پایان نامه شناسایی تاثیر استقرار منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بر وضعیت فرهنگی منطقه عسلویه


فصل دوم

مبانی نظری تحقیق

 

۲-۱- مقدمه

بررسی هر پژوهش و تحقیقی مستلزم یک پشتوانه علمی مناسب است خصوصاً در علوم انسانی که پاسخ های صحیح متفاوتی را می توان برای یک پرسش بر اساس دیدگاههای متفاوت در نظر گرفت. بر این اساس پژوهش حاضر نیز در این بخش به منظور بررسی موضوع مورد نظر و در جهت یافتن پاسخی مناسب، موضوعات زیر را که به نوعی مرتبط با موضوع اصلی پژوهش است را مورد بررسی قرار داده است. ابتدا به بررسی صنعت و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی پرداخته شده و سپس مفهوم کیفیت زندگی مورد بحث قرار گرفته است و هر یک از شاخص های کیفیت زندگی در ارتباطشان با جوامع صنعتی تشریح شده است و در پایان به تحقیقات پیشین مرتبط با موضوع پرداخته شده و پس از جمع بندی تحقیقات انجام شده و معرفی محیط مورد پژوهش، چارچوب نظری تحقیق بررسی گردیده است.

 

۲-۲- مبانی نظری تحقیق

۲-۲-۱- صنعت

واژه صنعت از ریشه کلمه “صنع” به معنی ساختن یا آفریدن می باشد، منظور از ساخت ایجاد دگرگونی در نمود و شکل ظاهری یا دگرگونی در ترکیب و چگونگی جسم یا موادی است که نیازمندی انسان را برآورده نکرده و آدمی تنها به مدد تغییر شکل یا ترکیب می تواند از آنها به مثابه برآورنده نیازهای خود استفاده نمایند. (خاتمی، ۱۳۸۹، ص ۱۲)

صنعت در زبان انگلیسی معادل واژه Industry است که از واژه لاتین Industria گرفته شده و به معنی بازرگانی یا ساخت و ساخت به طور کلی است. (فریدونی، پژوهشکده باقرالعلوم)

انقلاب صنعتی در عصر حاضر در بسیاری از صنایع اقتصادی، کشاورزی، نظامی و … بروز پیدا کرده است و گستره آن جهانی شده است.(عبدیانی، پژوهشکده باقرالعلوم)

صنعتی شدن، تجهیز شهر و یا منطقه از نظر صنعتی است، در سطح یک کشور به معنای گذشتن از یک مرحله فرایندهای زراعی است که تا پیدایی فرایند صنعت اساسی شناخته می شود و دستیابی به فعالیتهای صنعتی یعنی مجموعه فنون و حرفی که مواد اولیه را در جهت انطباق با نیازهای انسانی مورد استفاده قرار می دهند.(فریدونی، پژوهشکده باقرالعلوم)

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید