پایان نامه سلامت روانی مادران کودک سندرم داون

ارسال شده در سایت پایان نامه

۱-۱-۱٫ طبقه بندی سندرم داون:

اخیرأ سه نوع ناهنجاری کروموزمی سندرم داون شناسایی شده است که مسئله علت یابی این اختلال را پیچیده تر کرده است. این سه نوع ناهنجاری عبارتند از:

  • بیماران مبتلا به تریزومی ۲۱ (۳ کروموزم ۲۱ به جای ۲ کروموزم معمولی) اکثریت عمده را تشکیل می دهد. این بیماران ۴۷ کروموزم دارند، با یک کروموزم ۲۱ اضافی. در این حالت کاریوتایپ های مادر طبیعی است. جدا نشدن زوج های کروموزمی ضمن تقسیم میوز مسئول این اختلال شمرده می شود.
  • جدا نشدن زوج کروموزمی پس از لقاح در هر تقسیم سلولی منجر به حالت موزائیسم[۱] می شود، به جای اینکه کروموزوم ها بطور مساوی تقسیم شوند، بطور غیر مساوی تقسیم شده بعضی دارای ۴۵ کروموزوم و برخی شامل ۴۷ کروموزوم می شوند و سلول های جدید در کنار همدیگر قرار می گیرند.
  • در حالت جابجایی[۲]دو کروموزم که اکثرأ کروموزم های ۱۵ و ۲۱ هستند به هم چسپیده اند و علی رغم وجود یک کروموزم ۲۱ اضافی تعداد کروموزم ها ۴۶ است. این اختلال بر خلاف تریزومی ۲۱ معمولا ارثی است و کروموزم های چسپیده ممکن است در والدین یا خواهر و برادر های غیر مبتلا نیز مشاهده شود. این ناقلین بدون علامت فقط ۴۵ کروموزم دارند.

کم توانی ذهنی خصوصیت عمده سندرم داون است. اکثر افراد مبتلا به این سندرم کم توانی ذهنی متوسط و شدید دارند و عده ای از آن ها بهره هوشی بالاتر از ۵۰ دارند؛ و به نظر می رسد رشد روانی در این افراد از بدو تولد تا ۶ ماهگی سیر طبیعی دارد. نمره هوشبهر از حدود طبیعی در یک سالگی تقریبأ به ۳۰ در سنین بالاتر نزول می کند. در سندرم داون کارکرد زبان جزو نقاط ضعف نسبی و اجتماع پذیری و مهارت های اجتماعی نظیر همکاری بین فردی و سازگاری با قواعد اجتماعی جزو نقاط قوت در این افراد است. تشخیص سندرم داون در کودکان بزرگتر نسبتأ آسان، ولی در نوزادان اغلب مشکل است (کاپلان و سادوک، ۱۳۸۹).

[۱]. Mosaism

[۲]. translocation

 متن کامل پایان نامه

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه مبارزه ­با پولشویی­­ در حقوق ­ایران ­­و بین­ الملل
پایان نامه بررسی تاثیر مدیریت یکپارچه در توسعه پایدار حوضه های رودخانه ای
پایان نامه بررسی وظیفه حکومت در قبال جهادگران و شهدا
پایان نامه پردازش فضا – زمان در کانال های MIMO
پایان نامه ارشد حقوق خصوصی: بررسی عیب و آثار حقوقی آن در عقد اجاره در حقوق ایران و مصر