پایان نامه : صنعت نان


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:صنعت نان

 مقدمه :

غلـه در زبان فارسـي به معناي گندم ـ برنج ـ جو ـ ارزن ـ ذرت ـ چـاودار و تريتيكالـه مي باشد و وقتي صحبت از غلات مي شود فرآورده هاي حاصل از آن نيز مد نظر قرار مي گيرد، بنابراين دامنه آن بسيار وسيع و گسترده است.

غلات از اولين غذاهاي شناخته شده بشر بوده كه از زمانهاي بسيار كهن تاكنون همواره نقش مهمي در اقتصاد و تغذيه مردم دنيا به ويژه كشورهاي در حال توسعه داشته است به همين جهت سمبل غلات يعني گندم ونان حاصل از آن، همواره در ميان مذاهب و فرهنگهاي كشورهاي دنيا مقام والا و ارزنده اي داشته و خواهد داشت.

گنـدم يكي از بزرگترين نشانه هاي عظمت خلقت و نان يكي از مطبوع ترين و لذت‌بخش ترين مواد غذائي مصرفي انسان در بسياري از جوامع متمدن و سنتي امروز است.

نزد ما مسلمانان گندم و نان از حرمت و منزلت خاصي برخوردار است و در بيشتر مراسم مذهبي و اعياد و حتي سفره روزانه مردم از نان به عنوان نشانه اي از يمن و بركت الهي استفاده مي شود.

مسيحيان نان را مقدس مي شمردند و هنوز هم در مراسم مذهبي خود قرصهاي كوچك نان را به نشانه جزئي از پيكر عيسي مسيح (ع) به شركت كنندگان مي دهند و در دعاي سفره خود از خداوند بزرگ مي خواهند كه نان روزانه آنان را عطا كند و در واقع از نان به عنوان سمبل رزق و روزي ياد مي كنند.

كليميان نيز نان را مقدس مي دانند و معتقدند كه در مهاجرت بزرگ قوم يهود به صحراي سينا در زمان فرعون هنگامي كه در بيابان بدون غذا مانده بودند و از خداي بزرگ طلب روزي كردند، يك روز صبح وقتي سر از خواب برداشتند بيابان را پر از قرصهاي كوچك نان يافتند كه خداوند از آسمان برايشان فرو فرستاده بود تا از گرسنگي نجات يابند.

پيشينيان ما، غلات را به طرق مختلفي در زير سنگهاي آسياب خرد مي كردند و سپس آن را با آب مخلوط كرده و به صورت حريره مانند مصرف مي كردند.

با گذشت زمان اين حريره ها را برروي سنگها يا خاكسترهاي داغ پخته تا به صورت نان‌هاي امروزي در آمدند.

در كشور ما نان به تنهائي 80% از غذاي مردم را تشكيل مي دهد و حدود 65ـ60% پروتئين و كالري و حدود 3ـ2 گرم املاح معدني و قسمت اعظم نمك طعام مورد نياز روزانه از خوردن نان تأمين مي شود.

در چند سال اخير مصرف نان به دلايل متعدد از جمله بالارفتن هزينه ساير مواد غذايي افزايش قابل ملاحظه اي يافته است.

بديهي است باتوجه به محدوديت منابع و عدم امكانات تأمين مواد غذائي، مي بايست جهت رفع نيازهاي تغذيه اي مردم به ويژه اقشار كم درآمد از ساده ترين روش جهت تأمين مواد مورد نياز آنها استفاده گردد. يكي از اين راه ها، تهيه نان هاي مخصوص و غني شده با پروتئين و املاح و ويتامينهاي گوناگون مي باشد.تهيه نان خوب و ماكول نياز به اطلاعات دقيق در شناخت آرد و روشهاي تهيه خمير و عمل آوري آن و سيستمهاي پخت دارد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

صنعت نان