پایان نامه مروري بر كاربرد نظام‌هاي خبره و هوشمند در بازيابي اطلاعات

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

چكيده:

با وجود مطالعات نظري نسبتا زيادي كه در زمينة استفاده از نظام‌هاي خبره و هوشمند در بازيابي اطلاعات صورت گرفته، اما به طور نسبي نظام‌هاي بازيابي اندكي را مي‌توان مشاهده كرد كه در آنها از قابليت‌هاي نظام‌هاي خبره و هوش مصنوعي استفاده شده باشد. به تعبير ديگر، در اغلب اين‌گونه نظام‌ها، استفاده از الگوهاي سنتي بازيابي اطلاعات نظير منطق بولي قابل مشاهده است.. بررسي متون مرتبط نشان مي‌دهد كه اغلب پيشرفت‌ها در اين زمينه مرتبط با مفاهيم پردازش هوشمند متن، واسط‌هاي هوشمند و عامل‌هاي هوشمند بوده است. اين مقاله سعي دارد به طور نظري ميان اهداف مورد انتظار از نظام‌هاي خبره و هوشمند و فرايند بازيابي اطلاعات ارتباط برقرار كند. در نهايت، با رويكردي كاربرمدار اين موضوع مورد تاكيد قرار مي‌گيرد كه ماهيت برخي فرايندها در بازيابي اطلاعات مرتبط با نياز اطلاعاتي واقعي كاربر به گونه‌اي پيچيده است كه به دشواري مي‌توان نظام‌هاي خبره و هوش مصنوعي را به طور كامل جايگزين آن كرد.

مقدمه

مقالات و متون متعددي در مورد مفهوم و كاربردهاي نظام‌هاي خبره و هوش مصنوعي نوشته شده است. با اين حال، جست‌جو در ويرايش پيوسته (2004) پايگاه چكيده مقالات كتابداري و اطلاع‌رساني (ليزا)‌ نشان داد كه به طور نسبي مقالات اندكي در خصوص كاربردهاي عيني نظام‌ها‌ي خبره و هوشمند در بازيابي اطلاعات نوشته شده است. هدف مقاله حاضر، پاسخگويي به اين سؤال است كه آيا نظام‌هاي خبره و هوش مصنوعي (هوشمند) را مي‌توان در نظام‌هاي بازيابي اطلاعات مورد استفاده قرار داد و اگر چنين است كاربرد عيني آنها در اين‌گونه نظام‌ها چگونه است. مروري بر تحقيقات انجام شده در حوزه كتابداري و اطلاع رساني در اين زمينه نشان مي‌دهد كه ابهام‌هايي در خصوص كاربردهاي عيني فن‌آوري‌هاي خبره و هوش مصنوعي در بازيابي اطلاعات مشاهده مي‌شود. چه بسا، يكي از دلايل اين امر انتشار متون و مقالاتي است كه بيشتر بر جنبه‌هاي نظري تاكيد داشته‌اند. اين موضوع توسط لنكستر و وارنر در كتاب” كاربرد فناوريهاي هوشمند در خدمات كتابداري و اطلاع‌رساني” برجسته شده است (لنكستر و وارنر، 2001، ص1). در واقع، اين ابهام وجود دارد كه آيا نظام‌هاي مورد بحث در اين‌گونه متون و مقالات، به طور عيني به مرحله بهره برداري رسيده‌اند و در پايگاه‌هاي اطلاعاتي حاوي انواع مختلفي از اطلاعات، برروي ديسك فشرده يا شبكه‌هاي پيوسته، مورد استفاده قرارگرفته‌اند، يا اينكه تنها ساختار و عملكردهاي آنها به طور نظري مورد بحث قرارگرفته است، يا در بهترين شكل، در قالب پيش نمون ارائه شده‌اند. از طريق جدول 1 مي‌توان ديدگاهي كلان نسبت به مقالات مرتبط منتشر شده در مجلات حوزه كتابداري و اطلاع‌رساني كه در پايگاه ليزا نمايه شده‌اند بدست آورد.

   دو رويكرد را مي‌توان در خصوص كاربرد نظام‌هاي خبره و هوشمند در متون مختلف مشاهده كرد. تعدادي از مؤلفان عقيده دارند كه كامپيوتر مي‌تواند به طور مجازي تقريبا هر كاري را كه انسان انجام مي‌دهد، شبيه‌سازي كند. نمونه بارز اين ادعا را مي‌توان در طراحي برنامه‌هايي كه قادرند در سطح بسيار بالايي شطرنج بازي كنند، مشاهده كرد. برخي ديگر از مولفان، اين ادعا را تا حدود زيادي اغراق آميز مي‌دانند و مدعي هستند كه كامپيوتر هرگز نمي‌تواند اعمالي را انجام دهد كه واقعا هوشمندانه باشند. حال اين سؤال مطرح است فارغ از بحث‌هاي جنجالي ميان اين دو طرز تفكر، در حال حاضر نظام‌هاي خبره و هوشمند چه كاربردهاي عيني را توانسته‌اند در بازيابي اطلاعات ايفا كنند و آيا ماهيت بازيابي اطلاعات به گونه‌اي است كه بتوان از نظام‌هاي خبره و هوشمند براي بهبود عملكرد آن، يعني همان بازيابي “بيشترين اطلاعات مرتبط با نياز اطلاعاتي كاربر“، در يك پايگاه اطلاعاتي بهره جست. در اينكه كامپيوتر مي‌تواند برخي امور (نظير ذخيره و بازيابي حجم بسيار زيادي از اطلاعات يا انجام تجزيه و تحليل‌هاي آماري پيچيده)، را بهتر از انسان انجام دهد شكي نيست، اما بايد به اين پرسش نيز پاسخ داده شود كه در مواردي كه نياز به تصميم‌گيري مبتني بر تجزيه و تحليل نياز اطلاعاتي كاربر و مطابقت آن با محتواي يك مدرك (انواع مختلفي از اطلاعات شامل متن، صوت و تصوير) موجود در يك نظام بازيابي اطلاعات است، آيا نظام‌هاي خبره و هوشمند مي‌توانند بهبود اساسي را در فرايند تشخيص اين‌گونه مدارك با نياز اطلاعاتي كاربران نهايي ايفا نمايند. تشخيص ربط خود از طريق كاربر يا متخصصان موضوعي با پيچيدگي‌هاي فراواني روبه‌رو است. به طور مثال، نيازها‌ي اطلاعاتي و رويكردهاي موضوعي افراد در روياوريي با يك مدرك ممكن است متفاوت باشد. همچنين، حتي نيازي واحد از سوي يك فرد نيز ممكن است در زمان‌هاي مختلف تغيير پيدا كند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه مروري بر كاربرد نظام‌هاي خبره و هوشمند در بازيابي اطلاعات

Author: آرتین جوهری

دیدگاهتان را بنویسید