تحقیق : شهرستان ارومیه

در این پست می توانید متن کامل این تحقیق را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:شهرستان ارومیه

بخش اول:

بررسي جامعه شناسي روستايي شهرستان اروميه

 

 

فصل اول:

بررسي كليات جامعه شناسي روستاي امامزاده از توابع شهرستان اروميه در استان آذربايجان غربي با عنوان «روستاي امامزاده»

 

 

روستاي امامزاده

EMAMZADEH

اين ده از نظر تقسيمات كشوري كه مركز دهستان بكشلو چاي مي‌باشد به بخش مركزي وابسته بوده و تحت نظارت فرمانداري شهرستان اروميه فعاليت نموده و در استان آذربايجان غربي واقع است.

در طول جغرافيايي َ12  ْ45 و عرض جغرافيايي َ32  ْ37 واقع بوده و ارتفاع متوسط آن 1291 متر است.

در آب و هواي دشتي و معتدل نيمه خشك قرار دارد و فاصله ميان اين روستا با شهر اروميه كه مركز استان مي‌باشد 9 كيلومتر مي‌باشد كه در شرق شهرستان اروميه واقع است.

رودخانه شهر چاي كه مشهورترين رودخانة ‌شهرستان اروميه مي‌ باشد و از داخل شهر اروميه عبور مي‌كند از 2 كيلومتري شمال غربي اين آبادي يعني روستاي امامزاده مي‌گذرد.

درياچه اروميه نيز در 5 كيلومتري جنوب شرقي آبادي قرار گرفته است.

جمعيت اين روستا 109 خانوار بوده كه به زبان تركي تكلم مي‌كنند و دين اهلي اين ديار هم اسلام و مذهب شان شيعه مي‌باشد.

ساكنان اين روستا به كار و پيشه‌ هايي همچون كشاورزي،‌ باغداري،‌ دامداري، پرورش زنبور عسل و نيز كارگري مشغول هستند.

كشت در اين منطقه بصورت آبي، آب كشاورزي،‌ و آشاميدني از چاه عميق،‌ چاه معمولي و چاه نيمه عميق (از طريق لوله كشي) انجام مي‌گيرد.

فرآورده‌هايي كه از اين روستا توليد و بدست مي‌آيد انگور، سيب درختي، گوجه‌فرنگي، خيار،‌ تخمه آفتابگردان را شامل مي‌شود و محصولاتي كه توليد گرديده مازاد بر مصرف آن علاوه برمركز شهرستان به شهرها و استانهاي همجوار و حتي به خارج از كشور صادر مي‌شود

رستني‌هايي كه در اين منطقه نمايان است عبارتند از گياهان خاكشير و شيرين بيان كه كاربرد دارويي دارند و همچنين پوشش گياهي براي چراي دام نيز وجود دارد.

از جانوران و پرندگان موجود در منطقة‌ روستا نيز مي‌توان روباه، خرگوش و كپك را نام برد. امكانات رفاهي و خدماتي اين روستا نيز عبارتند از:

دبستان، مدرسه راهنمايي،‌‌ 21 باب مغازه ، نمايندگي كفش ملي،‌ حمام، غسلخانه، مسجد،‌ حسينيه، شركت تعاوني روستايي،‌ شعبه نفت، دفتر مخابراتي، شوراي اسلامي ده، مركز خدمات كشاورزي، دهداري،‌ پاسگاه انتظامي، پاسگاه مقاومت بسيج، كارگاه نجاري، كارگاه جوشكاري و درب و پنجره‌سازي و كارگاه بلوك‌زني سيماني.

همچنين اين روستا داراي برق و به سيستم شبكه برق سراسري متصل است و مركز بهداشتي و درماني نيز در اين ديار وجود داشته و خانة ‌بهداشت هم فعالي است.

از همه مهمتر كه لام بود در اول بحث قيد گردد اين است كه اين روستا زيارتگاه امامزاده محمد و ابراهيم مي‌باشد كه بخاطر بودن اين مكان متبركه بصورت زيارتگاه امامزاده، نام روستا نيز با عنوان روستاي امامزاده از آن اقتباس شده است.

در روز پنجشنبه به تاريخ 1/2/1384 ضمن مصاحبه مشخص شد كه علاوه بر ساير و سايل نقليه 4 دستگاه اتوبوس سازمان اتوبوسراني كه هم اكنون توسط بخش خصوصي اداره مي شود جهت اياب و ذهاب اهالي روستا در نظر گرفته شده  كه در مدت يك ساعت رفت و برگشت ارتباط اهالي روستان را با مركز استان كه همان شهرستان اروميه مي‌باشد برقرار مي‌سازد كه كراية هر نفر مسافر نيز به مبالغ هفتصد ريال (هفتاد تومان)‌ تعيين گرديده است.

اهالي روستان در مواقع ضرر و زيان كه از طريق طبيعت و يا حوادث غيرمترقبه مثل سرمازدگي باغات و درختان و يا بعضي امكانات زراعي كه بايد در دسترس قرار گيرند تا محصولات خوبي داشته باشند از مسئولان مربوطه و دولتي گله مند بودند كه چرا رسيدگي نمي‌شود.

همچنين در تاريخ 7/4/1385 طبق بررسي‌اي كه از ادارة‌ترويج و مشاركت مردمي وزارت جهاد كشاورزي در تهران انجام شد مسئول مربوطه اعلام نمودند كه در آن روستا نيز اصلاحات ارضي صورت گرفته اما براي چگونگي اصلاحات ارضي كه مشخص شود در كدام مرحله از مراحل اصلاحات، اصلاحات آن منطقه صورت گرفته است بايد از امور اراضي سازمان جهاد كشاورزي شهرستان اروميه اقدام شود.

 

 

فصل دوم:

ارتباط مسائل روستايي با مركز شهر

 

 

كليات جمعيتي

بر اساس سرشماري عمومي سال 1370 استان آذربايجان غربي بالغ بر 2.279224 نفر جمعيت داشته است. 47 درصد آن شهرنشين و 53 درصد روستانشين مي باشند.

در همين سال شهرستان اروميه با 630.560 نفر جمعيت كه 56 درصد آن شهرنشين و مابقي روستانشين بوده اند بيشترين جمعيت استان را در خود جاي داده است بر اساس يافته‌هاي جمعيتي در همين سال «بطور مطلق» اكثريت جمعيت ساكن بوده و در مركز استان (اروميه) سكونت داشته اند.

از عمدة‌ دلايل عمده افزايش جمعيت شهرنشين در اين مركز را مي‌توان عوامل اقتصادي، جذابيت و مهاجرت پذيري ذكر نمود.

جدول شماره 2: تعداد جمعيت كل كشور،‌ استان، شهرستان به تفكيك ساكن در نقاط شهري و روستايي

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لينک دانلود تحقيق : شهرستان ارومیه