پایان نامه وضعیت وفاداری سازمانی در بین کارکنان و اساتید

ارسال شده در سایت پایان نامه

– تاريخچه رفتار شهروندی سازمانی[۱]

اولين بار واژه‌ی رفتار شهروندی سازمانی بوسيله اورگان و همکارانش در سال ١٩٨٣ به کار گرفته شد،ولی قبل از او افرادی چون «کاتز[۲]» و «کاهن[۳]» با تمایز قائل شدن بین عملکرد نقش و رفتارهای نو‌آورانه و خودجوش» در دهه هفتاد و هشتاد ميلادی و قبل تر از آن‌ها ، «چستر بارنارد[۴]» با بیان مفهوم «تمایل به همکاری» در سال ۱۹۳۸ میلادی، این موضوع را مورد توجه قرار دادند (پودساکوف‌و همکارانش[۵] ، ۲۰۰۰، ص ۵۱۳ ).

برخی از اشکال رفتار شهروندی سازمانی ممکن است به علت تاکیدات بیش از حد به منظور کمک و یاری رساندن به افراد و شغلشان فاصله اندازد یعنی کارکنان از انجام مسئولیت و وظايف اصلی شان باز می‌مانند

اينگونه رفتارها به لحاظ قرار‌دادی لازم نيستند و سازمان‌ها نمی‌توانند کارکنانشان را به خاطر انجام اينگونه رفتارها تنبيه و مجازات کنند .به همين علت رفتار شهروندی سازمانی در قالب روابط مبادلات اجتماعی ظهور پيدا کند.

مکنزی[۶] ، وينر و پودساکوف در خلال سال ١٩٩٤ پيشنهاد کردند که برخی از اشکال رفتار شهروندی سازمانی نظير عملکردهای درون نقش ممکن است به جبران پرداخت های مالی منتهی نشوند.

موريس[۷] در سال ١٩٩٤ هيجده الی بيست مورد از خصوصيات رفتار شهروندی سازمانی را از طريق تحقيقاتی که صورت گرفته بود مورد بررسی قرار داد و اکثر مطالعه کنندگان آن را به عنوان رفتارهای برون نقش ذاتاً در مبهم بودن مفاهيم شغل و نقش جای دارند .

[۱] – Organizational Citizenship Behavior

[۲] – katnz

[۳] – kahen

[۴] – chester barnard

[۵] – podsakoff

[۶] – Mackenzie

[۷] – Morris

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه تأثیر سرمایه اجتماعی بر تصمیم‌گیری استراتژیک در شعب بانک تجارت
سمینار بررسی رفتار ساختمان های بتنی با ارتفاع متوسط
پایان نامه تعیین عوامل مرتبط با مدیریت دانش شخصی اعضای هیأت علمی
پایان نامه بررسی وجود الگوی تقویمی در روزهای قبل و بعد از تعطیلات در بورس
پایان نامه ارشد برنامه فلسفه برای کودکان