پایان نامه مسجد طراز اسلامی در آیات و روایات


دانشکده علوم حدیث 

 پایان نامه کارشناسی ارشد

رشته علوم حدیث

گرایش  تفسیر اثری

عنـــوان پایان نامه

مسجد طراز اسلامی در آیات و روایات

استاد راهنما

دکتر حسینعلی ترکمانی

 

مهر ماه 1391

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

مساجد و معابد دینی از دیر باز و در میان پیروان ادیان توحیدی جایگاه مهم در هدایت امور عبادی و اجتماعی داشته اند این موضوع در تاریخ اسلام و دوره های میانی و معاصر اهمیت بیشتری در میان مسلمانان داشته است مساجد اسلامی کانون عبادت و شور آفرینی دینی است توجه به این کانونهای عبادی و کارکردهای مختلف آن ما را متوجه بایسته های دیگری در ساحت مساجد می نماید. در مسجد اسلامی، شور و بهجت عبادت خالص ،نشاط زندگی پاک و خردمندانه و سالم، در هم می­آمیزد و فرد و جامعه را به طراز اسلامی آن نزدیک می­­کند.» .(مقام معظم رهبری) جهت گیری  اصلی این پیام بیان الگو­ها و ویژگی­های مسجدِ طراز اسلامی و تلاش متولیان امر مساجد در جهت نزدیک ساختن مساجد به این طراز است . در آیات قران کریم و روایات معصومین (علیهم السلام)، سیمای مسجد طراز اسلامی به خوبی ترسیم گردیده است.

در این پژوهش ویژگی­های مسجد از منظر آیات و روایات اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است . ابتدا به معنی لغوی و مفهوم مسجد در قران کریم اشاره  و در ادامه به عمران ظاهری و معنوی مساجد و سپس شرایط تولیت و آباد کنندگان مساجد پرداخته خواهد  شد در ادامه مدیریت مسجد و در رأس آن به نقش امام جماعت ومتولیان امور فرهنگی در جذب حداکثری جوانان به مسجد اشاره گردیده است.

کلید واژگان: اسلام،مسجد، عمران ومدیریت ، امام جماعت ، جوانان

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید