تحقیق : نكاتي مفيد براي طراحي بيمارستان (ضوابط مقرراتي)


در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: نكاتي مفيد براي طراحي بيمارستان (ضوابط مقرراتي)

– طراحي مدولار :

هم در USA و هم در UK براي تحت كنترل داشتن هزينه ها از سيستم طراحي مدولار استفاده مي شود. در بريتانيا DHHS هزينه طرحهاي استاندارد مربوط به همه بيمارستانها را تامين مي كند.

2- روش مهار

حوزه دپارتمان براساس مدول طراحي معمولي m15، كه براي تامين نيازهاي عملي لازم است، مي باشد. اين حوزه برحسب رابطه فونكسيوني صحيح جهت مهار كردن منطقه جوامع و خدمات گروه بندي شده است.

3- هسته

از تكامل روش مهار حاصل مي شود. هسته واحد اوليه 300 تخت خوابي سرويس شده را طي توسعه مرحله اي تامين مي كند.

4- بهترين خريد

عبارت از طراحي است استاندارد براي بيمارستان كه در آن واحد كاملي براي 600 تخت DCH تامين مي شود.

5- مقياس هاي زماني براي طراحي بيمارستان

گروه هاي پروژه با تخصص هاي مختلف گزارش درازي را تهيه مي كنند. راحت بودن كار و طرح شماتيكي و مراحل كار اجتناب ناپذير است. زمين شروع كار ساخت بيمارستان تا زمان فروش آن ممكن است 20-10 سال طول بكشد: بنابراين، بسياري از بيمارستان هاي جديد از نظر استفاده كنندگان قديمي به حساب مي آيند. براي هر چه كوتاهتر كردن مرحله قبل از قرار داد، آرشيتكت بايد يك جدول زمان بندي دقيق تهيه كرده و قبل از آغاز كار با گروه خود به توافق برسد.

به محض تمام شدن كار ساخت بيمارستان لازم است يك كتابچه در مورد وظايف بيمارستان تهيه شده و در اختيار استفاده كنندگان قرار گيرد. در اين كتابچه بايد نحوه استفاده از بيمارستان توضيح داده شده و دستورالعمل هاي مربوط به استفاده و نگهداري بيمارستان بايد درج شده باشد در صورت امكان، اطلاعات سازندگان نيز بايد در كتابچه يا مانوئل مذكور درج شود. اين كتابچه بايد همراه با روند كار ساخت بيمارستان تهيه شود، زيرا در اين صورت برنامه ريزي كار تسريع شده و از انتقادهاي استفاده كنندگان كاسته مي شود.


6- وسايل فرار، حفاظت در مقابل آتش سوزي، موارد خسارت بار

بيشتر مقررات ساختماني داراي بندهايي است كه در آن حداقل فاصله ميان ساختمانهاي مجاور و همچنين نوع ساختماني كه از نظر مقاومت به آتش سوزي قابل قبول است مشخص شده است، البته منظور از مقاومت در مقابل آتش سوزي در فاصله هاي زماني معين مطرح است. بعضي از اين بندها، فواصل و شرايط راههاي فرار را توضيح مي‌دهند.

600 بيمار بايد در كمتر ازدو ساعت از دو طبقه ساختمان بيمارستان بتوانند تخليه شوند، و در مورد چهار طبقه اين زمان بايد كمتر از 4 ساعت باشد: تمرينات طاقت فرسا براي گروه نجات ضرورت دارد. همه ساختمانهاي بهداشتي و درماني كه داراي جمعيت بستري، ناتوان و بيماران ذهني هستند بايد ارتفاع كمي داشته باشند و بهتر است كه محل بيماران به دو طبقه همكف و اول محدود گردد. ساختمان‌هاي مرتفع بايد به زمين هايي كه در آن راه حل ديگري وجود دارد محدود شوند.

اكنون بيمارستانهاي (ساختمانهاي بهداشت) UK به خاطر مسايل ويژه خود مجهز به سيستم حفاظتي دقيقي در مقابل آتش سوزي هستند كه براساس شرايط بخش ها تامين شده است: در اين سيستم، با حركت دادن بيماران به فاصله كوتاهي و در صورت لزوم در روي تخت شان، مي توان آنها را به قسمتهايي كه نسبت به دود و آتش كاملاً درزبندي شده منتقل نمود. اين قسمت ها در مقابل آتش مقاوم هستند.

مقررات مربوط به اندازه قسمتهاي ضد آتش و زير قسمت ها با حداكثر طول قابل قبول براي مسيرهاي فرار در بخشها، سالن هاي عمل جراحي، آزمايشگاه و غيره را مي‌توان از روي كتب رسمي به دست آورد. مطالب زير به عنوان يك راهنماي كلي است:

7- قسمت هاي ضد آتش

مقررات UK:

ساختمان يك طبقه نبايد بزرگتر از m3000 باشد.

ساختمان چند طبقه نبايد مساحتي بيش از m2000 داشته باشد.

فاصله افقي تا مسيرهاي متناوب نبايد از m64 تجاوز كند.

فاصله افقي جهت خروج در يك جهت نبايد از m15 تجاوز كند.

فاصله مورد پيمايش در راه پله هاي فرار نبايد بيش از m45 باشد (البته اين فاصله براساس گام پله ها است).

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق :  نكاتي مفيد براي طراحي بيمارستان (ضوابط مقرراتي)

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید