پایان نامه رضایت زناشویی مادران و میزان تاب آوری فرزندان


استقلال[۱]

پژوهشگران واژه های متفاوتی را برای توصیف استقلال به کار برده اند، برای مثال حس نیرومند عدم وابستگی[۲]، کانون کنترل درونی[۳]، احساس نیرومند بودن[۴]  اعتماد به نفس[۵] ، خودکارآمدی[۶] ، خود نظم دهی[۷] و کنترل تکانه[۸] ، به طور کلی گفتار پژوهشگران حوزه عوامل محافظتی چنین است که استقلال حس هویت خود و توانایی برای عمل مستقلانه ، اعمال کنترل بر محیط خود، توانایی جداکردن خود از محیط خانوادگی ناکارآمد (کناره گیری روانشناختی از والد بیمار) می باشد(آنتونی[۹]، ۱۹۷۴ به نقل از آگنج،۱۳۹۰).

 

همدلی

 تاب آورها دارای توانایی برقراری رابطه توام با احترام متقابل با دیگران هستند که موجب به هم پیوستگی اجتماعی یعنی احساس تعلق به افراد، گروه ها و نهادهای اجتماعی می شود.

خوش بینی

اعتقاد راسخ به اینکه آینده می تواند بهتر باشد ،‌ احساس امید و هدفمندی و باور به اینکه می توانند زندگی و آینده خود را کنترل کنند و موانع احتمالی نمی تواند آنها را متوقف سازد(ماستن و همکاران،۱۹۹۹).

هرمن، استوارت، دیازگرانادا، برگر، جکسون[۱۰](۲۰۱۱) ویژگی های فردی دیگری برای افراد تاب آور ذکر کرده اند:

ویژگی های شخصیتی(باز بودن، برون گرایی، موافق بودن)، منبع کنترل درونی، خودکارآمدی،عزت نفس، ارزیابی شناختی، داشتن عملکرد عقلانی، انعطاف پذیری شناختی، دلبستگی اجتماعی، خودپنداره مثبت، خودگردانی هیجانی، احساسات مثبت، معنویت، کنارآمدن کارآمد و مفید، سخت رویی امید، تدبیر و درایت و سازگاری، عامل های جمعیتی، ارتباطات اجتماعی.

[۱] autonomy-

[۲]– strong sense of independence

[۳]– internal  locus of control

[۴] -sense of power

[۵]– self-esteem

[۶]– self-efficacy

[۷]-self-discipline

[۸]– impulse control

[۹]-Anthony

[۱۰] – Herrman, Stewart, Diaz-Granada, BergerE, Jackson, Yuen

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل پایان نامه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 لینک متن کامل پایان نامه

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید