پایان نامه شهروندان از خدمات دولت الکترونیک و بعد اطمینان (از ابعاد اعتماد عمومی)

ارسال شده در سایت پایان نامه

سؤال‏های جانبی

  1. استفاده شهروندان از خدمات دولت الکترونیک در جامعه مورد مطالعه به چه میزان است؟
  2. اعتماد عمومی و ابعاد آن در جامعه مورد مطالعه به چه میزان است؟
  3. نقش متغیرهای جمعیت‏شناختی در استفاده شهروندان از خدمات دولت الکترونیک در جامعه مورد مطالعه چگونه است؟
  4. نقش متغیرهای جمعیت‏شناختی در اعتماد عمومی در جامعه مورد مطالعه چگونه است؟

 

۱-۷- تعریف واژه‌های تحقیق

۱-۷-۱-تعریف نظری واژه‏ها

اعتماد بین جامعه و دولت[۱]

این اعتماد را می‏توان به‏عنوان اطمینان به ‏اعتماد پذیری جامعه نسبت به‏نظام، باتوجه ‏به‏رشته پیامدها یا رویدادهای معین تعریف کرد (نادمی، ۵۲:۱۳۸۸).

اعتماد عمومی[۲]

اعتماد عمومی نیز باور مردم نسبت به رفتارها و اقدامات خاصی است که انتظار دارند از دولت ببینند(لومن[۳]، ۱۸۰:۱۹۷۹)

اطمینان عمومی[۴]

نوعی احساس مثبت است که مردم با گذشت زمان نسبت به دولت، مقامات سازمان‏های دولتی، عملکرد آنها پیدا می­کنند(منوریان و همکاران، ۱۳۸۸).

 

حس درست‏کاری[۵]

انجام دادن کار از روی راستی و درستی، با امانت‏داری کاری را انجام دادن، صحیح و سالم انجام دادن کارها (کثیری ، ۱۳۸۴: ۱۱۰).

خطر پذیری[۶]

بیان کننده میزان خطرپذیری مردم در برقراری ارتباط با دولت و مقامات سازمان­های دولتی برای ارائه آزادانه انتقادت و پیشنهادات آنان می­باشد(حسنی، ۱۳۸۹).

دولت الکترونیک[۷]

دولت الکترونیک استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات به‏منظور توزیع خدمات دولتی به صورت مستقیم و ۲۴ ساعته به مردم می­باشد(هولدن[۸] ، ۲۰۰۳).

 

۱-۷-۲- تعریف عملیاتی واژه ها

استفاده از دولت الکترونیک

در این پژوهش امتیازی که پاسخگو از گویه‏های ۱ تا ۷ پرسشنامه میزان استفاده از دولت الکترونیک به‏دست می‏آورد، نشان‏گر میزانی است که او از خدمات دولت الکترونیک بهره می­برد. بالاترین امتیاز ۳۵ و پایین‏ترین امتیاز ۷ می‏باشد و هر چه امتیازی که پاسخگو به­دست می‏آورد بالاتر باشد، میزان استفاده او از دولت الکترونیک بیشتر است.

اعتماد عمومی

در این پژوهش امتیازی که پاسخگو از گویه‏های ۱ تا ۲۸ پرسشنامه اعتماد عمومی به‏دست می‏آورد، نشان‏گر میزان اعتماد عمومی نسبت به خدمات دولت الکترونیک می‏باشد. بالاترین امتیاز ۱۴۰و پایین‏ترین امتیاز ۲۸ می‏باشد و هر چه امتیازی که پاسخگو به­دست می‏آورد بالاتر باشد، میزان اعتماد او به دولت بیشتر است.

اطمینان

در این پژوهش امتیازی که پاسخگو از گویه‏های۱ تا ۱۳پرسشنامه اعتماد عمومی به‏دست می‏آورد، نشان‏گر میزان اطمینان نسبت به دولت می‏باشد. بالاترین امتیاز۶۵ و پایین‏ترین امتیاز۱۳ می‏باشد و هرچه امتیازی که پاسخگو به­دست می‏آورد بالاتر باشد، میزان اطمینان نسبت به خدمات دولتی بیشتر است.

 

درست‏کاری

در این پژوهش امتیازی که پاسخگو از گویه‏های ۱۴ تا ۲۱ پرسشنامه اعتماد عمومی بدست می‏آورد، نشان‏گر میزان حس درست‏کاری نسبت به خدمات الکترونیک می‏باشد. بالاترین امتیاز ۴۰و پایین‏ترین امتیاز ۸ می‏باشد و هر چه امتیازی که پاسخگو به­دست می‏آورد بالاتر باشد، میزان حس درست‏کاری نسبت به خدمات دولتی و دولت بیشتر است.

خطرپذیری

در این پژوهش امتیازی که پاسخگو از گویه‏های ۲۲ تا ۲۸ پرسشنامه اعتماد عمومی بدست می‏آورد، نشان‏گر میزان حس خطرپذیری نسبت به خدمات الکترونیک می‏باشد. بالاترین امتیاز ۳۵و پایین‏ترین امتیاز ۷ می‏باشد و هر چه امتیازی که پاسخگو به­دست می‏آورد بالاتر باشد، میزان حس خطرپذیری نسبت به دولت بیشتر است.

[۱]-TrustBetween SocietyAnd Government

[۲]-Public Trust

[۳]– Luhmann

[۴]-Confidence

[۵]-SenseOf Integrity

[۶]-Risk

[۷]-E- Government

[۸]–  Holden

لینک متن کامل این پایان نامه اینجا کلیک کنید – این پایان نامه اینجا کلیک کنید

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه بررسی اثر ژل آلوئه ورا بر روی فاکتورهای اسپرمی و تغییرات هیستوشیمیایی بیضه در موش های صحر...
پایان نامه تحلیل غیرخطی پدیده هانتینگ دریک واگن قطاربااستفاده ازروش اغتشاش
پایان نامه بررسی تحولات کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهری
پایان نامه کارشناسی ارشد:سنجش تاثیر اعتماد به برند بر وفاداری مشتری
دانلود پایان نامه با موضوع:نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در بهبود کیفیت آموزش