پایان نامه رشته حقوق با موضوع محاسن و معايب آيين دادرسي اطفال در قانون


در این پست می توانید پایان نامه رشته حقوق با موضوع محاسن و معايب آيين دادرسي اطفال در قانون را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

 دانشگاه آزاد اسلامي واحد مرکز

 موضوع:

محاسن و معايب آيين دادرسي اطفال در قانون 1387

 نام استاد راهنما:

دکتر جعفر کوشا

 استاد مشاور:

دکتر علي صفاري

داور:

دکتر ايرج گلدوزيان

 نام محقق:

رضا عدالت منش

فصل اول

معايب آئين دادرسي اطفال در قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب مصوب 1378

الف) دادگاه اطفال در قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور كيفري مصوب 1378

با تصويب قانون آيين دادرسي دادگاه هاي عمومي و انقلاب، قانونگذار سعي نموده تا مشكلات مربوط به رسيدگي به جرايم ارتكابي را بر طرف نمايد كه تا حدودي نيز موفق گرديده، اما اين قانون همانند اكثر قوانين اشكالاتي را نيز در بردارد كه عبارتند از عدم تعيين شرايط و اوصاف قضات اطفال، مد نظر قرار ندادن تشكيل دادگاه ويژه اطفال، ارجاع پرونده هاي متهمين ديگر غير از اطفال به شعب يا شعباتي كه براي رسيدگي به جرائم اطفال اختصاص داده خواهد شد. و به اين ترتيب به نظر مي رسد كه اعمال روشهاي تربيتي و تاديبي و نحوه دادرسي در مورد اطفال در سير قانونگذاري از سال 1352 به اين طرف دچار تغييرات منفي شده است.

محل دادرسي اطفال بايستي در مكاني مجزا از بزرگسالان باشد و قضاتي را بايد جهت تصدي دادگاه اطفال تعيين و منصوب نمايد كه آشنايي به حقوق اطفال و قوانين خاص اطفال و علوم اجتماعي، تربيتي، روانشناسي و جرم شناسي داشته و داراي اطلاعات كافي از موقعيت اجتماعي و اقتصادي كشور باشند.

و بالاخره اينكه چنين قوانيني وقتي مي تواند به نتيجه مطلوب برسد كه مركز مناسبي براي نگهداري، تربيت و اصلاح اطفال وجود داشته باشد، در غير اينصورت تشكيل دادگاه اطفال نه تنها نمي تواند موفقيت چنداني داشته باشد بلكه احتمال دارد نتيجه معكوس را نيز در پي داشته باشد.

مثلاً در ماده 219 قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور كيفري مشخص نشده است كه اختصاص يك يا چند شعبه از دادگاههاي عمومي براي رسيدگي به جرائم اطفال بايد توسط چه مقامي صورت گيرد. ممكن است به نظر برسد كه اين امر در صلاحيت رئيس حوزه قضائي است كه حق ارجاع پرونده ها و تقسيم آنها را دارد زيرا با توجه به صراحت ماده 4 قانون تشكيل دادگاههاي عمومي و انقلاب : ” به رئيس حوزه قضائي اختيار داده مي شود در هر حوزه قضائي كه لازم باشد با لحاظ نوع دعاوي و تجربه و تبحر قضات هر يك از قضات دادگاه عمومي را به رسيدگي به دعاوي حقوقي، كيفري، احوال شخصيه و امثال آن اختصاص دهد ” البته تبصره ماده 8 قانون مزبور در اين خصوص آورده است: ” رئيس قوه قضائيه مي تواند در هر حوزه قضائي هر يك از قضات را متناسب با تجربه و تبحر آنها با ابلاغ خاص براي رسيدگي به امور كيفري، حقوقي، خانوادگي، اطفال، دريائي، پزشكي و داروئي، صنفي و امثال آن تعيين و منصوب نمايد.”

بنابراين با توجه به مقررات اين ماده بايد گفت: آئين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب، نكته تازه اي را در اين خصوص بيان نكرده است. بلكه ماده 219 آن قانون را مي توان تكرار بخشنامه شماره 3431/74/1-3/8/1374 رئيس وقت قوه قضائيه در قالب قانون دانست در اين بخشنامه آمده بود: ” تا زمان تصويب و تشكيل دادگاه اطفال و نوجوانان كه در حال حاضر در مجلس شوراي اسلامي تحت بررسي است مقرر مي شود در هر حوزه قضائي دادگاه يا دادگاههاي خاصي بر اساس ماده يا قانون دادگاههاي عمومي و انقلاب مسئول رسيدگي به جرائم ارتكابي از سوي اطفال و نوجوانان (18 و زير 18) سال شوند و در شهرهايي كه داراي كانون اصلاح و تربيت و يا تعداد زياد اطفال و نوجوانان بزهكار مي باشد تا سر حد امكان دادگاه در محل كانون يا زندان مستقر باشد. . . “

ماده 2 و 3 قانون تشكيل دادگاه اطفال بزهكار، شرايطي را براي قاضي دادگاه اطفال پيش بيني كرده بود و در مورد جنايات هم حضور دو نفر مشاور كه از ميان كارمندان قضائي بازنشسته يا فرهنگي انتخاب مي شدند لازم بود اما در نظام كنوني به نظر

ميرسد كه رعايت اين مقرارت لازم نيست هر چند اين دو ماده به صراحت نسخ نشده است.

به طور كلي با توجه به ماده 16 قانون تشكيل دادگاه اطفال بزهكار و تبصره 2 ماده

219 قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي وانقلاب در امور كيفري فقط مقررات اين فصل در مورد دادرسي جرائم اطفال مورد عمل قرار مي گيرد و رعايت مقررات ديگر اين قانون الزامي نيست و دادگاه در موارد مسكوت به هر نحوي كه صلاح بداند اقدام مي كند.

اداره حقوقي قوه قضائيه در نظريه شماره 3759/7-14/8/1364، قانون مربوط به تشكيل دادگاه اطفال بزهكار را منسوخ اعلام كرده است در حاليكه دليلي بر نسخ اين قانون وجود ندارد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع محاسن و معايب آيين دادرسي اطفال در قانون

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید