پایان نامه كتابچه ي راهنماي آموزشهاي زيست محيطي


دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

دانشگاه پيام نور واحد شهر ري

 پروژه تحقيقاتي

 موضوع:

كتابچه ي راهنماي آموزشهاي زيست محيطي

  استاد راهنما:

جناب آقاي دكتر شبيري

دانشجويان:

فاطمه اكبري

ليلا باقري بيداخويدي

مقدمه:

در سرزمين ما، مقوله محيط زيست و در پيوند مستقيم با آن، ضرورت حفاظت از محيط زيست به عنوان دانش، بينش و حرفه از تاريخچه اي بس نوين بر خوردار است و به همين دليل است كه هنوز جايگاه واقعي خود را ميان اذهان عمومي باز ننموده است (1) با توجه به رشد روز افزون جمعيت و محدود بودن منابع طبيعي در دسترس، امروزه مسئله حفاظت از محيط زيست به عنوان يكي از مهمترين مسائل جامعه بشري مطرح شده است كه لازمه آن آموزش هاي زيست محيطي به افراد جامعه مي باشد. نكته حائز اهميت اين است كه حفظ محيط زيست محدود به مرزهاي سياسي و جغرافيايي نبوده و اهتمام جمعي همه ساكنان كره زمين را مي طلبد. بنابراين مسائل محيط زيست در اواخر قرن بيستم بعدي جهاني يافت و مورد توجه و رسيدگي جدي كارشناسان قرار گرفته است.

درك عواملي و عواقب دگرگوني جهاني محيط زيست و يافتن راههاي مناسب جهت پيشگيري و مقابله با آثار سوء آن بسيار ضروري است. (2) آموزش هاي زيست محيطي به عنوان يك اولويت مهم و درجه اول براي كليه جوامع انساني به خصوص كشورهاي در حال توسعه مطرح مي شود. در چنين جوامعي توسعه صنايع، كشاورزي و افزايش جمعيت و توسعه شهرها موجب سرازير شدن انبوهي از آلاينده هاي مختلف به محيط زندگي انسان و ساير موجودات زنده گرديده و از سوي ديگر و عمدتا به دليل آگاهي لازم، هنوز راههكارهاي جديد براي مهار اين قبيل آلودگي ها پيش بيني نشده است و در نتيجه معضلات ناشي از بروز اين مسائل هر چه بيشتر خود نمايي مي كنند. بنابراين ضروري است كه تمهيداتي انديشيده شود تا بتوان اين پديده خطرناك را كه البته هنوز بسياري از افراد خطر آن را درك نمي نمايند كنترل نمود. (3)

بيان اهداف:

هدف از اين گزارش اين است كه انسان در جهان معاصر در لحظات بسيار حساسي از حيات خود قرار دارد با گذشت قرنها از زندگي بشر بر روي كره زمين هنوز بر قراري مساوات و عدالت و توسعه با نابرابري در ميان كشورها و در درون كشورها وجود دارد. فقر و گرسنگي و عدم برخورداري از آموزش و بهداشت در همه كشورها در مقياس هاي متفاوت پديده هاي شناخته شده است.

ازياد جمعيت، زيست بوم‌ها را كه حيات بشر بدانها وابسته است به شدت در معرض نابودي قرار داده است حال براي احتراز از نابودي مطلق محيط زيست همه انسانها هم تصميم گيران و هم مردم ديگر در ابعاد جهاني يا ملي به ويژه در سطح محلي بايد آموزش هاي لازم را در اين زمينه ببينند و بدانند كه پيشرفت و توسعه بايد روزهاي پايدار داشته باشد واز ثمرات آن نه تنها نسل هاي حاضر بلكه بايد نسل هاي آينده نيز بهره مند شوند كه اين كار تنها با آموزش هاي لازم در مورد محيط زيست به انسانها و شهروندان جامعه صورت مي گيرد تا آنها از امكانات كه در اختيار دارند به خوبي استفاده كنند و آن ها را به هدر ندهند تا براي نسل آينده هم باقي بماند. (4)

هدف كلي واهداف رفتاري آموزش محيط زيست:

هدف آموزش محيط زيست در اصول راهنماي آن نهفته است كه مي توان آن را به صورت زير بيان كرد: توسعه آگاهي و درك هر فرد نسبت به فرآيندها و ارتباطات داخلي در محيط هاي طبيعي و مصنوعي به صورتي كه شخص به ارزش ها ونظريات، انگيزه ها و تعهدات خود نسبت به حمايت و حفاظت از محيط زيست جامعه عمل بپوشاند و منجر به اين شود كه شخص اقداماتي براي حل مسايل محيط زيست و بهبود كيفيت زندگي بعمل آورد. به عبارت ديگر هدف آموزش محيط زيست اينست كه در هر فرد حساسيتي نسبت به حوادث و تغييرات فيزيكي، زيست، اجتماعي، اقتصادي و سياسي محيط زيست به وجود آورد و نگراني هايي نسبت به مسائل ناشي شده از آنها و خواستي صميمانه نسبت به اصلاح مشكللات انساني مانند فقر، بي سوادي و بي عدالتي اجتماعي، قدرت تشخيص و توصيف مسائل زيست در وي ايجاد كند و مهارتي براي ابداع روش ها و وسايل حل مسايل زيست محيطي در او بپروراند.

پس بر هر فرد كاملاً واجب است كه براي بقاي نوع بشر و ارتقاء كيفي زندگي وي از ارتباط آدمي با محيط زيست آگاه شود و آنرا درك كند و ارزشها و ديدگاههايي را براي حفاظت و عدالت اجتماعي بپروراند و به تنهايي يا گروهي در جهت حل مشكلات محيط زيست اقدام نمايد و يا از بروز آن ها جلوگيري كند. آموزش محيط زيست كوشش آگاهانه اي براي دستيابي جهاني به اين هدف براي تمام سنين و از طريق تمام نظام هاي آموزش رسمي و غير رسمي و به كار بردن دانش و روش هاي همه رشته ها است. (5)

تاريخچه توسعه آموزش زيست محيطي:

ريشه هاي نخستين آموزش زيست محيطي، آموزش، حفاظت از محيط زيست بود.

آموزش زيست محيطي نوين نه تنها بر آگاهي شهروندان جهان از مشكلات تاكيد بيشتري دارد، بلكه ميل به مشاركت ومهارت آنان را در مديريت و ساماندهي محيط زيست مي طلبد. كنفرانس استهكلم را مي توان اولين گردهمايي هاي بين المللي در جهت توجه افكار عمومي جهان به سمت محيط زيست دانست در كنفرانس سازمان ملل در مورد محيط زيست كه در سال 1972 در استهكلم برگزار شد، 113 كشور جهان با تصويب بيانيه محيط زيست به نقش آموزش و آگاه كردن مردم و شناساندن موضوعات زيست محيطي به آنان تاكيد كردند. در اين پروژه اصول و خطوط برنامه جهاني آموزشي محيط زيست تهيه شده زمينه اصلي اين برنامه ايجاد اخلاق جهاني جديدي درمردم در برخورد با محيط زيست بود. اهداف آن ريشه كن سازي فقر، گرسنگي، بي سوادي، آلودگي، استثمار انساني و سلطه طلبي، ممانعت از پيشرفت ملي به بهاي ملت ديگر و ترويج راههاي توسعه آن دسته از منابع جهاني كه به نفع همه ابناي بشر است تشكيل مي دهد. آموزش زيست محيطي جهاني به سرپرست (IEEP) در سال 1977 در تفليس گرجستان برگزار شد. بيانيه و توصيه هاي كنفرانس تفليس به نقطه عطفي در آموزش زيست محيطي جهان مبدل شد. در اين بيانيه راه كارهايي براي توسعه آموزش زيست محيطي در سطوح ملي كشورهاي جهان ارائه شد.

بيست سال بعد از كنفرانس استهكلم در سال 1992 در شهر ريو در برزيل اجلاسي با عنوان ( سراي زمين) برگزار گرديد كه حاصل آن منشوري به نام ( دستور كار 21) بود .

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه كتابچه ي راهنماي آموزشهاي زيست محيطي

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید