پروژه مقايسه رشد مهارتهاي اجتماعي دانش‌آموزان پايه اول ابتدايي


مقدمه

سرمايه‌گذاري براي تربيت صحيح كودكان يك جامعه، در واقع سرمايه‌گذاري بنيادين اقتصادي، اجتماعي، اخلاقي و فرهنگي در جامعه است. شناختن نيازهاي واقعي و طبيعي كودكان و ارضاي صحيح آنها مي‌تواند آنها را به سوي يك زندگي سالم و لذت بخش متكي به خويشتن و بهره مند از استقلال منطقي، علمي و عملي راهنمايي كند.

براي تحقق اين امر آموزش و پرورش وظيفه‌اي خطير و مهم بر عهده دارد. زيرا علاوه بر رشد فكري دانش‌آموزان بايد زمينه‌هاي رشد و تربيت فردي و اجتماعي آنان را نيز فراهم سازد. به همين خاطر بايد در صدد تنظيم و اجراي برنامه‌هايي جهت رشد و تربيت اجتماعي در دانش‌آموزان باشد. (عباسي، 1375).

يكي از ميزانهاي مهم در انتخاب مطالب درسي، سازمان دادن به اين مطالب، تعيين هدفهاي تربيتي و اتخاذ روشهاي مناسب در تدريس، جنبه رشد اجتماعي [3] شاگردان است. (شريعتمداري، 1379).

انسان اصالتاً موجودي اجتماعي است و جنبه اجتماعي رشد كودك پايه و اساس زندگي انساني را تشكيل مي‌دهد. لازمه زندگي اجتماعي، آمادگي رواني، برخورداري از مهارتهاي اجتماعي، اعتماد به نفس و قدرت سازگاري اجتماعي است.

پس بدون ترديد از نظر اجتماع مهمترين بعد شخصيت افراد، بعد اجتماعي شخصيت ايشان است. (افروز،1381).

از جمله عوامل اجتماعي شدن كودكان، كودكستان و پيش دبستاني است. محيط كودكستان در واقع اولين برخورد با گروه همسالان را براي كودك فراهم مي‌نمايد. كودك بايد در كودكستان روشي را پيش گيرد كه با رفتار او در خانواده متفاوت است. در واقع برنامه‌ها و فعاليتهاي خاص كودكان براي دستيابي به اهداف مختلفي نظير توسعه مهارتهاي اجتماعي كودكان در مراكز پيش دبستاني با استفاده از فعاليتهايي مانند پرورش حس مسووليت پذيري، تقويت انديشه، رعايت حقوق خود و ديگران. آمادگي و توانايي در توجه به مالكيت و تملك اشياء مربوط به ديگران، آشنايي با قوانين و مقررات خانه، مدرسه، محله و جامعه، ايجاد علاقه به بازي و فعاليتهاي گروهي، زمينه رشد مهارتهاي اجتماعي و سازگاري اجتماعي را فراهم مي‌كند. (نقدي،1380).

با توجه به اينكه تحقيقات گسترده‌اي كه تاثير پيش دبستاني را بر رشد اجتماعي كودكان بسنجد به حد كافي صورت پذيرفته است،‌و همچنين پژوهشهاي انجام شده در اين زمينه اغلب در كشورهاي ديگر و با فرهنگي متفاوت از فرهنگ كشور ما صورت گرفته، ضرورت انجام اين تحقيق مشخص مي‌شود.

1ـ1ـ بيان مسئله

انسانها از آغاز تاكنون توانسته‌اند زندگي خود را از حالت بدوي به صورت متمدن و پيشرفته امروزي تغيير دهند و موانعي را كه در اين راه وجود داشته، از سر راه خود بردارند و به اين مسئله پي برده‌اند كه ملتهايي كه از تعليم و تربيت صحيح بي‌بهره بوده‌اند هرگز نتوانسته‌اند، با سربلندي زندگي كنند و از مواهب تمدن و كمال برخوردار باشند. پس اگر مي‌خواهيم جامعه‌اي سعادتمند داشته باشيم بايد به تربيت صحيح همت بگماريم. اين امر در صورتي سودمند خواهند بود و افرادي مفيد و سازنده به بار خواهد آورد، كه تعليم و تربيت از دوره خردسالي كه كودك چون شاخه‌اي جوان قابل انعطاف و نقش‌پذير است آغاز شود (عباسي، 1375).

در گذشته نظامهاي آموزشي بيشتر در زمينه رشد ذهني و شناختي فراگيران تاكيد داشته‌اند، اما امروزه رشد شخصيت همه جانبه فرد يكي از اهداف اساسي و اوليه نظامهاي آموزشي شده است. (شريعتمداري، 1379)

هيچ كودكي اجتماعي زاده نمي‌شود يعني با رفتار مطلوب يا نامطلوب به دنيا نمي‌آيد. كودك براي آنكه بتواند با افراد جامعه خود سازگار شود بايد چيزهاي زيادي بياموزد و با نكته‌ها و رمزهايي آشنا گردد. اين امر وقتي امكانپذير خواهد بود كه بتوانيم با تدارك يك رشته فعاليتهاي اجتماعي در مسير رشد فرصتهايي براي كودك فراهم آوريم تا با افراد مختلف تماس حاصل كند. هرگاه بخواهيم از پيشرفت رشد اجتماعي كودكان نتيجه مطلوب بدست آوريم بايد از طرح برنامه‌ريزيهاي خاصي بهره‌گيري كنيم. در آغاز كودكان به عنوان افرادي غير اجتماعي هستند ولي به تدريج و با حضور در دوره‌هاي قبل از دبستان به افراد اجتماعي تبديل مي‌شوند. آنها در اين مدت مي‌آموزند چگونه با ديگران سازگاري داشته باشند و در بازيهاي گروهي شركت و همكاري كنند. نتيجه اين شركت فعالانه اين است كه كودكان هنگام رود به دبستان آمادگي بيشتري پيدا مي‌كنند.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید