پروژه با موضوع کتابخانه الکترونیکی


چکیده

با توجه به اینکه برآورده کردن تمامی نیازهای مشتریان کتاب در یک کتابخانه کار دشواری است و به علاوه انبار کردن کتاب ها در طبقه هاو موضوعات مختلف هر یک نیازمند لیستی از اسنادو شماره های دستی و در نتیجه بایگانی کردن هر یک از این دسته ها به صورت دستی مشکلاتی چون خدشه دار شدن آنها در طیف وسیع و گم شدن واز بین رفتن آن در طول زمان است.

چرا که در کتابخانه ای که تنها به اعضأ کتاب را قرض میدهد،نیاز به بروزرسانی دارد و نمی توان در یک کتابخانه به راحتی تعاملی با بایگانی های دیگر داشته باشد.

یکی از مهمترین مسائل که نیاز مبرم به ایجاد فضای الکترونیکی و نرم افزاری فرضا تحت وب را داراست، روند رو به رشد کتابهای الکترونیکی و همچنین مقالات در امروزه است که فایل هایی قابل اجرا در کامپیوتر می باشند ومی توان گفت بسیاری از کتاب هایی که در کتابخانه ها به صورت دستی به اعضأ اجاره داده میشود تبدیل به فرمتهای الکترونیکی از قبیلE_BOOK ها و فایلهای PDF شده که نه تنها سهم بزرگی از کاهش فضای بایگانی را داراست بلکه امکان خرید را به کاربرانی میدهد که الزاما عضو کتابخانه نیستند.

حال با توجه به پیچیدگی و توسعه سیستم مورد بحث در صورت عدم وجود یک متدولوژی مناسب برای آنالیز و طراحی سیستم امکان پذیر نمی باشد. این عمل باید به صورت ابزاری به کار گرفته شود که برای دو طرف قابل لمس و مشاهده باشد که در این فاز ما با توجه به اطلاعات جمع آوری شده به ارزیابی سیستم و بررسی و سنجش قابل اجرا بودن پروژه می پردازیم.

شرح مساله:

به دلیل ایجاد گستردگی در خدمات کتابخانه و تعامل با سایر کتابخانه ها مشغله درکتابخانه افزایش یافته است و اکثر فعالیت های کتابخانه ها به صورت دستی وبر روی کاغذ انجام می شده است،مشکلاتی همچون گم شدن اسناد،ازبین رفتن در اثر فرسودگی و یا عوامل طبیعی و… وجود داشته است.

حال که دایره تقاضا افزایش یافته است و با توجه به مشکلاتی که در کار با اسناد داشته ایم ، نیاز خود را به برنامه ی کامپیوتری در تسریع کار و پیشرفت موثر در ارتباطات خوداحساس میکنیم.

خلاصه ای در مورد اداره امور و ساختار داخلی کتابخانه:
مسئول کتابخانه:

فردی است که اداره امور کارکنان یک کتابخانه را به عهده دارد و با استفاده از منابع انسانی ومادی آنرا به طرز مطلوبی اداره می نماید، وی مطلع از علم کتابداری و شمای مدیریتی می باشد، این شخص می بایست نیازهای کتابخانه را با در نظر گرفتن کیفیت و کمیت از لحاظ عرضه و تقاضا و نیز امکان مالی تأمین نماید.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید