پایان نامه کمانش مکانیکی صفحه دایروی کامل با لایه های پیزوالکتریک


دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مکانیک – طراحی کاربردی

عنوان:

کمانش مکانیکی صفحه دایروی کامل با لایه های پیزوالکتریک و مواد با خواص تابعی

 

چکیده:

پیشتر در مورد کمانش کامپوزیت های لایه ای تحقیقات متعددی انجام گرفته است.

با ظهور مواد FGM، محققان به تحقیق در مورد کمانش، خمش و ارتعاشات سازه هایی با این مواد روی آورده اند.

اخیرا به منظور کنترل ارتعاشات و کمانش تیرها و صفحات از لایه های الحاقی پیزوالکتریک استفاده می شود که کاوش در این زمینه همچنان ادامه دارد.

هدف این مقاله جمع بندی تحقیقات پیشین و ارائه حل صریح برای تعیین بار بحرانی کمانشی کامپوزیت لایه ای FGM با دو لایه پیزوالکتریک به عنوان محرک در سطح فوقانی و تحتانی با استفاده از معادلات تعادل، معادلات پایداری و معادلات انرژی و بهره گیری از تئوری کلاسیک صفحه است.

در پایان فرمول مسئله ارائه شده و به تاثیر اعمال ولتاژ به لایه پیزوالکتریک در افزایش با بحرانی صفحه دایروی پی می بریم.

مقدمه:

در اغلب سازه های صنعتی، صفحات دایروی تحت فشار دیده می شوند. امروزه مواد پیزوالکتریکی به عنوان سنسور یا محرک به طور وسیع در سازه های هوشمند به کار رفته و مطالعه و مدلسازی سازه هایی که لایه پیزوالکتریک به آنها ملحق می شود، مسئله ای است که محققان به تحلیل آن روی آورده اند. طراحی سیستم های پیزوالکتریک نیازمند مدلسازی دقیق فعل و انفعال الکترومکانیکی میان سازه و سنسور یا محرک پیزوالکتریک است.

FGMها مواد مرکب هدفمند دو یا چند فازی هستند که به خاطر تغییر تدریجی در ساختار میکروسکوپی دارای خصوصیات فیزیکی ماکروسکوپی با تغییرات پیوسته می باشند و کاربرد مهم و اصلی جایگزینی به جای سرامیک در محیط های دارای گرادیان دمایی و شوک دما است. تغییر پیوسته خصوصیات فیزیکی کاربردهای مختلف این مواد را امکان پذیر کرده است. تغییر هدفمند خواص مواد در جهت های مختلف منجر به پیچیدگی های در تحلیل چنین سازه هایی خواهد شد ولیکن نتایج حاصله از کاربرد این مواد آنقدر مهم و باارزش هستند که طراحان دشواری های مربوط را پذیرفته و در تکاپوی تحلیل های دقیق تری برای سازه های مختلف و شرایطی که بایستی تحت آن کار کنند می باشند.

لایه پیزوالکتریکی معمولا به سطح فوقانی یا تحتانی سازه متصل است و یا در قسمت میانی تیر یا صفحه جاسازی می شود.

در تحقیق حاضر با بهره گیری از تئوری کلاسیک صفحه به عنوان اولین قدم در بررسی کمانش صفحه دایروی FGM با دو لایه پیزوالکتریک در سطح فوقانی و تحتانی به تشریح رفتار مکانیکی سازه می پردازیم و با ارائه یک نمونه مثال در شرایط تکیه گاهی گیردار، نتایج به دست آمده را با مقالات پیشین مقایسه می کنیم.
براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد 

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید