پایان نامه عوامل مؤثر در ترغیب دانش ‏آموزان به نماز با تأکید بر عوامل درون مدرسه ‏ای


عنوان :

عوامل مؤثر در ترغیب دانش ‏آموزان به نماز با تأکید بر عوامل درون مدرسه ‏ای

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

مقدمه:

با توجه به اینکه نوجوانان امروز در جامعه و آموزش و پرورش اسلامی رشد و پرورش یافته‏اند، انتظار آن است که از اعتقادات مذهبی راسخ‏تر و استوارتری برخوردار باشند و نسبت به انجام‏ رفتارهای مذهبی(که نماز از شاخص‏ترین‏ آنهاست)تقید و پایبندی بیشتری داشته باشند.اما بررسی‏های انجام شده در سالهای اخیر خلاف‏ انتظار فوق را نشان می‏دهد.در ذیل تنها به‏ نمونه‏هایی از این احساس خطر و طرح موضوع‏ به عنوان یک مسألهء اساسی و قابل پژوهش استناد می‏شود.

“حقیقت آن است که در کار معرفی نماز کوتاهی‏های زیادی شده است و نتیجه آنکه نماز هنوز جایگاه شایستهء خود را حتی در نظام جمهوری‏ اسلامی ما بدست نیاورده است.”

“حضرت آیت الله خامنه‏ای‏”

“در تهران در جلسه‏ای که 500 نفر از رؤسای‏ دبیرستانها شرکت داشتند،بحث به نماز رسید.از عدهء نمازگزاران پرسیدم.پانصد نفر همه دست بلند کردند و آمار تکان دهنده‏ای ارائه شد.کنجکاو شدم‏ و دوباره پرسیدم-درصد بالا دربارهء اعراض از نماز-

دستها به اتفاق به علامت منفی بالا رفت،احساس‏ کردم باید کاری انجام دهم.

“حجت الاسلام و المسلمین قرائتی‏”

مستندات فوق و همچنین سایر مستنداتی که در اصل گزارش آمده است،این سؤال را به ذهن متبادر می‏کند که براستی علی‏رغم همهء تلاشهای گذشته در جهت پایبند نمودن نسل جوان(نسل پس از انقلاب)نسبت به نماز،علل و عوامل بی‏رغبتی و یا کم‏توجهی بعضی از آنان نسبت به این مهم،ریشه‏ در چه چیزهایی دارد؟و نیز میزان گرایش‏ دانش‏آموزان به‏”اصل نماز”و”پایبندی آنان به‏ رفتار نماز”در چه حدی است؟

گرچه این مسأله ریشه در هر سه نهاد خانواده، مدرسه و اجتماع دارد،اما هدف تحقیق حاضر دستیابی به میزان گرایش دانش‏آموزان به‏”اصل‏ نماز”و همچنین میزان توجه و پایبندی آنان در انجام‏”رفتار نماز”و در نهایت دستیابی به عوامل‏ درون مدرسه‏ای مؤثر در تشویق و یا بازدارندگی‏ دانش‏آموزان در انجام این رفتار مذهبی می‏باشد.

از آنجا که هر پژوهش نظام‏دار،می‏بایست از مبنای نظری قوی برخوردار باشد،با مطالعات‏ گسترده‏ای که پژوهشگر در این مسیر انجام داده‏ است،به نظریات منطبق و مرتبط با موضوع‏ پژوهش حاضر دست یافته که در واقع پایه‏های‏ نظری تحقیق می‏باشد.شایان ذکر است که ابعاد نظری تحقیق به تفصیل در اصل گزارش آمده،اما در جمع‏بندی مبانی نظری می‏توان به نتیجهء ذیل دست‏ یافت:

همهء انسانها بویژه کودکان و نوجوانان به لحاظ فطرت پاک خود،به طرف دین و دستورهای دینی‏ گرایش دارند،اما ممکن است عواملی مانع از بروز و ظهور رفتارهای مذهبی در آنان شود و در صورتی که‏ این موانع برطرف گردد،میل به پرستش،نماد بیرونی خود را به شکل رفتارهای مذهبی خواهد داشت.در غیر این صورت به رغم فطری بودن‏ پرستش،رفتارهای مذهبی نماد بیرونی ندارد.اما رفتارهای انسان متأثر از عوامل متعددی است که‏ نگرشهای فرد مهمترین این عوامل محسوب‏ می‏گردد و از دیگر سو هر نگرشی دارای سه بعد اساسی است:شناختی،احساسی و رفتاری که در صورت وجود نارسایی در هر یک از ابعاد،آن‏ نگرش به رفتار تبدیل نخواهد شد و به عکس با تقویت بعد شناختی و احساسی،بعد رفتاری آن‏ نگرش نیز تحقق خواهد یافت.

اهداف تحقیق:

1-دستیابی به میزان توجه و گرایش‏ دانش‏آموزان به اصل نماز(بدون توجه به اینکه‏ خود مقید به انجام این رفتار مذهبی هستند یا خیر).

2-دستیابی به میزان توجه و پایبندی‏ دانش‏آموزان در انجام مهمترین رفتار مذهبی‏ (نماز).

3-دستیابی به عوامل تأثیرگذار در گرایش یا عدم گرایش نوجوانان به نماز.

4-دستیابی به متغیرهایی از نظام آموزشی و عوامل درون مدرسه‏ای که در تشویق یا بازدارندگی‏ دانش‏آموزان نسبت به انجام این رفتار مذهبی‏ می‏توانند مؤثر باشند.

5-و…

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید