پایان نامه طراحی وب سایت آژانس مسافرتی سیستم رزرو بلیت رشته نرم افزار

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

طراحی سایت آژانس مسافرتی

( سيستم رزرو بليت )

استاد راهنما :

جناب آقای مهندس سعيد ابريشمی

ارائه دهندگان :

سارا مازندر – بنت الهدی موسوی حجازی

پيش گفتار

امروزه، همه ما شاهد رشد روز افزون علوم مختلف در تمامی زمينه های زندگی خود هستيم و در اين بين رشد و اهميت علم کامپيوتر بر کسی پوشيده نيست.

با وجود رشد سريع تکنولوژی و صنعتی و ماشينی شدن زندگی امروزی، سعی می شود تا جاييکه امکان دارد در وقت صرفه جويی گردد. اينترنتی شدن بسياری از کارها نيز، خود گويای همين امر است.

بنابراين ما نيز سعی کرديم تا به نوعی در اين امر سهيم باشيم و اقدام به طراحی سيستمی نموديم که بتواند از طريق اينترنت بليت را برای افراد رزرو کند.

هدف ما از طراحی چنين سيستمی اين بود که اولا در وقت افراد صرفه جويی گردد و افراد بتوانند در هر زمان و در هر مکان ( خانه، اداره، تاکسی و … ) که فرصت آن را يافتند اقدام به تهيه بليت نموده و ثانيا اينکه توانسته باشيم با برداشتن گامی هر چند کوچک ايران عزيز را به سوی دنيای عظيم تکنولوژی امروزی سوق دهيم و ما نيز سهمی در اين زمينه داشته باشيم.

معرفي پروژه :

پروژه اي كه در حاضر پيش رو داريد مربوط به شركت تعاوني مسافربري سها مي باشد .

در سايت شركت به جنبه ها و بخشهاي مختلف فعاليت هاي شركت پردا خته شده است . جنبه هاي مختلف فعاليت هاي شركت عبارتند از : رزرو بليط ، ارائه سرويس هاي با كيفيت و مطلوب و … . بناي طراحي پروژه بر مقولة فعاليت هاي اين شركت مي باشد.

هر شركت داراي زندگي و يك شخصيت وجودي در زمينه عملكرد هاي ويژه مي باشد. يك شركت تلاش زيادي را صرف به تصوير كشيدن يك نماي حساب شده از خود مي كند اين تلاش ممكن است شامل اسم، آرم شركت، رسم الخطي كه در مكاتبات شركت استفاده مي شود ، رنگهاي مورد استفاده و اينكه دقيقاً چه اساسي براي معرفي محصولاتشان استفاده مي كنند باشد.

قسمت اعظم كار من به عنوان طراح سايت شركت ، بررسي موارد فوق و فروش بليط بصورت اينترنتي مي باشد. در اين پروژه از نرم افزارهاي فلش5 ، فتوشاپ، FrontPage استفاده شده است براي ساختن صفحات پويا از ASP و زبان VBScript و JavaScript استفاده شده است. بانك اطلاعاتي استفاده شده در اين سايت Access ميباشد.

اهداف پروژه :

اهداف پروژه يكي از مهمترين مسائل مورد بحث در جهان امروز، بررسي راههاي گوناگون اطلاع رساني با استفاده از آخرين دستاوردهاي فن آوري اطلاعات است كه منجر به سرعت عمل ، صرفه جويي در وقت ، هزينه ها و نيز افزايش كيفيت بهره وري مي گردد. نيمه قرن بيستم را قرن اطلاعات نيز ناميده اند اگر به رسانه هاي گروهي نظير مطبوعات ، راديو، تلويزيون، پست و… توجه كنيد ، ملاحظه مي كنيد كه اين رسانه ها مرتباً اطلاعات گوناگوني به خوانندگان ، شنوندگان، و بينندگان و… عرضه مي كنند. اين اطلاعات طيف وسيعي دارند. از خبر شروع يك فعاليت گرفته تا اختراعات و ابداعات جديد در زمينه هاي متفاوت.

هر كس به گونه اي از اطلاعات بهره مي گيرد يكي در جهت اعتلاي سطح آگاهيهاي خود و بهتر كردن خدمتي كه ارائه مي دهيد يكي در جهت اداره منظم تر امور خود و ديگر در جهت پايه قرار دادن اطلاعات و به دست آوردن راههاي ابداعات جديد و توسعه امكانات.

روش انجام پروژه :

براي آشنايي بيشتر با طراحي سايت شركت لازم بود كه اطلاعاتي در اين زمينه كسب كنم به همين منظور از چندين سايت مشابه در اينترنت ديدن كردم و اطلاعات لازم در اين زمينه را يادداشت كردم به مطالعة كتابهايي در زمينه طراحي سايت و همينطور فراگيري نرم افزارهايي چون فتوشاپ، فلش، FrontPage و يادگيري ASP و زبان VBScriptبراي ساختن صفحات پويا پرداختم.

تكنيكهاي طراحي صفحات وب :

مقدمه :

يادكيري زبان HTML و استفاده از آن در طراحي وب سايت كار ساده اي است. حتي بدون يادگيري HTML نيز مي توان با استفاده از برنامه هاي كمكي مختلف مانند FrontPage : بدون نوشتن حتي يك دستور HTML صفحات وب را ايجاد كرد. اما چرا فقط تعداد كمي مي توانند در اين زمينه موفقيت بيشتري كسب كنند. و طراحي صفحات وب را به عنوان شغل اصلي خود دنبال كنند كه عوامل بسياري را در اين زمينه مي توان ذكر كرد ولي نوع طراحي و ظاهر صفحات وب را مي توان مهمترين اين عامل دانست. در زير تعدادي از اشتباهاتي كه معمولاً طراحان وب سايت در طراحي هاي خود مرتكب مي شوند آمده است.

ناهماهنگي صفحات يك وب سايت :

حتماً با وب سايتهايي برخورد كرده ايد كه هر كدام از صفحات ظاهري متفاوت با صفحات ديگر دارد دكمه هاي آنها با هم متفاوت است رنگ زمينه آنها مختلف است. اين نا همانگي ها يكپارچگي و زيبايي يك وب سايت را از بين مي برد. سعي كنيد كه يك الگوي مشخصي را در صفحات وب سايت خود بكار بگيريد.

استفاده نادرست از رنگها :

نكتة مهمي كه در طراحي وب سايت بايد در نظر داشته باشيد حفظ سادگي طرح و دوري از طرحهاي پيچيده است استفاده از رنگهاي زياد مي تواند باعث سردرگمي كاربر شود. شما نبايد بيشتر از سه يا چهار رنگ در طراحي هاي خود استفاده كنيد. سعي كنيد كه رنگ متن متناسب با رنگ زمينه باشد اگرچه متن زرد رنگ بر روي زمينة صورتي ممكن است براي شما جالب با شد. ولي باعث خستگي چشم كاربران سايت شما و دوري آنها از خواندن مطالب نوشتاري شود.

استفاده از پاگرافهاي بلند :

براي آنكه مطالب نوشتاري وب سايت شما خواناتر باشد بهتر است مطالب خود را به پاراگرافهاي كوتاهتر و منطقي تقسيم كنيد. و در صورت لزوم از تيترهاي مناسب كه نشانگر محتويات هر پاراگراف است استفاده كنيد.

انتخاب نادرست نام قلم :

اگر مي خواهيد سايت موفقي داشته باشيد بايد در انتخاب نام قلمرو وسواس بيشتري بخرج دهيد. بعضي از افراد نامهاي بلندي كه بخاطر سپردن آنها براي كاربران مشكل است و يا نامهايي كه هيچ ارتباطي با نوع فعاليت سايت آنها ندارند انتخاب مي كنند بخاطر بسپاريد بيش از 90 درصد كاربران اينترنت براي پيدا كردن اطلاعات مورد نظر خود از موتورهاي جستجو كمك مي گيرند و اين موتورهاي جستجو نام قلمرو وب سايتها را نيز در كار خود در نظر مي گيرند پس سعي كنيد نام قلمرويي كه انتخاب مي كنيد مرتبط با محتويات و نوع فعاليت وب سايت شما باشد.

استفاده از صفحات سنگين و پرحجم :

سرعت بالا آمدن صفحات يك وب سايت يكي از موارد است كه شما به عنوان طراح صفحات وب بايد به آن توجه كنيد بخصوص در كشور خودمان كه بيشتر كاربران از تلفن براي ارتباط با اينترنت بهره مي گيرند و سرعت دسترسي آنها پايين است. اگر صفحات وب سايت شما پس از 10 ثانيه براي بالا آمدن وقت نياز دارد حتماً فايل HTML شما بيش از حد سنگين است سعي كنيد كه تصاوير گرافيكي كوچك را در فرمتهاي درست در صفحات وب خود بكار ببريد.

استفاده از فريم :

اگرچه استفاده از فريم در بعضي موارد مي تواند مفيد باشد ولي تا حد ممكن از آن در طراحي صفحات وب استفاده نكنيد بيشتر موتورهاي جستجو صفحات وب را بدون فريم آنها فهرست مي كنند. فريمها به شما امكان نشانه گذاري يك صفحه مشخص را نمي دهند. فريمها مي توانند در هنگام چاپ نيز اشكال ايجاد كنند.

Resolution نادرست :

در حال حاضر بيشتر كاربران كامپيوتر صفحه نمايشگر خود را بر روي قدرت تفكيك   800در600 تنظيم مي كنند. اگر شما صفحات وب خود را براي قدرت تفكيك 1024در768 طراحي مي كنيد بايد به اين نكته توجه كنيد كه كاربران براي آنكه بتوانند كل صفحه را ببينند مجبورند به چپ و يا راست پيمايش كنند.

بكار نگرفتن تگ Meta :

معمولاً افراد ميبتدي از تگ هاي Meta كه در قسمت Head يك از صفحات وب جاي مي گيرند را مورد توجه قرار نمي دهند. و از آنها بهره نمي گيرند اگرچه تگهاي Meta از ديد كاربران مخفي است ولي بيشتر موتورهاي جستجو موجود در اين تگها از فرآيند جستجو هاي خود در نظر مي گيرند.

استفاده بي رويه از متنهاي متحرك :

تگ Marquee امكان ايجاد متنهاي متحرك را به طراحان صفحات وب مي دهد. استفاده از اين تگ در بعضي موارد مفيد است از اين تگ فقط براي نمايش تيترهاي خبري و لينكهاي مهمي كه مي خواهيد بيشتنر جلب توجه كند استفاده كنيد. از آن هرگز براي نمايش بدنه اصلي متن بهره نگيريد چون كاربران علاقه اي به خواندن متن هاي طولاني متحرك ندارند.

 متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

 

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود متن کامل پایان نامه طراحی وب سایت آژانس مسافرتی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید