پایان نامه مدیریت:تاثیر رهبری خدمتگزاربر تعهد سازمانی با نقش میانجی اعتماد شناختی کارکنان به مدیران


مدل های رهبـــری خدمتگزار

اگر رهبری خدمتگزار را متفاوت از دیگر اشکال رهبری بدانیم، باید قادر باشیم تا مشخصات،ویژگی ها ،مدل ها و رفتارهایی مجزا از سایر انواع رهبری را در چنین رهبرانی مشاهده کنیم. متاسفانه ادبیات مرتبط با بحث رهبری خدمتگزار نسبتاً نامشخص، مبهم و اغلب به‌صورت داستان و حکایت هستند. به‌هرحال به رغم محدودیت هایی که وجود دارد بررسی ادبیات رهبری خدمتگزار در منابع مختلف، اعم از مجلات، کتب و تحقیقات نشان می دهد که سازگاری کافی در آنها وجود دارد تا بتوان ویژگی یا صفات را برای چنین رهبرانی استخراج کرد که متناسب با موضوع تحقیق، مهم ترین مدل هایی که وجود دارند، ارائه و بررسی خواهند شد(قرایی پور،۱۳۸۷،ص۴).

۲-۱-۱۱-۱- مدل اسپیرز[۱]

از مدیران ارشد مرکز گرین لیف از نوشته  های گرین لیف، ده ویژگی رهبری خدمتگزار را استخراج کرده است که عبارتند از:

۱٫گوش دادن ۲٫همدلی ۳٫بهبودبخشی ۴٫آگاهی ۵٫تشویق و ترغیب ۶٫مفهوم سازی ۷٫آینده نگری و دوراندیشی ۸٫خادمیت ۹٫تعهد به رشد افراد ۱۰٫ایجاد گروه.

با این وجود، بیان کرده است هر چند که این ده مشخصه جزء ویژگی­های رهبری خدمتگزار می­باشند، اما به این معنی نیست که همه ویژگی ها همین ده مورد باشد Spears,1998,p35)به نقل از قرایی پور، ۱۳۸۷).

 

۲-۱-۱۱-۲- مدل پیج و ونگ[۲]

پیج و ونگ (۲۰۰۰) چارچوبی را برای اندازه­گیری رهبری خدمتگزار ارائه کرده اند. مدل آنها شامل توجه به چهار حوزه رهبری است که خروجی آنها اثر مثبتی بر جامعه و فرهنگ دارد:

۱- شخصیت: شخصیت رهبر و کاراکترهایی از شخصیت وی مورد توجه قرار می گیرد شامل شجاعت خدمتگزاری، روحیه خدمت رسانی به دیگران، کمال جویی و تعهد می باشد.

۲- روابط: انواع روابط، پیوندها و ارتباطاتی که رهبر با دیگران برقرار می کند، مورد توجه قرار می گیرد.

۳- وظیفه: رهبر برای اعمال رهبری باید وظایفی را انجام دهد که شامل خلق بینش و تصمیم گیری می شود.

۴- فرایند: در این حوزه بهبود فرایند های سازمانی مورد توجه قرار می گیرد که شامل تیم سازی و مدلسازی می شود.

آنها از بررسی گسترده ادبیات رهبری خدمتگزار حدود ۲۰۰معیار شناسایى کردند و پس از حذف و ادغام به ۹۹ معیار نهایی دست یافتند و آنها را در دوازده طبقه اصلی قرار دادند که عبارتند از کمال جویی، فروتنی، خدمت رسانی، توجه به دیگران، توانمندسازی کارکنان، توسعه کارکنان، بینش مداری، هدفگذاری، هدایت، مدلسازی، تیم سازی و تصمیم‌گیری مشارکتی.

کار نیمه تمام پیج و ونگ را با تجربه و تحلیل عاملی تکمیل کردند که عوامل از ۹۹ معیار به ۲۲معیار و از ۱۲طبقه به ۳ طبقه (بینش مداری، توانمندسازی و خدمت رسانی) تقلیل یافت(دنیس و وینستون،۲۰۰۳، صص۴۵۵-۴۵۹ به نقل از قرایی پور،۱۳۸۷).

 

[۱] – Spears

[۲]– Page and Wong

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید