر را در طراحی خود مدنظر داشته باشد:

1-بیشتر كویل های خنك كننده دقیقا آن چنان كه مشخص شده كار نمی كنند.

2-چكه ها و تراوشات همیشه در دستگاه جابه جاكننده هوا ومجاوری ولوله های هوا وجود دارد.

3-درجه تقطیر دستگاه همیشه در آن نقطه ای كه مشخص شده نمی ماند

4-جریان هوا در وضعیت مشخص ومعینی نمی ماند.

بنابراین یك طرح كنترل رطوبت مناسب خوب باید بیش از آن كه یك هواساز راحت وقراردادی باشد یك مقاوم و مانع خوب وكامل باشد. قبلا طراح با افزایش قدرت گرم كننده وخنك كننده ها این مشكلات را حل می كردن ولی لازم به ذكر است این مورد بسیار مصرف كننده وخوزنده انرژی می‌باشد و از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

در رطوبت های درخواستی برای RH بالای %50-60 طراح براحتی می تواند با به كاربردن كویل های ومبدل ها رطوبت وسرمای مورد نظر را فراهم كند.

البته هر چه میزان رطوبت پایین تر بیاید به خاطر وجود درجه بسیار پایین هوا(نزدیك به 10c) ورطوبت نسبی بالایی كه وجود دارد احتمال دارد كه داخل لوله ها ومجاری كپك بزند و بنابراین باید نسبت به به كارگیری پوشش ها به دور لوله گرما دردستگاه هواساز یا در دستگاه جابه جا كننده هوا توجه شود. لوله گرمایی لفافه دار می تواند ظرفیت انتقال آب كویل خنك كننده را به اندازه 1.5 برابر كویل خنك كننده بدون لوله گرما بهبود بخشد.

 

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این پایان نامه در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

دانلود پایان نامه با فرمت ورد

 

دانلود پروژه پایان نامه كارشناسی رشته مكانیك حرارت و سیالات 140 ص

فایل ها برای اینکه حجم آنها کمتر شود و راحت تر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید