پایان نامه سپردههای کوتاه مدت بانک سامان استفاده از روش آریما و شبکه عصبی پروسپترون


 سپرده سرمایه­گذاری کوتاه­مدت

به آن­دسته از سپرده­های سرمایه­گذاری اطلاق می­شود که برای مدت حداقل یک ماه افتتاح شده و قابل تمدید برای دوره­های یک ماهه بعد نیز خواهند بود. تمدید مدت مطابق شرایط قرارداد می­تواند بطور خودکار و نامحدود انجام گیرد. ضمناً وجه این نوع از سپرده سرمایه­گذاری در هر زمان توسط صاحب حساب قابل برداشت خواهد بود.

ب-۲) سپرده سرمایه­گذاری بلندمدت

به سپرده­های سرمایه­گذاری اطلاق می­شود که سپرده­گذار مبلغی معین را برای مدت معین مطابق قرارداد منعقده نزد بانک تودیع و نگهداری می­نماید. سپرده سرمایه­گذاری مدت­دار با توجه به مدت می­تواند هر یک از انواع زیر را شامل شود:

  1. سپرده سرمایه­گذاری یک ساله        ۴٫ سپرده سرمایه­گذاری چهار ساله
  2. سپرده سرمایه­گذاری دو ساله      ۵٫ سپرده سرمایه­گذاری پنچ ساله
  3. سپرده سرمایه­گذاری سه ساله

۱        ادبیات پژوهش

۱٫۱                مقدمه

یکی از موقعیت­های تصمیم، نیازسنجی یا پیش­بینی تقاضا است که پیش­بینی، فرآیند برآورد موقعیت­های ناشناخته است (آرمسترانگ، ۲۰۰۱). برای موفقیت در دنیای متغیر امروز، تصمیم­های سازمان­های فعال در کسب و کار متکی به پیش­بینی­های انجام شده با حداقل خطا است که در گرو داشتن یک سیستم پیش­بینی مناسب است (آبراهام ولدالتر،۱۹۸۳).

انتخاب یک روش پیش­بینی از بین چند روش، یک مرحله مهم است که با توجه به روش­های مناسب و اندازه­گیری خطاهای پیش­بینی و مقایسه آنها با همدیگر می­توان به یک روش مناسب و مطلوب دست یافت.

در این بخش در ابتدا توضیحاتی در رابطه با تعاریف کلی و روش­های پیش­بینی بیان می­شود. در ادامه با توجه به موضوع پژوهش که مقایسه دو مدل شبکه عصبی مصنوعی و مدل باکس­ـ جنکینز است توضیحاتی درباره سری­های زمانی، مدل باکس ـ جنکینز و شبکه­های عصبی مصنوعی ارایه می­شود و در انتهای بخش اول از فصل دوم شاخص­های خطا، به عنوان ابزاری برای مقایسه­ی مدل­ها معرفی می­شوند.

۱٫۲                پیش ­بینی و مدل­های پیش ­بینی

۱٫۲٫۱    تعریف پیش ­بینی

در یک تعریف کلی، فرایند پیشگویی شرایط و حوادث آینده را پیش­بینی نامیده و چکونگی انجام این عمل را پیش­بینی کردن نامیده می­شود (بوکوتا، ۲۰۰۲).

هر سازمانی جهت تصمیم­گیری آگاهانه باید قادر به پیش­بینی کردن باشد. از آنجایی که پیش­بینی وقایع آینده در فرآیند تصمیم­گیری در سازمان نقش عمده ای را ایفا می کند، پیش­بینی کردن برای بسیاری از سازمانها و نهادها حائز اهمیت بالقوه­ای است. بنابراین بیشتر تصمیمات مدیریت در تمام سطوح سازمان به طور مستقیم و یا غیر مستقیم به حالتی از پیش­بینی آینده بستگی دارد.

در مدیریت استراتژیک، پیش­بینی شرایط عمومی اقتصاد، نوسانات قیمت و هزینه­ی تغییرات تکنولوژی، رشد بازار و امثال آن در ترسیم آینده بلند­مدت شرکت موثر است. به همین دلیل است که کنترل هر فرایند، منوط به پیش­بینی رفتار دوره فرآیند در آینده است. برای مثال ممکن است که در یک دوره فرآیند دستگاهی بیش از حد معین کار کند و تعداد اقلام معیوب تولید شده افزایش یابد. بنابراین برای شناسایی به موقع این نقص باید از روش های مناسب پیش­بینی استفاده نموده و نسبت به تصحیح و یا حذف آن با توجه به شرایط موجود اقدام نمود (ریفنس، ۱۹۹۷).

لینک متن کامل این پایان نامه اینجا کلیک کنید – این پایان نامه اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید