پایان نامه کامپیوتر:طراحي و ساخت سيستم ضبط و پخش سيگنال با ميکروکنترلر AVR

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

عنوان پروژه :

طراحي و ساخت سيستم ضبط و پخش سيگنال با ميکروکنترلر AVRو کارت حافظه ی MMC

 تهيه کننده:

طاهره فلاح

 استاد راهنما:

آقای مهندس عبدالله عباسی

 

مقدمه:            

در اين پروژه سعي بر اين است که علاوه بر آشنايي با ميکروکنترلر AVRو محيط نرم افزاري (labview) سخت افزار،به گونه اي طراحي شود که با دريافت سيگنال آنالوگ ورودي (صوت) از ميکروفن ، از طريق واحدADC ميکرو اين سيگنال به ديجيتال تبديل شود و با توجه به برنامه‎اي که در داخل ميکرو تعبيه شده است،اين اطلاعات به داخل MMC ريخته شده وميکرو با دريافت فرمان از کامپيوتر به صورت ارتباط سريال دستور پخش را دريافت مي‎کند و از طريق واحد تايمر/ کانترکه در مد PWM کار مي‎کند,اطلاعات ذخيره شده در MMC را با آشکار سازي موج PWM توسط يک انتگرال گير،باز سازي و به آنالوگ تبديل مي‎کند و اين سيگنال آنالوگ بوسيله يک سري مدارات مورد نياز براي پخش از طريق يک هدفن پخش مي‎گردد.

فصل اول :

 نگاهي اجمالي به ميکروکنترلرها

سير تكاملي ميكروكنترلرها :

 اولين ميكروكنترلرها در اواسط دهه 1970 ساخته شدند. اين ميكروكنترلرها در ابتدا پردازنده‎هاي ماشين حساب بودند که داراي حافظه برنامه كوچكي از نوع ROM ، حافظ داده از نوعRAM وتعدادي درگاه ورودي وخروجي بودند.  

با توسعه فناوري سيليكون ، ميكرو كنترلرهاي 8 بيتي قويتري ساخته شدند . در اين ميكروكنترلرها علاوه بر بهينه شدن دستورالعمل ها، تايمر /شمارنده روي تراشه، امكانات وقفه و كنترل بهينه شده خطوط ورودي وخروجي نيز به آن اضافه شده است. حافظه موجود بر روي تراشه هنوز هم محدود مي‎باشد و دربسياري موارد كافي نيست .يكي از پيشرفتهاي قابل توجه در آن زمان، قابليت استفاده از حافظه EPROM قابل پاك شدن با اشعه ماورا بنفش، روي تراشه بود اين قابليت، زمان طراحي و پياده سازي محصول را بطور محسوسي كاهش داد و نيز براي اولين بار امكان استفاده از ميكروكنترلرها را در كاربردهايي كه حجم توليد پاييني دارند، فراهم ساخت.

خانواده 8051 در اوايل دهه 1980 توسط شركت اينتل معرفي گرديد . از آن زمان تاكنون 8051 يكي از محبوبترين ميكروكنترلرها بوده و بسياري از شركتها ديگر نيز به توليد آن اقدام كرده‎اند . در حال حاضر مدل‎هاي مختلفي از 8051 وجود دارد كه در بسياري از آنها امكاناتي نظير مبدل آنالوگ به ديجيتال حجم نسبتاً بزرگ از حافظه برنامه و حافظه داده،مدولاتور عرض پالس(PWM) در خروجي‎ها كه امكان پاك كردن و برنامه ريزي مجدد آن توسط سيگنال‎هاي الکتريکي وجود دارد،تعبيه شده است.

ميكروكنترلرها اكنون به سمت 16 بيتي شدن در حركت هستند . ميكروكنترلر هاي 16 بيتي، پردازنده‎هايي با كارايي بالا (نظير پردازش سيگنالهاي ديجيتال ) مي‎باشند كه در كنترل فرايندهاي بلادرنگ و در مواردي كه حجم زيادي از عمليات محاسباتي مورد نياز است، به كار برده مي‎شوند. 

بسياري از ميكروكنترلرهاي 16 بيتي، امكاناتي نظير حجم زياد حافظه برنامه و حافظه داده، مبدل هاي آنالوگ به ديجيتال چند كانالي، تعداد زيادي درگاهI/O ، چندين درگاه سريال، عملكردهاي بسيار سريع رياضي و منطقي و مجموعه دستورالعمل‎هاي بسيار قدرتمند با قابليت پردازش سيگنال را دارا مي‎باشند .

 معماري داخلي ميكرو كنترلرها:

ساده ترين معماري ميكروكنترلر، متشكل از يك ريز پردازنده، حافظه و درگاه ورودي/خروجي است. ريز پردازنده نيز متشكل از واحد پردازش مركزي (CPU)و واحد کنترل(CU) است.

CPUدر واقع مغز يك ريز پردازنده است و محلي است كه در آنجا تمام عمليات رياضي و منطقي ،انجام مي‎شود. واحد كنترل ، عمليات داخلي ريزپردازنده را كنترل مي‎كند و سيگنال‎هاي كنترلي را به ساير بخش‎هاي ريز پردازنده ارسال مي‎كند تا دستورالعمل‎هاي مورد نظر انجام شوند.

حافظه بخش بسيار مهمي از يک سيستم ميکروکامپيوتري است.ما مي‎توانيم بر اساس بکارگيري حافظه ،آن را به دو گروه دسته‎بندي مي‎کنيم: حافظه برنامه و حافظه داده . حافظه برنامه ، تمام كد برنامه را ذخيره مي‎كند .اين حافظه معمولا از نوع فقط خواندني (ROM) مي باشد. انواع ديگري از حافظه‎ها نظيرEPROM وحافظه‎هاي فلش EEPROM براي کاربردهايي که حجم توليد پاييني دارند وهمچنين هنگام پياده‎سازي برنامه به كار مي‎روند . حافظه داده از نوع حافظه خواندن/نوشتن(RAM) مي‎باشد. در كاربردهاي پيچيده كه به حجم بالايي از حافظه ‎‎RAM نياز داريم ، امكان اضافه كردن تراشه هاي حافظه بيروني به اغلب ميكروكنترلر ها وجود دارد.

در گاههاي ورودي / خروجي (I/O) به سيگنال‎هاي ديجيتال بيروني امكان مي‎دهند كه با ميكروكنترلر ارتباط پيدا كند .درگاههاي (I/O) معمولاً به صورت گروههاي 8 بيتي دسته بندي مي‎شوند و به هر گروه نيز نام خاصي اطلاق مي­­شود به عنوان مثال ، ميكروكنترلر 8051 داراي 4 درگاه ورودي / خروجي 8 بيت مي‎باشد که P3,P2,P1,P0 ناميده مي‎شوند. در تعدادي از ميكروكنترلرها ، جهت خطوط درگاه I/O قابل برنامه ريزي مي‎باشد . لذا بيتهاي مختلف يك درگاه را مي توان به صورت ورودي يا خروجي برنامه‎ريزي نمود. در برخي ديگر از ميكروكنترلرها (از جمله ميكروكنترلرهاي 8051) درگاههاي I/O به صورت دو طرفه مي‎باشند . هر خط از درگاه I/O اين گونه ميكرو كنترلرها را مي توان به صورت ورودي و يا خروجي مورد استفاده قرار داد . معمولاً ، اين گونه خطوط خروجي ، به همراه مقاومتهاي بالا كش بيروني به كار برده مي‎شوند.

 خانواده AVR :

ميکروکنترولر AVR به منظور اجراي دستورالعملهاي قدرتمند در يک سيکل کلاک (ساعت) به اندازه کافي سريع است و مي‎تواند براي شما آزادي عملي را که احتياج داريد به منظور بهينه سازي توان مصرفي فراهم کند . ميکروکنترلر AVR بر مبناي معماري(RISC کاهش مجموعه‎ي دستورالعملهاي کامپيوتر ) پايه‎ گذاري شده و مجموعه اي از دستورالعملها را که با 32 ثبات کار مي‎کنند ترکيب مي‎کند . به کارگرفتن حافظه از نوع Flash که AVR ها به طور يکسان از آن بهره مي‎برند از جمله مزاياي آنها است.يک ميکرو AVR مي‎تواند با استفاده از يک منبع تغذيه 2.7 تا 5.5 ولتي از طريق شش پين ساده در عرض چند ثانيه برنامه ريزي شود يا Program شود.

ميکروهاي AVR در هرجا که باشند با 1.8 ولت تا 5.5 ولت تغذيه مي‎شوند البته انواع توان پايين نيز وجود دارند که بهLow Power معروفند. ويژگيهايي که سبب شد، AVRها جاي 8051 را بگيرند،عبارتست از:

 1. توان مصرفي پايين: توان مصرفي پايين آنها براي استفاده بهينه از باتري و همچنين کاربرد ميکرو در وسايل سيار و سفري طراحي شده که ميکروهاي جديد AVR با توان مصرفي کم از شش روش اضافي در مقدار توان مصرفي ، براي انجام عمليات بهره مي‎برند. اين ميکروها تا مقدار 8 ولت قابل تغذيه هستند که اين امر باعث طولاني تر شدن عمر باتري مي‎شود. در ميکروهاي با توان پايين ، عمليات شبيه حالت Standby است يعني ميکرو مي‎تواند تمام اعمال داخلي و جنبي را متوقف کند و کريستال خارجي را به همان وضعيت شش کلاک در هر چرخه رها کند !
 2. حافظه ي فلش خود برنامه ريز با امکانات خاص
 3. قابليت دوباره برنامه ريزي کردن بدون احتياج به اجزاي خارجي
 4. بايت کوچک که به صورت فلش سکتور بندي شده اند
 5. داشتن مقدار متغير در سايز بلوک بوت
 6. خواندن به هنگام نوشتن
 7. بسيار آسان براي استفاده
 8. کاهش يافتن زمان برنامه ريزي
 9. کنترل کردن برنامه ريزي به صورت سخت افزاري
 10. استفاده از فيوزها و بيتهاي قفل
 11. ايزوله بودن نسبت به نويز که باعث کابرد آن در محيط صنعتي مي شود.

راههاي مختلف عمل برنامه ريزي :

 • موازي ياparallel يکي از سريعترين روشهاي برنامه ريزي.
 • خود برنامه ريزي توسط هر اتصال فيزيکي.
 • برنامه ريزي توسط هر نوع واسطي از قبيل TWIو SPI و غيره، دارا بودن امنيت صد درصد در بروزرساني و کد کردن.
 • : SPI واسطه سه سيمي محلي براي بروزرساني سريع ، آسان و موثر در استفاده.
 • واسط JTAG : واسطه اي که تسليم قانون IEEE 1149.1 است و مي‎تواند به صورت NVM برنامه‎ريزي کند يعني هنگام قطع جريان برق داده‎ها از بين نروند .

AVR همچنين مجهز به امکانات ديگر مانند تايمر واچ داگ و مبدل‎هاي ADC و PWM است.

يکي از مهمترين بخشهاي AVR که کمتر در هر ميکروکنترلرهاي ديگر ديده مي‎شود مقايسه کننده آنالوگ با گين 1 و 200 و … مي باشد. لازم به ذکر است که در 8051 بايد از فلش(EEPROM) وADC و کريستال مولد ساعت به صورت بيروني استفاده مي‎کرديم اما در AVR اين امکانات به صورت دروني وجود دارد .

 انواع ميکروهايAVR :

شرکتATMEL که شرکت اصلي توليد کننده ميکروهايAVR مي‎باشد, سه نوع ميکروکنترلر AVR توليد مي‎کند :

(1سري Tiny           (2 سري AT90s             (3 سريATmega

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه طراحي و ساخت سيستم ضبط و پخش سيگنال با ميکروکنترلر AVR

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید