پایان نامه ظرفيت پژوهشی معلمان بر حسب سه مؤلفه ی انگیزه ی پژوهشی، فرصتهای پژوهشی و تخصص پژوهشی از دیدگاه معلمان


عنوان کامل پایان نامه : بررسی ظرفیت پژوهشی از دیدگاه معلمان و نیازسنجی آموزش پژوهش معلمان ابتدایی شهر مشهد

پرسشنامه­ی تعیین نیازهای آموزش پژوهش ( مؤلفه­ی تخصص پژوهشی) :

در این پژوهش به منظور گردآوری داده­ها با توجه به هدف تحقیق، از مراحل زیر استفاده گردید:

گام اول:  ابتدا با بررسی مبانی نظری مربوطه و بررسی پژوهش­های انجام گرفته در زمینه­ی دانش و مهارت­های پژوهشی و بررسی نظر متخصصین پژوهش، فهرست اولیه­ای از شایستگی­های مورد نیاز پژوهشی معلمان شناسایی گردید.

گام دوم: مصاحبه و نظرخواهی از معلمان خبره: برای تکمیل شایستگی­های پژوهشی معلمان از مصاحبه­های نیمه­سازمان یافته استفاده کردیم. بعد از بررسی و مرتب کردن یادداشت­ها بر اساس هدف  مطالعه، شایستگی­های پژوهشی که مورد تأکید بودند و بیشترین فراوانی را داشتند شناسایی شدند. میزان همخوانی شایستگی­های پژوهشی شناسایی شده در این مرحله با اطلاعات بدست آمده از مرحله­ی قبلی مورد مقایسه قرار گرفت.

گام سوم: تهيه فهرست اوليه شايستگي‌ها: طي انجام دادن مرحله اول و دوم، فهرستي جامعی از شايستگي‌های پژوهشی مورد نیاز معلمان بدست آمد معلمان بایستی در سطح مطلوب پژوهشی، در این حوزه­های مشخص شده مهارت و تسلط کافی را داشته باشند. این شایستگی­ها در واقع همان شایستگی­های مطلوب پژوهشی معلمان می­باشد.

گام چهارم: اعتباريابي شايستگي‌ها: در این مرحله فهرست اوليه شايستگي‌های پژوهشی که همان وضعیت مطلوب پژوهشی معلمان است تبديل به فرمت پرسشنامه گردید. این پرسشنامه­ی محقق ساخته بر اساس اطلاعات بدست آمده از مراحل قبلی، یعنی بررسی مبانی نظری و نظر متخصصین پژوهش آموزشی و مصاحبه با معلمین دارای مدرک کارشناسی ارشد تهیه گردید. شیوه­ی نمره گذاری این پرسشنامه به صورت لیکرت و امتیاز­بندی هر سؤال به صورت «خیلی زیاد» نمره ۴، «زیاد» نمره ۳، «کم» نمره ۲ و «خیلی کم» نمره ۱، بود. روایی محتوایی این پرسشنامه توسط تعدادی از متخصصین پژوهش مورد بررسی قرار گرفت. در اجرای مقدماتی نیز پایایی پرسشنامه با استفاده از روش همسانی درونی برابر با ۹۰/.  بدست آمد. در نهایت بعد از احراز روایی و پایایی، این پرسشنامه روي نمونه آماري از معلمان اجرا شد تا شایستگی­های مورد نیاز پژوهشی معلمان با استفاده از پرسشنامه و از دیدگاه خود آنان مشخص گردد. بنابراین می­توان گفت که معلمان در این شایستگی­ها، تخصص و دانش پژوهشی لازم را ندارند. به عبارتی بهتر، معلمان در حیطه­هایی نیاز به آموزش پژوهش دارند که دارای تخصص و دانش پژوهشی کافی در این زمینه نیستند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. ظرفيت پژوهشی معلمان بر حسب سه مؤلفه­ی انگیزه­ی پژوهشی، فرصتهای پژوهشی و تخصص پژوهشی، از دیدگاه معلمان چگونه است؟
  2. شایستگی­های پژوهشی بر اساس مبانی نظری، نظرکارشناسان پژوهشی و معلمان خبره به چه صورت است؟
  3. وضعیت تخصص پژوهشی معلمان از طریق تعیین نیازهای آموزش پژوهش به معلمان چگونه است؟
  4. اولویت­بندی نیازهای آموزش پژوهش به معلمان به چه صورت است؟
  5. هدف­گذاری برنامه­های پژوهشی معلمان  چگونه باید باشد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی ظرفیت پژوهشی از دیدگاه معلمان و نیازسنجی آموزش پژوهش معلمان ابتدایی شهر مشهد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید