پایان نامه :زيانهاي ناشي از الكتروستاتيك


در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:زيانهاي ناشي از الكتروستاتيك

– تاريخچه

از زمان كشف بارتك قطبي كه به دورة يونانيان باستان بر مي‌گردد پديده باردار شدن اجسام فقط جنبه كنجكاوي داشته و كاربرد عملي نداشته مثال باردار كردن ميله هاي كهربا با پوست خرگوش يكي از مثالهايي است كه باردار شدن از راه مالش را بيان ميكند . پديده رعد و برق و يا شوكهاي ناشي از تماس دست با دستگيره در محلهايي كه مفروش ميباشد نمونه هايي از پديده الكتروستاتيك ميباشد جالب اين است كه امروزه به اين پديده در فرآيندهاي صنعتي بسيار بزرگي برميخوريم و البته در بعضي از موارد پيامدهاي خطرناك و زيان باري را نيز از اين پديده نظاره گر هستيم.

ماشين هاي مولد بارهاي الكتريكي از سال 1600 ميلادي ساخته شدند و پس از توسعه منجر به ساخت ماشين ويمشرست[1] wimsherst در سال 1878شدند اين ماشينها امروزه هم وجود دارند ولي بصورت پيشرفته تر مثلاً ماشين تولدي ولتاژ بالاي فليسي[2] ، امروزه در بعضي سيستم هاي رنگ پاشي و در شتابدهنده ها بكار ميرود نمونه ديگر مولدهاي ولتاژ تسمه اي هستند كه ماشين وندگراف از نمونه آن است.

پيشرفت بزرگ الكتروستاتيك عملي از زماني شروع شد كه كاترل[3] در سال 1906 ته نشين‌سازهاي الكتروستاتيكي را در كارخانه‌هاي سيمان در آمريكا به كار برد در سال 1923 با نصب چنين دستگاهي روي دودكش يك كارخانه برق با سوخت زغال‌سنگ، از ورودي خاكستر زغال سنگ به داخل هواي محيط جلوگيري شد و بدين ترتيب از آلودگي محيط به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاسته گرديد و در سال 1930 رنگ‌پاشي الكتروستاتيك پاي به عرصه ظهور نهاد. [1]

چستر كارلسون[4] در 22 اكتبر سال 1938اولين فتوكپي به روش الكتروستاتيك را در نيويورك بدست آورد و در سال 1942 امتيازش را دريافت كرد و پنجره نويني جهت كاربرد علم الكتروستاتيك گشود.

در سال 1976 اولين خط توليد لعاب پودر الكتروستاتيك در سپم فرانسه راه‌اندازي شد و از دهه 1970 به بعد شركت‌هاي توليدي در كشورهاي استراليا، اروپاي شرقي ژاپن كانادا زلاندنو و بخصوص آمريكا با مقايسه مجموع هزينه‌هاي كاربرد لعاب پودر به روش الكتروستاتيك با ساير روشها بهره گيري از پوشش الكتروستاتيكي را انتخاب و اين تأسيسات را در خط توليد خود بكار گرفتند . [9]

كاربرد الكتروستاتيك در جداسازي مواد نيز از جله مواردي بود كه باعث توجه بيشتر به اين علم شد در سال 1914 واتينگتون [5]  از الكتروستاتيك جهت جداسازي مواد و در واقع جهت جداسازي خاكستر از زغال استفاده كرد . و در سال 1976 يك مخترع امريكايي از يك جداساز الكتريكي مالشي در اين جهت استفاده كرد . در سال 1984[6] آلفان يك جداكننده گازي و شارژ سريع را طراحي كرد . و در سال 1993 كاپتا[7] جداسازي الكتروستاتيكي تركيبات پودري را موردمطالعه قرار داد و دراين جهت قدمهاي موثري برداشت . [3]

به تدريج علم الكتروستاتيك بجاي آنكه جنبه تئوري يا كنجكاوي داشته باشد به يك ابزار صنعتي مفيد بدل گشت وامروزه حضور گسترده اين علم را در فرآيندهاي مختلف صنعتي از جمله رنگ پاشي ، چاپ ، فيلترهاي الكتروستاتيك و همچنين جداسازي الكتروستاتيكي مواد معدني شاهد هستيم .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

زيانهاي ناشي از الكتروستاتيك

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید