پایان نامه : عوامل مؤثر در انتخاب رنگ

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:عوامل مؤثر در انتخاب رنگ

 

«اثر رنگ در فرش»

رنگ از عواملي است كه بنا به قراين تاريخي هميشه توجه بشر را جلب كرده است.

رنگها بوسيلة امواجي ايجاد مي‌شوند كه اختلاف طول امواج و تعداد نوسانها باعث تعدد آنها مي‌گردد. رنگ بر جسم و روح انسان تأثيري مسلم دارد. تأثير جسماني و رواني رنگها را از اكتشافات قرن اخير مي‌دانند ولي در قرون وسطي پزشكان از رنگ قرمز براي درمان بيماريهاي پوستي استفاده مي‌كردند. در طب قديم خود ما، اطاق بيماران سرخكي را با پارچه‌هاي قرمز رنگ، رنگين مي‌ساختند. در يونان باستان از رشته‌هاي بنفش رنگ كه با رنگهاي ديگري مانند سياه، سفيد و آبي مخلوط شده بود در كار پزشكي بهره‌برداري مي‌شد. پزشكان زمانة ما نيز در درمان بيماري رواني از تأثير رنگها غافل نيستند. دربارة رنگ و تركيب و هماهنگي آنها كتابهاي بسياري فراهم آمده است. با دستگاه‌هاي اندازه‌گيري، ثابت كرده‌اند كه تعداد ضربان نبض و دفعات تنفس شخصي كه در اتاق قرمز رنگي قرار مي‌گيرد، بيشتر از حد معمول مي‌شود. درمان كودكان بي‌حس و كم خون به وسيلة رنگ قرمز نتيجه غيرقابل انكاري دارد زيرا با تأثير رنگ قرمز تعداد گلبولهاي قرمز فزوني مي‌گيرد دور شد بدن به سرعت بيشتري مي‌رسد و در نتيجه وزن كودك بيشتر مي‌گردد. ميل به فعاليت و احساس شادي و نشاط بعد از احساس رنگ قرمز انكار ناپذير است.

هر فردي در مقابل رنگها احساس مشخص و مبتني بر تجربه‌هاي آگاهانه و ناخودآگاهانه دارد و همين تجربه ها باعث مي‌شود كه بعضي افراد يك يا دو رنگ را بر ساير رنگها ترجيح بدهند و يا اينكه يك رنگ را نپسندند. در عين حال بعضي از رنگها را همگاني مي‌دانند.

مثلاً قرمز براي عشق و رنگ بنفش براي اندوه و رنگ سبز براي اميد همگاني تصور شده است.

  • عوامل مؤثر در انتخاب رنگ :

در انتخاب رنگ بين افراد تفاوت قابل ملاحظه‌اي وجود دارد. يكي رنگ ابي را بر رنگهيا ديگر ترجيح مي‌‌دهد و دو ديگر رنگ سبز را رنگ دوست داشتني مي‌شناسد.

به درستي نمي‌توان گفت چرا افراد در رنگهاي مطلوب و محبوب مخصوص خويشتن دارند. شايد زمينه‌هاي ذهني، تجربه‌ها، تداعي‌ها و حوادث ديگري كه در زندگي بزرگسالان بوجود آمده است! افرادي را به رنگ مشخصي علاقمند ساخته باشد. و شايد نيازهاي بدني باعث جلب توجه باشد و نيز مي‌دانيم بعضي از رنگها مورد پذيرش معدودي قرار نمي‌گيرند و حتي از آن رنگها ابزار نفرت هم مي‌‌كنند. هنوز هيچ مجموعه‌اي دربارة رنگهاي موردپسند مردم تمامي كشورها به دست نيامده است و نيز از واكنش افراد جماعات گوناگون در برابر رنگ اطلاع كافي در دست نيست.

– تأثير سن در انتخاب رنگ  :

سن اشخاص در انتخاب رنگ تأثيري قابل ملاحظه دارد مثلاً رنگهاي انتخابي خردسالان با بزرگسالان تفاوت دارد. رنگهاي زنده و خالص مورد توجه كودكان قرار مي‌گيرد. در صورتي كه بزرگسالان رنگهاي پخته و تركيب شده را ترجيح مي‌دهند.

– محل زندگي  :

محل زندگي نيز در انتخاب رنگ مؤثر است. در مناطقي كه هوا آفتابي است نوع انتخاب رنگ اشخاص با مناطق ابري تفاوت دارد همچنين در مناطقي كه آفتاب درخشان دارند رنگهاي مورد توجه معمولاً قوي، غني و غالباً براق است، ولي در مناطقي كه زياد آفتابي نيست رنگهاي تيره و ملايم انتخاب مي‌شوند.

فصول سالانه عاملي است كه اشخاص را در برابر سئوال محقق وا دار به جوابهائي متناسب با فصل سازد. در زمستان رنگهاي تيره و در تابستان رنگهاي روشن بيشتر مورد توجه قرار مي‌گيرند. يكي از مشكلاتي كه در رنگ آميزي ساختمانها وجود دارد مسئلة تأثير محيط در رنگ ساختمان است و اگر به عكس‌هايي كه در تابستان و در زمستان از يك ساختمان گرفته باشيم با دقت ملاحظه كنيم ساختمان ما دو جلوة متفاوت را نشان مي‌دهد لذا بايد سعي كرد رنگي براي ساختمان و اثاثيه‌ها و پرده‌ها انتخاب بشود كه در تمام فصول و نيز در صبح و ظهر و شب هماهنگ با رنگ نور محيط باشد.

– تفاوت انتخاب رنگ در شهر و روستا  :

رنگهاي سرد و پاستل مورد توجه شهروندان است در حاليكه روستانشينان از رنگهاي گرم مانند قرمز و رنگهاي اشباع شده و نقوش الوان انتخاب مي‌كنند. گويا تماس روستانشينان با طبيعت باعث مي‌شود كه رنگ سبز كمتر طرف توجه قرار بگيرد، در حالي كه شهروندان به انتخاب رنگ سبز علاقة بيشتري دارند.

 

– فرهنگ :

فرهنگ جامعه در عقيدة انتخاب رنگ بي‌اثر نيست. براي تشخيص سليقة اشخاص به تحقيقات رواني و اجتماعي دست مي‌برند، در اين تحقيقات مصاحبه و تكثير پرسشنامه از وسايل تحقيق به شمار مي‌آيد، بعد از هر تحقيق مي‌توان سليقة جمعي يا گروهي را دريافت.

– وضع بدن و سلامت روح :

سلامت بدن و سلامت روح و نيز خصايص اخلاقي ديگر كه بطور كلي مي‌توان گفت شخصيت آدمي را تشكيل مي‌دهند و حتي حالت رواني زمان تحقيق در انتخاب رنگي كه وسيله افراد صورت مي‌گيرد، مؤثر است

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

عوامل مؤثر در انتخاب رنگ