پایان نامه کامپیوتر درباره بررسی ساختار و کاربردهای استاندارد IEEE802.16 (Wimax)

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر

رشته مهندسی نرم افزارکامپیوتر

 عنوان :

بررسی ساختار و کاربردهای استاندارد IEEE802.16 (Wimax)

 استاد راهنما:

آقای مهندس دقایقی

نگارش:

مصطفی الادین

چکیده:

برای انتقال اطلاعات، احتیاج به رسانه انتقال و سیستم انتقال می باشد. رسانه های انتقال اجزاء فیزیکی می باشند که انتقال اطلاعات در آنها صورت می گیرند و عبارتند از زوج سیم بهم تابیده، کابل کواکس، فیبر نوری و مخابرات بی سیم.

وجود موانع طبیعی از قبیل کوه، باتلاق ، هزینه های بالای کابل شی در بعضی مناطق، سختی کابل کشی و گاه ناممکن بودن کابل کشی در مناطق دور افتاده، زمانبری برپائی شبکه کابلی، نیاز به پهنای باند بالا و دسترسی آسان و هزینه های پائین نصب و بهره وری در شبکه بی سیم، امروزه کاربران را به سوی استفاده از این شبکه ها سوق داده است.

همچنین یکی از پدیده های عصر ما معتادان اینترنتی می باشد. کسانی که می خواهند بیست و چهار ساعته از اینترنت استفاده کنند. برای این قبیل افراد که دائماً در حال جابجا شدن هستند دیگر زوج سیم به هم تابیده، کابل کواکس و فیبر نوری کاربرد ندارد هر گاه کاربر یا شرکت یا برنامه کاربردی خواهان آن باشد که داده و اطلاعات مورد نیاز خود به صورت متحرک در هر لحظه در اختیار داشته باشند شبکه های بی سیم جواب مناسبی برای آنها است. نیاز روز افزون به پویایی کارها، استفاده از تجهیزاتی مانند تلفن همراه، پیجرها و … به واسطه وجود شبکه های بی سیم امکان پذیر شده است. امروزه یافتن و خریدن یک کامپیوتر کیفی که مجهز به تراشه Wi-Fi نباشد، کاری دشوار است، دکمه ای که به کاربران کامپیوترهای همراه اجازه دستیابی به اینترنت، فارغ از مکانی که کاربر در آن حضور دارد می دهد. بدین ترتیب از مناطق دور افتاده، کوه، جنگل، اتاق غذا خواری، اتاق نشیمن، محوطه دانشگاه و یا کافی شاپ می توان به اینترنت وصل شد.

محیط های بی سیم دارای خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی می باشند که در مقایسه با شبکه های محلی سیمی جایگاه خاصی را به این گونه شبکه ها می بخشد. عموم مردم به Wi-Fi به عنوان یک ایستگاه مرکزی کاری که می تواند ارتباط را بین چندین کاربر به طور یکسان به اشتراک بگذارد علاقمندند. البته با این محدودیت که فاصله کاربران محیط داخلی (indoor) کمتر از 100 متر و برای محیط خارجی (outdoor) کمتر از 400 متر باشد.

در حالی که تکنولوژی (Wi-Fi(802.11aband g) شبکه های محلی را تحت پوشش قرار می دهد، WiMax شبکه های بزرگتر و مناطق روستایی را تحت پوشش قرار می دهد. wiMax (worldwide Interroperability for Microware Access) می تواند اتصال شبکه شهری را با سرعت حداکثر (Mbps)75 فراهم کنند این استاندارد با نام IEEE 802.16 نیز شناخته می شود که از سال 1990 کاربرد آن شروع شده است.

این استاندارد عملاً توانایی Wi-Fi را زیر سوال برده است. WiMax باعث ایجاد ارتباطات بی سیم اینترنتی با پهنای باند بالا با سرعتی نزدیک به wi-Fi که محدودیت های آن را هم ندارد یعنی تا فواصل بالای حدود 50 کیلومتر را هم پشتیبانی می کند.

در این مقاله پس از بیان کلیاتی در رابطه با شبکه های بی سیم و کابلی، مقایسه Wi-Fi,WiMax ، به معایب و محاسن شبکه های بی سیم پرداخته شده. بررسی استانداردهای بی سیم و اجزای تشکیل دهنده از دیگر مباحث مورد بحث می باشد.

مقدمه:

در دنیای امروز با افزایش جمعیت و رشد شهرها ضرورت برقراری ارتباط مفید و موثر بیش از پیش احساس می شود و همواره تغییر و تحول چشمگیری در این خصوص از سوی صاحبان صنعت ارتباطات در جهان صورت می گیرد. پیدایش ابزارهای ارتباطی اولیه نظیر مورس و تلگراف سبب شد تا انسان ها خود را به یکدیگر نزدیک تر کنند و اختراع تلفن باعث گردید این نزدیکی بیشتر احساس شود تلفن یک پدیده خارق العده در جهان ارتباطات از دیرباز مطرح بوده و تا ابد باقی خواهد ماند. سرانجام با به میان آمدن رایانه و آرپانت یا اینترنت امروزی افق جدیدی در عرصه ارتباطات گشوده شد و به همین بهانه شبکه های ارتباطی پدیدار شدند. گسترش جوامع اداری باعث شد شبکه های رایانه ای نیز رشد چشمگیری پیدا کرده و امروزه شاهد یک نبرد واقعی در این زمینه باشیم.

مبحث شبکه بسیار گسترده و پیچیده است، اما ما در اینجا به بررسی شکل نوینی از شبکه های رایانه ای و ارتباطی تحت عنوان Wireless یا بی سیم خواهیم پرداخت. فن آوری بی سیم مدتهاست که مورد استفاده قرار می گیرد. برقراری ارتباط تلفن همراه، بین شهری و یا بین المللی و نیز برقراری ارتباط بین یگان های نظامی گوشه ای از این فن آوری است. اما تبادل اطلاعات از یک محل به محل دیگر دسترسی جدیدی در دنیای بدون سیم فراهم آورده و هر روز بر دامنه کاربران آن افزوده می شود.

فصل اول

 WiMax استاندارد جديد شبكه هاي بي سيم

امروزه يافتن و خريدن يك كامپيوتر كيفي كه مجهز به تراشه Wi-Fi نباشد، كاري دشوار است، دكمه‌اي كه به كاربران كامپيوترهاي همراه اجازه دستيابي به اينترنت را فارغ از مكاني كه كاربر در آن حضور دارد مي‌دهد. بدين‌ترتيب از اتاق غذاخوري، اتاق نشيمن و يا كافي‌شاپ مي‌توان به اينترنت وصل شد.

عموم مردم بهWi-Fi به عنوان يك ايستگاه مركزي كاري كه مي‌تواند ارتباط را بين چندين كاربر به‌طور يكسان به اشتراك بگذارد علا‌قمندند. البته با اين محدوديت كه فاصله كاربران براي محيط داخلي (indoor) كمتر از 100 متر و براي محيط خارجي(outdoor) كمتر از 400 متر باشد. اما استاندارد جديدي معرفي شده است كه  عملاً  توانايي Wi-Fi را زير سؤال برده است. اين استاندارد معروف بهwimax مي‌باشد كه باعث ايجاد ارتباطات بي‌سيم اينترنتي با پهناي باند بالا با سرعتي نزديك به Wi-Fi كه محدوديت‌هاي آن را هم ندارد يعني تا فواصل بالاي حدود 50 كيلومتر را هم پشتيباني مي‌كند.

شبكه‌هاي شهري بي‌سيم با سرعت‌هاي پهناي باند بالا چندان جديد نيستند، اما تجهيزات خاص باندپهن عمدتاً گران قيمت هستند. در حال حاضر شركت‌ها به‌تدريج در حال رسيدن به توافق‌هايي بر روي جزييات استاندارد wimax هستند كه اين منجر به كاهش قيمت اين تجهيزات خواهد شد.

توافقات صنعتي روي جزيياتي نظير اين‌كه چگونه سيگنال‌هاي wimax را رمزگشايي كنيم تا فركانس‌هايي را ايجاد كنيم كه قابل استفاده باشند و چگونه امكان برقراري ارتباط چندين كاربر تا دستيابي به آن فركانس‌ها را فراهم كنيم، سرانجام به شركت‌هايي نظير اينتل اجازه خواهد داد تا تراشه كه حاوي قابليت wimax براي استفاده در تجهيزات بي‌سيم با پهناي باند بالا هستند را بسازند.

و در نهايت انتظار مي‌رود كه قيمت recieverهاي wimax به حدود 50 تا 100 دلار يعني چيزي حدود قيمت DSLها يا مودم‌هاي كابلي امروزي برسد و اين يعني ميليون‌ها نفر از كاربران بالاخره مي‌توانند از سرويس‌هاي رايج اينترنت استفاده كند و به آساني از طريق آنتن‌هاي نصب شده روي بام از هر گوشه شهر به اينترنت وصل شوند.

اگرچه ظهور اوليه wimax در حوزه‌هاي عمومي بوده است، اما با ظهور تدريجي تجهيزات و استانداردها، شاهد موج جديدي از صنايع كوچك و متوسط بي‌سيم خواهيم بود كه ديگر خطوط گران قيمت 1T1/E نيستند و ايستگاه‌هاي كاري همچنين مي‌توانند خدمات خود را در مكان‌هايي بدون خطوط تلفن هم ارايه دهند و اين يعني دستيابي پرسرعت به اينترنت در نواحي دورافتاده‌اي كه غالباً هيچ تجهيزات ارتباطي ندارند.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود کامل پایان نامه کامپیوتر درباره بررسی ساختار و کاربردهای استاندارد IEEE802.16 (Wimax)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید