پایان نامه کیفیت زندگی در افراد مبتلا به دیابت نوع دو


۲-۱-۳-مصاحبه­ی انگیزشی

۲-۱-۳-۱-تعریف مصاحبه­ی انگیزشی

مصاحبه­ی انگیزشی به عنوان یک سبک مشاوره­ای رهنمودی و مراجع محور به منظور تغییر رفتار برای کمک به مراجعانی است که در پی جستجو و حل دوسوگرایی­هایشان هستند(رولینک و میلر، ۱۹۹۵به نقل از برئرز[۱] و همکاران؛ ۲۰۰۲). این شیوه ابتدا از تجارب میلر در درمان مصرف­کنندگان الکلی به­دست­آمد و وقتی که برای اولین­بار توصیف شد بیشتر یک سبک درمانی بود تا یک مجموعه از تکنیک­های خاص. میلربه­جای­اینکه انگیزه را یک صفت ثابت شخصیتی بداند ، آنرا یک حالت آمادگی برای تغییر می­داند که در طول زمان و در موقعیت­های مختلف قابل­تغییر است. بنابراین فقدان انگیزش به عنوان صفت ذاتی در بیمار در نظر گرفته نمی شود بلکه به­جای آن حالتی است که در حال تغییر است. این تعریف انگیزش درست در نقطه­ی مقابل تعریف­های سنتی از انگیزش است چرا که آنها انگیزه­ی لازم برای تغییر را به عنوان صفت شخصیتی در نظر می­گرفتند(میلر،۱۹۸۳).

۲-۱-۳-۲-اصول و فنون مصاحبه­ی­ انگیزشی

از نظر رولنیک و میلر بین روح حاکم[۲] بر مصاحبه­ی انگیزشی و فنون خاص تفاوت وجود دارد )میلر ورولینک، ۱۹۹۵ به نقل از بریت[۳]، ۲۰۰۸). در روح حاکم بر مصاحبه­ی انگیزشی، آمادگی برای تغییر به عنوان صفت بیمار در نظر گرفته نمی ­ود، بلکه محصولی بی ثبات از تعامل بین شخصی است(میلر و رولینک،۱۹۹۵) و انگیزش برای تغییر به عنوان حالتی در نظر گرفته می­شود که در بیمار برانگیخته می شود، به­جای­اینکه به وی تحمیل شود. در این نوع درمان  وظیفه درمانجو این است که تردید خود را کشف و حل نماید و وظیفه­ی درمانگر آن است که انتظار تردید­ها را داشته باشد، آنها را بشناسد و به بیمار برای بررسی و حل آنها کمک کند. این تمایز بین روح حاکم بر مصاحبه­ی انگیزشی و تکنیک های آن مهم است. اگر درمانگری فنون مصاحبه­ی انگیزشی را بدون حفظ روح حاکم بر آن بکار ببرد مصاحبه­ی انگیزشی نیست، چرا که باعث برانگیختن مقاومت بیمار می شود و کارایی درمان کاهش می یابد( به نقل از بریت،۲۰۰۸). این رویکرد، شیوه­ی فرد مدار(مثل صمیمیت، همدلی) و فن آن(مثل فرضیه های کلیدی، گوش کردن انعکاسی) را با­هم ترکیب می­کند. مصاحبه­ی انگیزشی از درمان­های کوتاه­مدت محسوب می شود که شامل شش عنصر است و به صورت سرواژه FRAMESخلاصه می­شود؛ شامل بازخورد[۴]  ( F)، مسئولیت­پذیری  ( R )[i] ، توصیه­دادن[۵]  (A)، فهرستی از گزینه­های تغییر[۶]  ( M )، همدلی[۷]  ( E ) و خودکارآمدی[۸]  ( S ). در مصاحبه­ی انگیزشی، مشاور از مواجهه­ی کلاسیک که طی آن درمانگر بر نیاز به تغییر تاکید می­کند در حالی که درمانجو آن را قبول ندارد،اجتناب می­ورزد، مشاور به جای آن که درمانجو را مستقیما متقاعد سازد، به طور منظم اطلاعاتی را از او بیرون می­کشد و دلایل نگرانی وتغییر را تقویت می­کند. همدلی که نکته کلیدی مداخلات کوتاه مدت اثربخش است اساس مصاحبه­ی انگیزشی را تشکیل می­دهد. درمانگر جوی صمیمی و همدلانه ایجاد می­کند که به بیماران امکان می­دهد احساسات تردید آمیز در مورد تغییر را شناسایی کنند. درمانگر به طور مستقیم با مقاومت بیمار برخورد نمی­کند. بلکه مقاومت او را ماهرانه منحرف می­کند. هدف این فرایند ایجاد تضاد انگیزشی بین رفتارهای موجود درمانجو(خود واقعی) و هدف­های مطلوب (خودآرمانی) است(بریت،۲۰۰۸؛ لووالو و توماس[۹]،۲۰۰۰).

۱٫Broers

۲٫Spirit

۳٫Britt

۱.Feedback

۲٫Advice

۳٫٫Menu

۴٫Empathy

۵.Self-efficacy

۶٫Lovallo&Thomas

 

متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید