پایان نامه کارشناسی رشته صنایع غذایی درباره کارآموزی راجع به توليدات شرکت پارس مينو

تعداد صفحات پایان نامه: 150 صفحه

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی با فرمت ورد word

« آشنايي کلي با مکان کارآموزي »

شرکت صنعتي پارس مينو ( سهامي عام ) در سال 1338 بصورت سهامي عام تاسيس وتحت شماره 6980 در اداره ثبت شرکت ها و مالکيت صنعتي به ثبت رسيد و در مهر ماه سال 1360 مشمول بند « ب » قانون توسعه و حفاظت صنايع ايران و تحت پوشش سازمان صنايع ملي قرار گرفت.

 تاريخچه کارخانه:

مقدمات اوليه کارخانه مينو در سال 1340 توسط آقاي خسرو شاهي آماده شد .وبنا بر تصميم گيري ايشان به نام فرزند بزرگشان « مينو » ناميده شد. در سال 1343 کارگاه آبنبات سازي که توليد آن در دو بخش آبنبات و تافي بود راهاندازي شد. اين کارگاه به کارخانه مينوي خرمدره منتقل شد. اواخر سال 1343 کارگاه ويفر ، بيسکويت سازي ، لوازم آرايشي وبهداشتي ( بجاي کارگاه سوخاري کنوني ) شروع بکار کرد که پس از آن آدامس دراژه در سال 1346 ، کارگاه پفک در سال 1347 و آدامس بادکنکي 1348 و آدامس استيک در سال 1349 و نهايتا” در سال 1352از کارگاه توليد سوخاري بهره برداري شد. پس از سال 1352 زمين مجاور کارگاه ها خريداري شد و کارگاه دارويي به آنجا منتقل شد. تا سال 1359 مديريت کارخانه به عهده آقاي خسرو شاهي بود که تهران شامل دو بخش : بخش قاسم و پرسيس ( توليد اجناس صادراتي ) و کارخانه مينوي خرمدره تحت پوشش ايشان بود. سرانجام کارخانه در همان سال توسط دولت مصادره شد و زير نظر سازمان گسترش صنايع ملي در آمد. در حال حاضر مدير عامل مهندس امامي و کارگاه دارويي وغذايي تحت مديريت متفاوت مشغول بکارند. مساحت کلي کارخانه220000 مترمربع است. کارگاههاي غذايي تحت ليسانس انگلستان و کارگاههاي آرايشي و بهداشتي تحت ليسانس پارس هستند که پس ازانقلاب بصورت مستقل عمل کرده . اين کارخانه هم اکنون وابسته به بنياد وتحت نظر سازمان صنايع ملي ايران است. در سال 1371 شرکت صنعتي پارس مينو از لحاظ صادرات در بين 75 شرکت صادر کننده سازمان صنايع ملي ايران در مقام اول قرار گرفت و داراي گواهي ISO مي باشد.

 شرکت صنعتي پارس مينو کيلو متر 8 جاده مخصوص کرج در کنار شرکت پارسه قوه تحت پوشش گروه صنايع ملي ايران يکي از عظيم ترين کارخانجات مواد غذايي در خاور ميانه مي باشد و در حال حاضر فعاليت خود را گسترش مي دهد.

نوع توليدات :

محصولات غذايي :

بيسکويت ،ويفر ، شکلات ، آدامس ،پفک نمکي ، سوخاري ،کشمش

 محصولات دارويي:

قرص، آمپول، شربت، پماد، قطره

 محصولات آرايشي – بهداشتي:

شامپو ،کرم، عطر، رنگ مو، ادو توالت، گليسيرين

 مقدمه:

درک موقعيت تاريخي انسان در گذر از مرز قرن ها در ابعاد متفاوت ،گسترده وسيعي را در جنبه هاي مختلف در مقابل متفکرين گسترده است آنچه در اين ميان بيش از هر موضوع ديگري اذعان به محدود بودن منابع غذايي در جهان ونيز پراکندگي غير عادلانه آن در جوامع کنوني اين حجم وسيع دندانهاي گشوده را که با ضريب نزديک به 3% در سال نيز در حال گسترش است.با چه غذايي مي توان پر کرد؟ و با کدام فرضيه قابل قبول مي توان نظريه ماستوس را مردود دانست و با توليدي به حجم قرين به نياز بيش از 7 ميليارد ي کره خاکي رسيد.که اين خود فقط بخشي ضروري از نيازهاي بستري در قرن آتي است که آنها نيز هر يک به فاجعهاي مي مانند در همين ابعاد.

گفته مي شود « سده بيست ويکم ، نزاع بر سر منابع غذا وآب خواهد بود … »

منتزع از فاجعه جهاني موضوع ، اگر مسئله را در چهارچوب جغرافيايي کشورمان نيز مطرح نماييم ، سرزمين مقدسي که خداوند آب و هواي هفت اقليم عالم را در آن به وديعه نهاده و بر گستردۀ خاکش ثروتي عظيم و تواني بي کران منظور داشته است ، اگر شکر نعمتش را با همت مردانه اي برنياوريم و با گريز از وادي بي برنامگي و سر درگمي ،تصميمات غير منطقي ، روش هاي خلق الساعه و مديريتهاي ضعيف و غير علمي نعمتش را سپاس نگوييم خيلي سريعتر از آنچه به وهم گنجد ابعاد فاجعه ملموس خواهد بود

سده بيستم ميلادي هنوز به سالهاي مياني نرسيده بود که نام آن را قرن اتم گذاشتند ودر همان سالها بود که نخستين بمبهاي اتمي به دست آدمي آزمايش مي شد وآزمايشگاه آن پهنه زيست محيطي خود آدمي و موجودات زنده ديگر انتخاب شده بود!چند سالي نگذشته بود نام ديگري بر روي اين قرن نهادند و آن را « قرن تکنولوژي» يا « قرن فن آوري » خواندند و در سالهاي پاياني اين قرن به قرن فضا ،قرن موشک و قرن کامپيوتر مشهور شد. هنوز در سالهاي آغازين قرن 21 هستيم که نام « قرن غذا »را برايش برگزيدهاند واين نامي است که از سوي دانشمندان و متخصصان مواد غذايي انتخاب و بسياري از جامعه شناسان وسياستمداران نيز اين حقيقت شگفت را پذيرفته اند که در قرن بيست ويکم هيچ گونه سلاح کشتار جمعي به کار گرفته نخواهد شد،اما نبايد پنداشت که در قرن حاضر هيچ گونه تهديدي براي آدميان و موجودات زنده ديگر وجود نخواهد داشت ولحظه انفجار نزديک است.

آنچه قطعي است و برخورد با آن گريزي نيست واقعيت حدود 80ميليون جمعيت در گذر از قرن حاضر است. در کشوري که در ابعاد فرهنگي در جدالي نامحدود با قدرت هاي جهاني است و در همين راستا الگويي معتبر که اگر خودمان را در اين صفحاتي که در دسترس داريد، محدود به تربيت نيروي انساني آن هم محدود در موضوع غذا بدانيم، باري بس سنگين تر از توانمان بر دوش داريم. انتظاري که از شما عالمان در علوم غذايي وشما صاحبان صنايع غذايي در گذر از اين راه داريم اين است که در حصول به هدف ياريمان کنيد ودر يافتن طريق معرف در اين برهوت راهگشايمان باشيد.

 مواد مورد استفاده در کارخانه:

نمک طعام: نمک طعام به عنوان يک تشديد کننده طعم در محصولات استفاده مي شود. به ميزان ( 0/2-0/3 ) درصد. برخي موارد به عنوان نگهدارنده نيز کاربرد دارد.

نشاسته: نشاسته پليمري از مولکول هاي گلوکز است. اين ماده در بافت هاي گياهي بصورت دانه هاي جدا از هم يا گرانول وجود دارد.

رنگ هاي مجاز خوراکي: رنگ هاي مجاز خوراکي جزء دسته رنگ هاي که بطور طبيعي وجود نداشته و به صورت سنتيتک ساخته مي شوند. تاييد شده را که محلول در آب هستندمي توان از طريق رسوب روي هيدروکسيد آلومينيم به صورت پودري نامحلول در آب درآورد.حدود مجاز استفاده از اين رنگ ها در موارد مختلف متفاوت است.

آرد گندم : آرد گندم محصول عمده در توليد فرآورده هاي ي مثل بيسکويت وکيک ها مي باشد که داراي ترکيباتي چون پروتئين ، چربي ،هيدراتهاي کربن و… مي باشد که اين ترکيبات بسته به نوع گندم ،منطقه کشت و درجه آرد متفاوت هستند.

روغن نباتي: روغن نباتي جهت افزايش طعم و انرژي همچنين قابليت انعطاف و برش پذيري بهتر محصولات استفاده مي شود.

شير خشک: شير خشک هم از جهت افزايش ارزش غذايي ، طعم وحجم بيشتر کاربرد دارد و هم با خاصيت بافري خود تا اندازهاي به عمل تخمير فرمانتاسيون کمک مي کند. در تهيه بيسکويت ها از شير خشک بدون چربي به ميزان 14-12% استفاده مي کنند.

بي کربنات سديم وآمونيوم: بي کربنات سديم وآمونيوم ترکيب شيميايي هستند که جهت ترد کردن يا پوک کردن در محصولات استفاده مي شود. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از بي کربنات آمونيوم دقت شود تا محصول نهايي بوي اوره يا آمونياک به خود نگيرد.

پيرو فسفات : پيرو فسفات ترکيب شيميايي است که جهت ترد کردن يا پوک کردن در محصولات استفاده مي شود.

اسانس : اسانس ها موادي هستند که يا بصورت شيميايي يا بصورت سنتيتک وجود داشته و جهت ايجاد طعم يا مزه يا عطر خاصي به کار ميروند.

پودر کاکائو: پودر حاصل از آسياب شدن دانه کاکائوتميز شده،برشته شده را پودر کاکائو مي گويند.

کره کاکائو: کاکائو چربي خارج شده از پودر کاکائو که داراي (50-52) %چربي است را کره کاکائو مي گويند. که داراي نقطه ذوب 33 درجه.

ليسيتين: ليسيتين به منظور کاهش ويسکوزيته کره کاکائو استفاده مي شود.

متابي سولفيت سديم : از دسته مواد شيميايي مورد استفاده در تهيه محصول مي باشد.داراي خاصيت نگهدارندگي با قليايي کردن محيط.

گلوکز: يک مونو ساکاريد است که در دسته قندهاي احياء کننده مي باشد.

شربت اينورت: شربت اينورت حاصل از دو مونو ساکاريد گلوکز و فروکتوز مي باشد. قهوه اي رنگ است و براي استفاده بايد خنثي شود.

آلبومين:يکي از چهار جزء اصلي پروتئين گندم است که در آب محلول بوده و در اثر حرارت منعقد مي شود.

پودر نارگيل: از آسياب شدن ميوۀ نارگيل حاصل شده و در انواع بيسکويت هاي نارگيلي و شکلات پرشين استفاده مي شود.

کارنو با واکس: پودري شبيه به پودر شير خشک که کار آن ايجاد حالت براق در دراژه هاي مرواريد مي باشد. از برگ هاي درخت پالم بدست مي آيد.

کوپاژل CMC: امولسيفايرقوام دهنده شربت است که در تهيه آدامس کاربرد دارد. (کربوکسي متيل سلولز)

پودر آب پنير: طعم دهنده وتقويت کننده

Base آدامس : Base آدامس نامحلول در آببا منشأ گياهي يا سنتيتيک(پلي اتيلن پارافين و آنتي اکسيدان ها وچيکل ) Base (15-30)% آدامس را تشکيل مي دهد.

پودر شکر: پودر شکر به عنوان طعم دهنده و افزايش دهنده انرژي

گليسيرين : گليسيرين الکلي پلي هيدريک ، جاذب الرطوبه و نرم کننده ، اصلاح کننده کريستاليزاسيون است.

