پایان نامه شبیه سازی فرایند بازیابی ضایعات روغنهای خودرو به روش استخراج با حلال پروپان


دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی شیمی – مهندسی فرایند
عنوان :
شبیه سازی فرایند بازیابی ضایعات روغنهای خودرو به روش استخراج با حلال پروپان

چکیده:

روغن ها ی روانکارکاربرد وسیعی برای کاهش اصطکاک وفرسایش بوسیله دخالت یک فیلمی از مواد بین سطح مالش دهنده روغن کاری را دارند. معمولاً روغن های روانکارشامل دو ماده هستند که هم روغن پایه وهم ماده افزودنی شیمیایی دارند. با افزودن مواد افزودنی شیمیایی خاص، خواص روغن روانکار بالا برده می شود و سرعت تغییرات نامطلوب اتفاق افتاده در خلال عملیات کاهش می یابد. در نتیجه، دفع نادرست روغن کارکرده می تواند تهدیدی برای سلامت انسان ها ومحیط باشد.

با این وجود روغن روانکارکارکرده تبخیر نمی شود وکمتر از بین می روند. بنابراین نیاز است که قبل از اینکه انها به محیط تخلیه شوند یک تصیفه مناسب انجام شود. اخیراً یک افزایش تمایل برای کاربرد فرآیند تصفیه مجدد روغن های روانکارکارکرده بعنوان پایه تصفیه مجدد درسراسر جهان پیدا شده است.

فرایند تصفیه مجدد روغن های روانکارکارکرده بوسیله تماس روغن کارکرده در یک برج استخراج همراه یک هیدروکربن سبک بعنوان حلال برای مثال پروپان انجام می گیرد که حاصل ان یک ماده اکستراکت ورافینت می باشد. حلال ازاکستراکت ورافینت دفع می شود
و بازیافت می گردد و هیدرو کربنهای نامطلوب ازروغن پایه جدا می شود.

موضوع عمده دراین مطالعه مدل و شبیه سازی یک روغن کارکرده درفرآیند تصفیه مجدد بوسیله قرارداد فرایند شبیه سازی می باشد. یک مدل فرآیند که با نتایج آزمایشگاهی توسعه می یابد تطبیق داده می شود وبعداً یک مقیاس صنعتی ازمدل فرآیند تصفیه مجدد ساخته می شود.

این مدل شبیه ساز با موفقیت هدف واقعی برای فرآیند تصفیه مجدد را ارائه می دهند و می تواند  بعنوان یک پایه مطالعاتی برای مقیاس صنعتی فرآیند تصفیه مجدد بکار برده شود.

نهایتاً مرکز و تمرکز این مطالعه و موضوع روز میزان آنالیز حساسیت هست که برای بهینه شرایط عملیاتی برای سیستم تبخیر حلال در فرایند تصفیه مجدد روشن می سازد.

مقدمه:

مقدمه ای بر روانکاری و روانکارها

1- روانکاوی

روانکاری علم تسهیل حرکت نسبی سطوح در تماس با یکدیگر است. این علم به عنوان یکی از رشته های بسیار مهم در علم مهندسی شناخته می شود، به طور ی که موفقیت بسیاری از طرح های صنعتی در گرو آگاهی از این دانش فنی خواهد بود. امروزه توسعه صنعت روانکار یک بخش مهم از توسعه صنایع ماشینی و صنایع مربوط به آن شده است. علاوه بر این، با مطرح شدن بحث های جدیدی چون بهینه سازی مصرف و حفظ منابع تجدیدناپذیر و همچنین رعایت الزامات زیست محیطی، مطالعه بر روی روانکارها جایگاه خاصی را پیدا کرده است. برای جلوگیری از فرسایش و از کارافتادگی زودرس ماشین آلات صنعتی و همچنین دسترسی به بیشترین بازده مکانیکی در حداقل زمان برنامه روانکاری مناسب جزء مهمترین شرایط مورد نیاز خواهد بود. در قرن حاضر برنامه روانکاری مناسب، یک برنامه روانکاری پایدار است که شاید با کمی تعاریف روانکاری قدیمی متفاوت باشد.

نوع روانکار، مقدار زمان و مکان مناسب، چهار عامل مهم در عمل روانکاری هستند که امروزه برای یک روانکاری موفق علاوه بر آن ها باید هزینه های نگهداری، تعمیرات، عملیات (هزینه سوخت، استهلاک، و رعایت قوانین و الزامات زیست محیطی را نیز در نظر گرفت. آمار نشان می دهد تنها با یک افزایش 1 یا 2 درصدی در هزینه برای یک روانکاری بهتر می توان حدود 15% از هزینه های اضافی یک خودرو را کاهش داد. ضمن اینکه استفاده از یک روانکار مناسب فاصله زمانی تعویض روغن برای یک خودرو را زیاد می کند که این مسئله به حفظ محیط زیست و در نهایت حفظ منابع تجدید ناپذیر نیز کمک می کند و لذا این مسئله خود بیانگر اهمیت دانش فنی روانکارهاست.

به طور کلی به لایه های گاز، مایع و یا جامد که میان دو سطح قرار می گیرد و یک نواختی حرکات یک سطح بر روی دی گری را بهبود می بخشند و از ایجاد آسیب بر روی سطوح جلوگیری می کنند، روانکار گویند.

روانکارها کاربردهای بسیار مهمی در موتورهای احتراق داخلی، وسایل نقلیه، چرخدنده های صنعتی، کمیرسورها، توربین ها سیستم های هیدرولیک و… دارند. 90% از روانکارهای مصرفی را روغن های روانکار تشکیل می دهند که در بین آن ها روغن های خودرو بیشترین مصرف را دارند. در حال حاضر بیش از 1700 تولید کننده روانکار در سراسر جهان وجود دارند که حدود 200 شرکت به صورت جانبی و در کنار تولیدات دیگر، تولید می کنند و حدود 1500 شرکت به طور اختصاصی به تولید روانکار پرداخته اند. بیش از 60% از روانکارهای مصرفی در سراسر دنیا توسط این شرکت تولید می شود. در جدول 1-1 نام 16 شرکت از بزرگترین روانکارها در دنیا و در جدول 2-1 نیز نام بزرگترین تولید کنندگان روانکارهای صنعتی آمده است.

این پایان نامه از روی سایت اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید