پایان نامه کامپیوتر – نرم افزار – پیاده سازی نرم افزار انتخاب رشته دبیرستان

 مطالب این پست : پایان نامه کامپیوتر – نرم افزار – پیاده سازی نرم افزار انتخاب رشته دبیرستان 155 صفحه

   با فرمت ورد (دانلود متن کامل پایان نامه)

پایان نامه دوره كارشناسی ناپیوسته کامپیوتر

گرایش نرم افزار

 

 

 

موضوع:

پیاده سازی نرم افزار انتخاب رشته دبیرستان

 

 

 

استاد راهنما:

دكتر حسن احمدی ترشیزی

 

 

 

نام دانشجو:

ناصر اختصاری

 

مقدمه

هر كس در زندگی بارها دست به انتخاب می‌زند. چرا كه انتخاب یكی از مهمترین فعالیت‌های انسان است. انسان با انتخاب‌های خود مسیر زندگی‌اش را تعیین می‌كند. انسان آزاد آفریده شده است و به او این اختیار داده شده است كه در بسیاری از موارد آنچه را كه مناسب می‌داند، برگزیند.

به طور مثال كودك یا نوجوان از میان همه دانش‌آموزان یا اطرافیان خود تنها عده‌ای را به عنوان دوست خود انتخاب می‌كند. او برای این انتخاب دلایل و ملاك‌های مختلفی دارد. برخی وقتی راه یا چیزی را انتخاب كردند از كار خود راضی هستند و دیگران به دلایل مختلف انتخاب خود را نادرست می‌دانند.

موارد دیگری هم وجود دارند كه در آنها دست به انتخاب می‌زنیم. انتخاب شغل، انتخاب همسر، انتخاب تیم ورزشی و … از این دسته اند.

لحظات انتخاب، لحظاتی حساس هستند. چرا كه با تصمیم‌گیری درباره روش یا پدیده‌ای خاص، فرد سرنوشت خود را رقم می‌زند. انتخاب در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است. با انتخاب درست می‌توان از منابع (مادی، مالی، انسانی و اطلاعاتی) به شیوه‌ای مناسب بهره‌برداری كرده و از اتلاف این منابع جلوگیری نمود. انتخابی كه مبتنی بر اطلاعات و بینش باشد می‌تواند به تصمیم‌گیرنده در جلوگیری از ضایع شدن منابع كمك كند. از طرف دیگر به خاطر آن كه فرد تصمیم گیرنده، باید نسبت به انتخاب خود پاسخگو باشد، بنابراین انتخاب صحیح می‌تواند به او در پاسخگو بودن و مسئولیت پذیری كمك كند.

برخی می‌پندارند برای آن كه بتوان به توسعه كشور و ایجاد پیشرفت‌هایی در آن كمك كرد، باید تحصیلات دانشگاهی داشت. بهتر است بگوییم افرادی كه در دانشگاه تحصیل كرده‌اند تا اندازه‌ای به رشد و توسعه جامعه كمك می‌كنند. افراد دیگر نیز می‌توانند موجبات توسعه كشور را فراهم آورند. به طور مثال كارگران ساده، كشاورزان، دامداران، رانندگان و بسیاری دیگر كه به دانشگاه نرفته‌اند نیز در صورتی كه كار خود را به درستی انجام دهند، سهم بسیار بزرگی در آبادانی و پیشرفت جامعه دارند. مهم‌ترین مساله ای كه باید مورد توجه قرار بگیرد آن است كه افراد در زمینه‌هایی مشغول به كار شوند كه می‌توانند بیشترین بازده را داشته باشند. یك كشاورز خوب بهتر از یك پزشك بد است.

عده‌ای هم بر این باورند كه می‌توان در كنار كسب مهارت‌های شغلی و حرفه ای، به یادگیری موضوعات مورد علاقه پرداخت. به عنوان مثال ممكن است فردی به حرفه تراشكاری اشتغال داشته باشد و در همان حال كتابهای مربوط به مواد و تركیبات آن را مطالعه كند یا حتی به مطالعه منابعی در زمینه روان شناسی بپردازد.

در دوره متوسطه یك بار دانش‌آموزان انتخاب رشته تحصیلی را تجربه می‌كنند. در واقع این انتخاب یكی از سرنوشت سازترین انتخاب‌های دانش‌آموزان است. با این كار آنان در راهی قدم می‌گذارند كه زمینه دانش و توانایی آنان را تعیین می‌كند. فرصت بعدی برای انتخاب رشته تحصیلی هنگامی است كه دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه ثبت نام می‌كنند. آنان پس از شركت در آزمون سراسری و در صورتی كه مجاز به انتخاب رشته شوند، رشته و دانشگاه محل تحصیل خود را بر می‌گزینند و بدین شكل بار دیگر سرنوشت خود را با یك انتخاب رقم می‌زنند.

انتخاب رشته تحصیلی اهمیت فراوانی دارد زیرا انتخاب نادرست رشته تحصیلی سبب افت علمی كشور، تضییع منابع اقتصادی و انسانی، بی تفاوتی و بی انگیزه شدن دانشجو نسبت به مسائل اجتماعی و ایجاد اختلالات روانی در زندگی فردی و اجتماعی دانشجو می گردد

به دلایل مختلف، دانش آموزان ممكن است به هنگام انتخاب رشته اشتباه‌های زیر را مرتكب شوند:

– انتخاب رشته‌هایی كه مورد علاقه آنان نیست.

پیامد این امر ناموفق بودن دانش آموزان بعد از انتخاب رشته و ترك تحصیل آنان است. در برخی موارد ممکن است عدم علاقه به رشته سبب شود دانش آموزان ترک تحصیل کنند.

– انتخاب رشته‌هایی كه نمره علمی لازم برای آنها را كسب نكرده اند.

روشن است دانش آموزی كه در درس ریاضی فیزیك نمره بالای 10 را كسب نكرده است، نباید به رشته ‌ریاضی فیزیك بیاندیشد زیرا قبولی در این رشته نیازمند نمرات بالا است.

– اولویت بندی نامناسب رشته‌ها

این اتفاق برای بسیاری از دانش آموزان روی داده است كه هنگام اعلام نتایج نهایی، هر چند نمره علمی رشته‌های بهتر را كسب كرده اند، اما در رشته‌ای ادامه تحصیل می دهندكه اولویت پایین‌تری برای آن قائل شده بوده است. علت این رخداد ترتیب نادرست انتخاب رشته‌هاست. همواره باید رشته‌هایی كه دانش آموزان برای آنان ارزش بیشتری قائل است در اولویت باشد.

– پركردن نادرست فرم انتخاب رشته

دانش آموز باید در هنگام پر كردن فرم مربوط به امور مشاوره جهت انتخاب رشته، اولویت را لحاظ كند.

– تاكید بر تنها یكی از عوامل موثر در انتخاب رشته

اگر داوطلبی بدون توجه به ابعاد گوناگون یك انتخاب سرنوشت خود را رقم بزند، بی گمان از انتخاب خود رضایت نخواهد داشت. توجه به چندین عامل مهم در انتخاب رشته، آینده دانش آموزان را تضمین می‌كند.

– خوش بین بودن غیر منطقی

دانش آموزان نباید بی جهت و بیش از حد خوش بین باشند. به عنوان مثال اگر فردی با مشاوره و مطالعه به این نتیجه رسید كه رشته‌ای خاص وضعیت شغلی مناسبی ندارد یا بدان رشته علاقه‌مند نیست، نباید با خوش بینی منتظر تغییرات اساسی در این زمینه باشد.

– انتخاب رشته به خاطر منزلت اجتماعی آن

تعدادی از رشته‌ها دارای عناوین جذاب اجتماعی است و ممكن است كششی كاذب در دانش آموزان ایجاد كند. بعضی از دانش آموزان فقط به خاطر نام یا عنوان رشته آن را انتخاب می كنند.

حال بنا به دلایل ذكر شده، دانش آموز باید تمام تلاش و دقت خود را در انتخاب رشته مناسب خود انجام دهد. نوشته هایی كه اكنون ملاحضه می فرمایید در راستای همین منظور تهیه شده و شما را با ملاك ها و انتخاب رشته صحیح آشنا می كند و همچنین نرم افزاری كه این مقاله به آن می پردازد یكی از ابزار هایی است كه شما می توانید از آن جهت انتخاب رشته صحیح استفاده و مشاوره بگیرید.

بدلیل آنكه نرم افزار سیستم آموزش و پرورش تا زمانی كه تمامی نمرات دانش آموزان مدرسه در آن ثبت نگردد نمی تواند فرم هدایت تحصیلی شما را آماده نماید لذا این نرم افزار این خلاء را پر كرده و نیز می تواند با یك طرح ساده اولویت انتخاب رشته شما را تعیین نماید.

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این پایان نامه در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

دانلود پایان نامه با فرمت ورد

با فرمت ورد

 

دانلود متن کامل این پایان نامه به همراه تمام ضمائم (پیوست ها) : پایان نامه کامپیوتر – نرم افزار – پیاده سازی نرم افزار انتخاب رشته دبیرستان 155 ص

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید