پایان نامه كاردانی گرافیك : كاربرد نقوش گبه و دستبافته‌های‌ایرانی در دكوراسیون داخلی

محتوای این بخش : دانلود  پایان نامه كاردانی گرافیك

پایان نامه كاردانی گرافیك : كاربرد نقوش گبه و دستبافته‌های‌ایرانی در دكوراسیون داخلی 230 صفحه

 دانلود متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

مقدمه:

به نام خداوند عشق و هنر

حكیم خردپرور دادگر

خواجه در ابریشم و ما در گلیم                             عاقبت‌ای دل همه ما در گلیم

فرش دستباف‌ایران اگر نگوئیم در طول قرنها، حداقل در‌یك قرن اخیر، پس از نفت، بزرگترین سرمایة ملی منبع درآمد ارزی صادراتی ما به شمار می‌رفته است و گزافه نیست اگر بگوئیم گذشته از ارزش صادراتی، هنر قالیبافی مشخص ترین وسیلة شناسائی فرهنگی ما به دنیا بوده است. هر كشور اگر صاحب چنین سرمایة بالقوه‌ای بود نه تنها در حفظ آن می كوشید بلكه سعی می كرد هر روز آن را نسبت به روز قبل وسعت ببخشد و توسعه بدهد ولی ما نه تنها چنین نكردیم بلكه با بی توجهی‌ها و‌ایجاد موانع شرایط را روز به روز بدتر كرده و مانع گسترش‌این صنعت عظیم‌ایرانی نمی شدیم و اكنون كار به جائی رسیده است كه همه آنانی كه به نحوی دسترسی در كار تولید و فروش و صادرات فرش‌ایران را دارند در‌این نگرانی عمیق به سر می برند كه‌ایا فردایی برای آن وجود خواهد داشت؟

هرچه زندگی به سوی ترقی و تعالی ره می سپرد ارزش هنر آشكارتر می شود و‌این هنر به طور كلی چیزی است كه احساسات ما را بر می انگیزد. پس هنر به طور عام عبارتست از خصوصیات اشیاء و پدیده‌های طبیعی و مصنوعی و ساخته دست انسان كه احساسات ما را نسبت به خود بر می انگیزد و چون در تمام هستی نمی توان چیزی را‌یافت كه در ما احساسی بر نیانگیزد، پس در همه چیز رگه‌های هنر وجود دارد و به جرأت می توان گفت جهان سرشار از هنر است. هنر را به طور كلی به دو گروه متمایز تقسیم می كنیم:

1-هنر طبیعت 2-هنری كه زائیده دست بشری است.

صنعت و هنر فرش بافی در‌ایران،‌یكی از همین هنرهای ساختة بشر است كه در آن ظرافت و زیبایی فراوانی به كار رفته و نشانه‌ها و سمبل‌ها و وقایع بسیاری را در دل خود دارد، اما تولیدشان به محدودة زمان و مكان مربوط می شود. اعتقاد به سمبل در فرشهای امروزه اغلب فاقد منابع علمی ست، چون سمبل‌ها از طریق اعتقادات . خرافات بوجود آمده اند و دگرگونی در اعتقادات ناگزیر دگرگونی در سمبل‌ها و نشانه‌هاست. مثلاً اگر امروز نقش درخت سرو در فرش به كار می رود دارای همان مفهومی نیست كه در فرشهای آنتیك و قدیمی به كار می رفته است.

نقش سرو امروزی حامل سمبلها و پیامهای قدیمی سرد نبوده بلكه الهام گرفته از تصویر زیبای آن است.‌این تصویرها‌یا به صورت واقعیت عینی و‌یا به صورت تجرید و بر اساس مهارت و استادی استادكار ترسیم می شوند.

استادكاران اغلب نقوش و رنگها را بر اساس زیبایی شناسی هنری و آنچه كه به سلیقة آنها بیشتر خوش‌ایند است بر می گزینند و نه به خاطر سمبل بودن آن.

با وجود تهی شدن سمبل‌ها از مفاهیم اعتقادی، ارزش هنری فرش همچنان به قدرت خود باقیست چرا كه هنر آئینة روح بشر است كه خود از طریق اعتقادات شكل گرفته است.

احتمالاً فرشهای اولیه فرشهای عشایری بوده اند كه تولیدكنندگانشان در موقعیتی نبوده اند كه نقش‌های طبیعی را به صورت نزدیك به واقعیت تصویر كنند بلكه به ناچار از طریق ساده كردن آن(تجرید) قادر به خلق نقش بوده اند.

تصاویر حیوانات سینه به سینه از نسلی به نسلی منتقل شده است.

چنانچه شیر با وجودی كه ده‌ها سال است در دشت‌های‌ایران وجود عینی ندارد همچنان در ذهن عشایر و فرشهای آنها باقی مانده است.(آیا دشت‌های پهناور و بیكران مشرق زمین (ایران) سرچشمه جوشان‌اینگونه اندیشه نبوده است؟)

تجرید در نقش پردازی تصورات شخص بیننده را غنا می بخشد و به وسیلة تجرید هنرمند لحظه‌های مشتركی را با بیننده جستجو می كند. تجرید در هر‌یك پدیدة‌نو و كشف امروزی نیست بلكه از دوران اولیة هنری و بشرهای ماقبل تاریخ وجود داشته است تجرید در اروپا از ابتدای قرن بیستم طرفدار پیدا كرد كه به عنوان هنر مدرن معروف شده است.


متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این پایان نامه در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

دانلود پایان نامه با فرمت ورد

 

دانلود متن کامل این پایان نامه به همراه تمام ضمائم (پیوست ها) : پایان نامه ((كاردانی گرافیك ))كاربرد نقوش گبه و دستبافته‌های‌ایرانی در دكوراسیون داخلی 230 ص

فایل ها برای اینکه حجم آنها کمتر شود و راحت تر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید