پایان نامه: وضعيت آب و هوايي لامرد

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: وضعيت آب و هوايي لامرد

وسعت و موقعيت جغرافيايي:

 

شهرستان لامرد با مساحت 3932 كيلومتـرمربع درفاصله 446 کيلومتري از مـرکز استان در جنوبـي ترين نقطه استان فارس و همجوار با دو استان هرمزگان و بوشهر واقع شده است. از شمال با شهرستان لارستان از جنوب و شرق با استان هرمزگان، از جنوب غرب با شهرستان مهر و استان بوشهر همسايه مي باشد.

  وضعيت آب و هوايي لامرد:

شهرستان لامرد از نظر آب و هوايي جزء مناطق گرم و خشك محسوب مي شود. حداقل درجه حرارت صفر و حداكثر آن در تابستان به 50  درجه سانتيگراد مي رسد . گرم ترين ماه سال مرداد با معدل 26/34 درجه سانتيگراد و سردترين ماه ، دي با معدل 06/13 درجه سانتيگراد   است . متوسط بارندگي دراين شهرستان 1/234 ميليمتر در سال  است كه باويژگي بارش سيل آسا در مدت كوتاهي از سال ( سه ماه در سال ) رخ مي دهد وحداكثر بارندگي ( حدود70% ) در ماههاي دي و بهمن و حداقل بـارندگي نيز در شهريور ماه است . حداكثر رطوبت نسبي شهرستان 56 درصد و حداقل رطوبت نسبي نيز 20 درصد است

 

لامِرد یکی از شهرهای استان فارس ایران است. این شهر مرکز شهرستان لامرد است و در جنوب استان واقع شده‌است. این شهر در قدیم، قسمتی از منطقهٔ وسیع لارستان بوده‌است. شهر لامرد با دمای بالای ۴۵ درجه در تابستان یکی از گرمترین شهرستان‌های استان فارس محسوب می‌شود.
این شهر در سال‌های اخیر به دلیل اکتشاف ذخایر گاز شیرین آن، به همراه عسلویه، تبدیل به یکی از مراکز در حال توسعه‌ٔ ایران گردیده‌است. علاوه بر این پالایشگاه گاز پارسیان در جوار جادهٔ لامرد به مهر (مُر به لهجهٔ محلی) احداث شده‌است که همچنان در حال توسعه‌است.
کارخانجات آلومینیوم و ذوب آهن هم در منطقه در حال احداث هستند. فرودگاه بین‌المللی لامرد در سال ۱۳۶۴ افتتاح شده و به شهرهای تهران (یک روز در هفته)، شیراز، لار، لاوان و کشورهای کویت، قطر و امارات متحده عربی پرواز دارد.
دهشیخ یکی از مراکز تجاری در لامرد است که در شهرهای اطراف هم شهرت دارد و عمدتاً مرکز خرید کسانی است که برای مأموریت‌های کاری در میدان‌های نفتی و گازی منطقه و همچنین عسلویه و پارسیان اعزام شده‌اند. نام قدیمی این شهر تراکمه است که روستایی از توابع گله‌دار در لارستان بوده‌است. کوه‌های اطراف لامرد که به نام کوه‌های تابناک (سَرکوه)، شانُل، هما (هُوا) و وراوی شناخته می‌شوند حاوی منابع بزرگی از گاز شیرین هستند که سابقهٔ اکتشاف آن‌ها به دهه‌ٔ پنجاه خورشیدی می‌رسد.

وضعیت اقتصادی

ده‌شیخ منطقه ای تجاری است در جنوب کشور ایران. واز توابع شهرستان لامرد. در این منطقه اجناس خارجی به قیمت مناسب و به وفور یافت می شود. به دلیل عدم پرداخت عوارض گمرکی گاه قیمت اجناس خارجی در دهشیخ از کیش، قشم و حتی بعضا از دوبی نیز ارزانتر است . اجناس خارجی در این منطقه عمدتا از چین، تایلند و دوبی وارد می شود. جمعیت این منطقه حدود ۳۰۰۰ نفر است.

رودخانه ها:

دو رودخانه فصلي مهم در شهرستان لامرد- دهشیخ  عبارتنداز :‌

– رودخانه مهران (شور) كه از كوههاي چك چك ، مشك آويز و نار در غرب شهرك امام و سرگاه اسير از توابع بخش گله دار شهرستان مهر سرچشمه مي گيرد و پس از طي طول شهرستان مهر و لامرد در كناربندرخمير به خليج فارس مي ريزد .

– رودخانه علامرودشت: اين رودخانه بزرگترين و طولاني ترين رودخانه فصلـي شهرستـان مي باشد كه نهايتاً‌ به خليج فارس سرازير مي شود . اين رودخانه از دو شاخه اصلي فداغ و چاهورز تشكيل شده كه شاخه چاهورز از ارتفاعات شمالي كال و شرق روستاي بالاده و آبكنه سر چشمه گرفته و شاخه فداغ كه در شهرستان لارستان مي باشد از جنوب لار و شرق هرمز سرچشمه مي گيرد .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

وضعيت آب و هوايي لامرد