وانيل : وانيل معطر کننده طبيعي يا سنتتيک مشتق شده از ليگنين ليکدر هاي سولفيت آب پنير   مي باشد.

کلسيم کلرايد: افزودني عمومي است.

دکستروز (گلوکز) : حاصل از ذرت که بصورت صنعتي در اثر حرارت و اسيد يا آنزيم بر نشاسته وهيدروليز آن گلوکز را توليد مي کنند.

عصارۀ مالت: قسمت اعظم در صنايع تخميري بکار گرفته مي شود. منبع آن آلفا آميلاز است که باعث هيدروليز نشاسته به قندهاي قابل تخمير مثل دکسترين و مالتوز مي شود.

اسيد سيتريک: آنتي اکسيداني خوراکي حاصل از تخمير محلول هاي قندي توسط کپک هاست، جاذب الرطوبه و ترش مزه است.

سوربيتول: الکلي پلي هيدريک تثبيت کننده رطوبت با حلاليت زياد است.

آمونيوم کلرايد : تقويت کننده خمير وتشديد کننده طعم در کالاهاي نانوايي ومنبع نيتروژن براي مخمرها.

« آزمايشات کنترل کيفيت »

واحد کنترل کيفيت وآزمايشگاه :

اين واحد شامل 4قسمت اصلي ميباشد:

 

  • آزمايشگاه شيمي مواد غذايي    
  • آزمايشگاه ميکروبيولوژي مواد غذايي
  • دپارتمان توسعه وتحقيقات
  • کنترل کيفيت  

 

آزمايشگاه شيمي مواد غذايي:

در اين آزمايشگاه با سه نوع ماده برخورد داريم که آزمايشهايمخصوص و مرتبط با آنها انجام ميگردد

الف)مواد اوليه خوراکي در صنعت غلات که عبارتند از:

آرد- روغن – شکر – نشاسته – شيرخشک – پودر آب پنير – پودر کاکائو – گلوکز- شربت اينورت – اسانس هاي مجاز خوراکي – رنگ هاي مجاز خوراکي – مواد افزودني مانند ليسيتين – بي کربنات آمونيوم – بي کربنات کلسيم وپتاسيم

ب)مواد بسته بندي :

سابقه بسته بندي مواد غذايي هنوز کاملا” مشخص نيست اما از زمان هاي بسيار قديم به روش هاي ابتدايي از بسته بندي مواد غذايي استفاده شده است به عنوان مثال ميتوان به کاربرد صدف هاي تو خالي ،الوار هايي تو خالي پوست حيوانات اشاره کرد.

تغير اساسي وعمده در وضعيت بسته بندي مواد غذايي را مي توان به صورت زير خلاصه کرد:

1-حفاظت از کيفيت وکميت موا د غذايي تا مرحله مصرف

2-سهولت در حمل ونقل و توزيع و مصرف مواد غذايي

 

3-ارائه اطلاعات مورد نياز در ماده اوليه کيفيت طول عمر و نحوه مصرف محصول

4-ارائه اطلاعات مربوط به امکان استفاده مجدد از ماده بسته بندي شده

5-سهولت امکان استفاده از ماده غذايي بسته بندي شده در صورتي که قرار است در چند نوبت از آن استفاده شود .

يکي از نکاتي که در اين آزمايشگاه در مورد مواد اوليه بسته بندي بايد مورد توجه قرار گيرد به شرح زير است

1-براي ماده غذايي سمي نباشد

2-از نظر شکل ظاهري مناسب باشد و توجه مصرف کننده را جلب کند وبتواند به فروش محصول کمک کند .

3-در برابر نور، رطوبت، گرما، چربي، گاز، بو مقاوم باشند .هر چند که در برخي موارد خاص بايد نسبت به نفوذ رطوبت و گاز قابل نفوذ باشد .

4-از نظر اقتصادي مقرون به صرفه باشد.

5-در برابر عوامل خارجي مانند ضربات مکانيکي،حشرات وميکروارگانيسم ها مقاوم باشند.

 متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه کارآموزی راجع به توليدات شرکت پارس مينو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید