پایان نامه سیاستها، فعالیتها،برنامههای عملی دفتر مقابله با مواد مخدر در حوزه پیشگیری


۲-۲-۱-        انواع فساد

هیدن هیمر[۱] فساد اداری را  به سه گونه سیاه، خاکستری، سفید تقسیم می­کند:

] فساد اداری سیاه:

کاری است که از نظر توده­های و نخبگان سیاسی منفور است و عامل آن باید تنبیه شود. مثل رشوه گرفتن مهندس ناظر و نادیده گرفتن معیارهای ساخت ساختمان.

 ]فساد اداری خاکستری:

کاری است که از نظر اکثر نخبگان منفور است اما توده­های مردم در مورد آن بی­تفاوت هستند. (کوتاهی کارمندان در اجرای قوانینی که مردم دوست ندارند و نخبگان مفید می­دانند).

] فساد اداری سفید:

کاری که ظاهراً مخالف قانون است اما اکثر اعضای جامعه آن  را آن قدر مضر و با اهمیت نمی‌دانند که خواستار تنبیه عامل آن باشند (حبیبی،۱۳۷۵،ص ۱۵).

۲-۲-۲-        پیامدهای فساد

  • فساد رشد اقتصادی را کاهش می­دهد و سرمایه­گذاری مستقیم خارجی را تشویق می­کند.
  • درآمدهای دولتی را کاهش و از مسیر اصلی خود منحرف می­کند.
  • فساد باعث تخصیص نادرست منابع کمیاب می­شود.
  • فساد مقررات دولتی را غیر اثربخش می­کند.
  • دستگاه اداری فاسد حلقه فسادی را ایجاد می­کند که در آن دولت قدرت و توانایی حکومتی خود را از دست می­دهد.
  • دستگاه قضایی و کارکنانی که رشوه می­گیرند بر عناصر فساد و جرم در جامعه تأثیر می­گذارد.(صفایی، ۱۳۸۹).

در کشورهای در حال توسعه، جریان معکوس سرمایه، منجر به بی ثباتی سیاسی و اقتصادی، زیرساخت­های فقیر، آموزش و پرورش، بهداشت و سایر خدمات، و به طور کلی تمایل به ایجاد و یا تداوم استانداردهای پایین زندگی می­شود. (لانگست و همکاران، ۲۰۰۲، ص ۹-۱۰).

۲-۲-۳-        سطوح فساد

  • مفاسدی است که عمدتاً با نخبگان سیاسی مرتبط بوده و کارمندان عالی رتبه و مقامات ارشد دولت­ها درگیر این نوع فساد هستند. این نوع از فساد، فساد کلان یا فساد سیاسی نام دارد.

مفاسدی که میان کارمندان رده پایینی است که در این نوع مفاسد، رشوه­های عمومی و کارسازی­های غیرقانونی صورت می­گیرد. این فساد عمدتاً با بخش خصوصی و جامعه درگیر و در ارتباط است (ربیعی،۱۳۸۳).

۲-۲-۴-        مفهوم و کلیات سازمان

سازمان­ها رکن اصلی اجتماع کنونی را تشکیل می­دهند. آن­ها ما را احاطه کرده­اند. ما در درون سازمان‌ها متولد می­شویم و معمولاً در درون آن­ها بدرود حیات می­گوییم. از گهواره تا گور در سازمان­ها بسر می­بریم. تقریباًٌ به هیچ وجه نمی­توان از دست آن­ها فرار کرد. ضرورت و مورد نیاز بودن آن­ها درست همانند پدیده­ی مرگ یا هوایی است که برای حیات خود به آن نیازمندیم ( اچ. هال، ۱۹۷۲). سازمان­ها، به دلایل بسیار، موضوع مهمی جهت بررسی و مطالعه است. سازمان­ها در جوامع معاصر مکانیسم­های خوبی جهت تحقق هدف­های جمعی محسوب می‌شوند­. سازمان­ها دربردارنده فرایند­های اجتماعی عمومی هستند ولی این فرایند­ها را در قالب ترتیبات ساختاری متمایز به اجرا در می­آورند (اسکات، ۱۹۹۸).

در زیر به مفهوم و تعاریف سازمان و انواع آن و سطوح عملکرد سازمان­ها در سطح منطقه­ای، ملی و بین­المللی پرداخته شده است.

  • تعریف سازمان :

بحث درباره «تعریف واژه» کشنده یا مرگ بار است. این گفتار درباره تعریفی که از سازمان می­شود نیز صدق می­کند، ولی ما ناگزیر از آن هستیم. اگر چه برخی از نویسندگان چنین استدلال می­کنند که ارائه تعریفی از سازمان دردی را دوا نمی­کند، ولی به نظر می­رسد راه معقول این باشد که بگوییم تعریف مبنایی را به دست می­دهد که می­توان مطلب مورد مطالعه را درک کرد.

در اینجا به تعریف­هایی می­پردازیم که به وسیله نویسندگان زمان گذشته ارائه شده است (اچ.هال، ۱۹۷۲).

  • به قول بارنارد[۲]

سازمان­ها را سیستم­هایی می­دانست که در اصل بر اساس ” تشریک مساعی “، همکاری­های اعضای خود تشکیل می­شوند. سازمان رسمی از آن نوع مشارکت بین انسان‌ها به وجود می­آید که هوشیارانه، با قصد و هدفمند باشد (اسکات، ۱۹۹۸).

[۱]–  A. J. Heiden heimer

[۲] – Barnard

فروش فایل متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد در این لینک

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید