پایان نامه سنجش رابطه ارزش کار و خلاقیت کارکنان بیمه استان گیلان

– تعریف نظری وعملیاتی متغیرهای تحقیق:

۱-۷-۱-تعریف نظری و عملیاتی متغیرهای مستقل و وابسته:

متغیرهاتعریف
خلاقیتپیدایی و تولید یک اندیشه و فکر نو است. کشف چیزی است موجود که به علت کور ذهنی ناشی از عادت دیده نمی شود. نگاهی کنجکاوانه و کاوشگر به دیده ای قدیمی است که آن را می یابد و آشکار می کند. ( الوانی ، ۱۳۸۶، ۱۲۹)
ابعاد ماهیت شغلمجموعه ای از خصایص درونی یک شغل که بر تلاش و عملکرد ذهنی و جسمی و همین طور کاهش خستگی شغلی کارکنان تأثیر می گذارد ( پرتوی ، ۱۳۸۵، ۲۶ )ماهیت شغل شامل شش بعد : ارزش کار ، خوداستقلالی ، بازخورد ، ابزارشغلی ، فرصت شغلی ، چالش شغلی است
چالش های شغلیبه موقعیت هایی در شغل که افراد می توانند از توانایی ها واستعدادهای خود استفاده کنند و در نهایت دستاوردهای خود را به نمایش گذارند .( پرتوی ، ۱۳۸۵ ، ۲۸ )
ارزش کارمیزان تأثیر یک شغل بر زندگی و سلامت افراد دیگر در داخل یا خارج از سازمان را گویند . علاوه بر این هر چقدر کارمند در فرایند کار از مهارت های شغل خود بتواند استفاده کند کار برایش با ارزش تر به حساب می آید.. ( پرتوی ، ۱۳۸۵ ، ۲۸ )
فرصت شغلیبه موقعیت های یادگیری در ضمن کار و تداوم این یادگیری و به وجود آمدن این احساس در کارمند در فرایند کار از مهارت های شغل خود بتواند استفاده کند کار برایش با ارزش تر به حساب می آید. ( پرتوی ، ۱۳۸۵،  ۲۸ )
ابزار شغلیبه کلیه عواملی گفته می شود که موجب تسهیل فرایند کار در یک شغل می گردد مانند پرداختی ها به کارکنان ، فضای فیزیکی محل کار ( از نظر نور و صدا و … ) ، راهکار های اداری و اجرایی لازم برای بهبود در فرایند کار منابع ، کمکهای اداری و فنی ، تجهیزات لازم برای انجام کار. ( پرتوی ، ۱۳۸۵  ، ۲۸  )

 

متغیر وابسته

 

متغیر

مستقل اصلی

 

 

 

متغیرهای مستقل فرعی

 

 

خود استقلالیبه میزانی که یک شغل برای کارکنان آزادی و عدم وابستگی فراهم می کند و برای زمان بندی و تعیین روش های انجام کار آزادی عمل ایجاد می کند گفته می شود. (پرتوی ، ۱۳۸۵ ،۲۸   )
بازخوردبه آن درجه از اطلاعات مستقیم و شفاهی که کارکنان درباره اثربخشی و عملکرد کارشان دریافت می کنند اطلاق می گردد. (پرتوی ،۱۳۸۵  ،  ۲۸)

جدول۱-۱) تعریف نظری و عملیاتی متغیر های تحقیق

 

 

۱-۸ – قلمروتحقیق:

قلمرو مکانی: سرپرستی ها و شعب شرکتهای بیمه استان گیلان( بصورت خاص مدیران و کارکنان ادارات ستادی شرکت بیمه ایران).

قلمرو موضوعی: این تحقیق در حوزه مدیریت منابع انسانی و مدیریت دانش می باشد.

قلمرو زمانی: این پژوهش در نیمه اول سال ۱۳۹۳ صورت گرفته است.

 متن فوق تکه ای از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه

متن کامل

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید