پایان نامه : فیزیک


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید: فیزیک

مشكل جزئي مورد نظر با گذر زمان آلودگي‌هاي پرتوهاي راكتور هاست. در حذف اين آلودگي در مراتب بالاتر يك فيلتر تركيب لازم است. يك فيلتر  شامل يك يا چند مواد اضافي است كه در پرتو قرار مي‌گيرد بنابراين AL و S با فيلتر F استفاده ميشود تا پرتوي فيلتر  شده حاصل شود كه شامل نوترونها حدود 3/24 كيلوالكترون ولت خواهد بود، Ti و Co براي رسيدن به پرتوي فيلتر شده در 2 كيلو الكترون ولت است و S به Si لازم است تا پرتويي در Kev 55 بدست آيد و كاهشي در شدت پرتوي فيلتر شده بطور قابل ملاحظه نشان داده ميشود.

تكنيك ديگر جهت كاهش آلودگي نوترون با پخش كننده رزونانس در داخل پرتو راكتور و پرتوي پخش شده فيلتر ميوشد. بنابراين در اداره ملي استاندارد  (NBS) پخس كننده Mn در ارتباط با Ti + Sc استفاده ميشود تا 97 درصد دسته‌هاي خالص 2 كيلو الكترون ولت نوترونها استفاده شوند. ميل و هاروي از Mg و S استفاده شده كه پرتوي فيلتر شده kev 75 استفاده شود و Ti و M با فيلتر Fe پخش مي‌شود تا پرتو Kev  14 بدست آيد پس پخش كنده Co با Ni و Fe پرتو Kev 5/4 را نشان ميدهد و فيلتر  پرتو ev 500  را با پخش كننده Nd و فيلتر Zn يك پرتو ev 400 را نشان مي‌دهد.

پرتوهاي فيلتر شده مواد اوليه مودر استفاده است. U و Sc و fe و si  براي پرتوهاي فيلتر شده در 186/0 ، 2 ، 3/24 ، 55 ، 144، و 2350 kev عنوان ميشوند. در فيلترهاي ايزوتوپ‌هاي جدا شده Er ، N ، zn ، sr ، zn ، Ni، e ، Cr پيشنهاد شده تا پرتوهاي مربوطه و اطلاعات آن با كارر امروزي جهت طرح‌هي متغير مناسب باشد ولي تمام اين معيارات و طرح‌ها لازم است تا فيلتر ايزوتوپها جداگانه ديده شوند. در حالت خاص اطلاعاتي براي رسيدنت به انرژي بالاتر و جود دارد تا شدت خوب و نسبت سيگنال به زمينه در منطقه در مورد علاقه و انرژي آن بدست آوريم. مثالي از كل بخش مربوط به معيارات در كل كاربرهاي فيلترها در شكل 4. Vtii  و براي  نشان داده شده است.

معياراتي براي طرح فيلترها:

اين فيلترهاي پنجره براي پرتوهاي نوترون‌ها ابتدا بسط مي‌يابند. برخي از آزمايشات در پرتوها نياز به نوترون دارند تا در دستة‌ باريكي با انرژي مناسب و انرژي ويژه در هر يك از ده دهه ديده شوند. مشكل Viii دو مشكل فيلترها را نشان ميدهد كه در يك رآكتور عمل ميكند. فيلتربندي و ماده مربوط در اين مثال fe است كه در نيمه راه لوله پرتو قرار مي‌گيرد كه به پورت پرتوي راكتور فر برده ميشود. اين فضاي بين Fe و لوله با صفحات پر ميشود و در اين مثال Al و S به مواد خاص اضافه ميشود تا مواد فيلتر بندي ابتدايي استفاده شوند. پورت پرتو شكلa  5 Viii در مسير مستقيم قرار مي‌گيرد و سوخت رآكتور را نشان ميدهد. پورت پرتو در مشكل b 5 Vtii  نسبت به انعكاس و همزه در نزديك هسته قرار مي‌گيرد در جهت مستقيم نوترونها در جهت موفقيت نمونه قرار مي‌گيرد.

تجارب زيادي براي فيلترها بدست آمه است و حاكي است از عواملي كه بايد برري شوند كه اين طرح‌ها از فيلتر پرتو خواهد بود. حداكثر جريان نوتورن تك انرژي در موقعيت نمونه قرار دارد ولي لازم نيست بين متغيرها با بزرگترين قطر استفاده ميشود و مواد فيلتر بندي بايد به حد كافي در منطقه پرتو ايجاد شود كه از تمام نقاط در منبع و صفحه منعكس كننده از فيلتر مي‌گذرد و به نمونه ميرسد. براي فيلترهايي كه هزينه بردار است هزينه كمتر را انخاب كنيد. اگر لازم باشد يك آزمايش را در نظر بگيريم پرتو بايد به فيلتر اضافه شود. اگر  ما دو فيلتر به هسته راكتور خيلي نزديك باشد بسياري از نوترونها با انرژي ناخواسته در پرتو نشان داده ميشود. بنابراين ما دو فيلتر بندي بايد در نيمه راه بين منبع و وجه خارجي صفحات بيولوژيكي قرار مي‌گيرد.

اجزاء يا ايزوتوپ‌ها براي ماه فيلتر انخاب ميشود تا بخش در حداقل پنجره كمتر از 5/1 نوتورن درحد متوسط با انرژي ديگر مشخص باشد. ضخامت فيلتربندي انتخاب شده حدود 1/0 نوترونها است كه انرژي را به فيلتر مي گذرانند. عامل 5/1 نشان ميدهد كه نوترونها با انرژي ديگر در انتقال  است ولي نوترونها منبع اسپكتروم و طيف است كه نسبت به نوترون در پنجره و سنجيده ميشود. اغلب دسته‌اي در پنجره حدود 200/1 كل طيف نوترون‌هاست. اگر اين فاكتورها به نسبت 5/1  باشد در جه خلوص پرتو 98/0 است. مواد فيلتر با نسبت مقطع بزرگتر از 5/1 ثابت نمي‌شود كه نسبت 10/1 را نشان دهد ولي اين پنجره توخالي در مقطع فيلتربندي سايه بندي ميشود و مواد فيلتر بيندي ثانويه را نشان ميدهند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

فیزیک

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید