پایان نامه طراحی الگوریتم پردازش تصویر برای ردیابی اشیاء متحرک

ارسال شده در سایت پایان نامه

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

طراحی الگوریتم پردازش تصویر برای ردیابی اشیاء متحرک

استاد راهنما:

دکتر شهره کسائی

استاد مشاور:

دکتر فرهاد رزاقیان

نگارش:

مهدی کوهی

 

چکیده:

یکی از مسائل مهم و در حال توسعه در پردازش تصویر و بینایی ماشین، مسأله ردیابی شده اشیاء است. در واقع ردیابی اشیاء، نمایش تغییرات موقعیت یک شیء و دنبال کردن آن در یک دنباله تصاویر ویدیویی، با یک هدف خاص می باشد. اگرچه سابقه ایجاد پدیده ردیابی اشیاء به مسائل نظامی برمیگردد ولی امروزه به دلیل کاربردهای بسیار گسترده ردیابی اشیاء در زمینه های مختلف این مقوله و جوانب مختلف آن در سال های اخیر (عمدتاً از 1980 به بعد) مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است. در این پروژه درباره نحوه تشخیص اشیاء، ردیابی و روش های تخمین حرکتی صحبت شده است. در نهایت برای پیاده سازی ردیابی از الگوریتم جریان نوری استفاده شده است. در این روش با استفاده از اختصاص بردار حرکت برای هر پیکسل شیء مورد نظر ردیابی می شود. در پیاده سازی این روش با مشکل پنجره مواجه می شویم که برای حل آن از روش lucas kanad بهره گرفته شده و بر روی پایگاه داده تهیه شده، در پیاده سازی این الگوریتم از ابزار بسیار قوی و کامل Open cv که محصول شرکت اینتل و مخصوص پردازش تصویر می باشد استفاده شده است.

فصل اول

1-1) مقدمه

یکی از مسائل مهم و در حال توسعه در پردازش تصویر و بینایی ماشین، مسأله ردیابی اشیاء است. در واقع ردیابی اشیاء، نمایش تغییرات موقعیت یک شیء و دنبال کردن آن در یک دنباله تصاویر ویدیویی، با یک هدف خاص می باشد.

1-2) سابقه

پیشینه ایجاد پدیده ردیابی اشیاء به مسائل نظامی برمی گردد، در واقع مسائلی چون هدف یابی مخصوصاً اهداف متحرک، ردیابی مسیر موشک شلیک شده برای اطمینان از صحت عمل هدف گیری و یا ردیابی مسیر موشک شلیک شده از سوی دشمن برای جلوگیری از اصابت آن به هدف و یا هدف گیری موشک دشمن در آسمان و مسائلی از این قبیل باعث پدید آمدن یک مقوله جدید به نام ردیابی اشیاء در زمینه پردازش تصاویر نظامی گردید. این مقوله و جوانب مختلف آن در سال های اخیر (عمدتا از 1980 به بعد) مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.

1-3) کاربردها

امروزه به دلیل کاربردهای بسیار گسترده ردیابی اشیاء در زمینه های مختلف به جزء زمینه های نظامی مانند زمینه های اکتشافی در حوزه هوانوردی، فشرده سازی هوشمند ویدئو، مراقبت ویدئویی، کنترل مبتنی بر بینایی ماشین، ارتباط مفهومی کامپیوتر با انسان، تصویربرداری پزشکی و رباتیک، زیر سطحی، زیر دریا، تعیین مسیر حرکت دسته های پرندگان یا گله های ماهی و…، زمینه های پزشکی مانند ردیابی مسیر دارو و یا حتی اشیاء خارجی قرار داده شده در بدن و بسیاری زمینه های دیگر از جمله جوانب مرتبط با مقوله ردیابی اشیاء، ارائه الگوریتم هایی است که در مقابل پدیده هایی چون تغییر روشنایی محیط، همپوشانی اشیاء، عدم حرکت اشیاء با سرعت ثابت و یا در راستای یک خط مستقیم و… از پایایی کافی برخوردار بوده و حتی الامکان قابل پیاده سازی در کاربردهای بی درنگ باشند.

ارائه چنین الگوریتم هایی در درجه اول نیاز به مطالعه و تحقیق کافی در مورد چگونگی و انواع حرکت های اشیاء و مفاهیم مرتبط با آنها، انواع روش های شناسایی حرکت و تخمین حرکت و مزایا و معایب این روش ها نسبت به یکدیگر، مسأله حرکت نسبی شیء، دوربین، بیان توابع، روابط ریاضی و هندسی ای که این حرکات را در قالب پارامترهای ریاضی قابل تعیین و تخمین میسر سازد و همچنین نحوه پارامتری کردن محیط حرکت و شناخت این مسأله و روش های فائق آمدن بر این مشکلات در ردیابی و… دارد.

این پایان نامه از روی سایت اینجا کلیک کنید

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه رشته مواد طراحی نمونه های استاندارد قطعات ریخته گری
پایان نامه بررسی تأثیر بازی های رایانه ای بر روی پرخاشگری کودکان از دیدگاه والدین
پایان نامه بررسی اهداف استراتژیک بانک توسعه تعاون
پایان نامه کنترل فرکانس در سیستم قدرت در حضور نیروگاه خورشیدی و سیستم ذخیره انرژی با باتری
پایان نامه فرایند مدیریت دانش درشرکت های تولیدی شهرک صنعتی رشت.