پایان نامه وضعیت ابتکار فردی در بین کارکنان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی

ارسال شده در سایت پایان نامه

دیدگاه های صاحبنظران در خصوص رفتار شهروندی سازمانی

به رغم توجه فزاینده به مفهوم رفتار شهروندی سازمانی، مرور ادبیات حوزه مذکور در مبین فقدان اجماع در خصوص ابعاد مفهوم رفتار شهروندی سازمانی از یکدیگر قابل تفکیک بوده و تعاریف متعددی نیز از آن ها به عمل آمده که البته هم پوشی‌های بسیاری نیز بین آن ها وجود دارد. در ادامه به طور مبسوط به بررسی دیدگاه های صاحبنظران شاخص در خصوص مفهوم رفتار شهروندی سازمانی پرداخته خواهد شد.

۳-۱- دیدگاه چستر بارنارد[۱]

در دهه‌ی ۱۹۳۰ چستر بارنارد، پدیده رفتار شهروندی سازمانی را تحت عنوان «رفتارهای فرانقش» مطرح کرد. به اعتقاد وی تمایلات فردی جهت تلاش فعالانه در راستای دستیابی به اهداف سازمانی است. بارنارد (۱۹۳۸) بیان می کند؛ با این تلاش‌ها نه تنها باید در جهت دستیابی به اهداف باشد که ضروری است در جهت حفاظت از خود سازمان نیز مؤثر باشند. از نقطه نظر فوق می توان چنین استنباط نمود که بخش‌های مختلفی از ایده بارنارد در خصوص عوامل تعیین کننده‌ی رفتار شهروندی سازمانی در قالب »تمایلات برای همکاری» مطرح شده است. بارنارد اهمیت و برجستگی کمک‌های خودجوش افراد را که در ماوراء تعهدات قراردادی واختیارات قانونی قرار می گیرند را در تبیین مفهوم رفتار شهروندی سازمانی بیش از پیش روشن ساخته است.

[۱] – Chester barnard

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه بررسی مفاهیم شرکت های تجاری
پایان نامه تشبه به کفار از منظر فقه امامیه
پایان نامه بررسی وضعیت مشتری مداری و عوامل موثر بر آن در بازار زنجان
پایان نامه روشهای مختلف اصلاح سطحی الیاف کربن و تأثیر آن بر خواص نانوکامپوزیتها
پایان نامه بررسی جایگاه عقل و عاطفه در تربیت اخلاقی از دیدگاه استاد مطهری