پایان نامه رشته حقوق با موضوع آسیب شناسی پدیده مجرمانه بین نوجوانان و جوانان


در این پست می توانید متن کامل پایان نامه رشته حقوق با موضوع آسیب شناسی پدیده مجرمانه  بین نوجوانان و جوانان را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

دانشگاه آزاد اسلامي- واحد مشهد

دانشكده حقوق و علوم سياسي و زبان خارجه

 عنوان:

آسیب شناسی پدیده مجرمانه در بین نوجوانان و جوانان و
راهکارهای پیشگیری

استاد محترم : جناب آقای منصور صدقی

  تهیه و تنظیم :

سعید امینی

 چکیده :

بزهكاري يك پديده بسيار پيچيده اجتماعي است كه در محيط هاي اجتماعي مختلف به شكل هاي متفاوتي ديده مي شود . تعريف بزه و رفتار بزهكارانه در هر جامعه اي توسط قوانين حقوقي و هنجار هاي اجتماعي آن جامعه مشخص مي شود . اگرچه در بيشتر جوامع ، بزه به عنوان رفتاري قابل تنبيه از طرف قانون تعريف شده است ؛ اما صرفاً در تبيين آن مفهوم حقوقي مسئله كافي نيست . بزهكاري به معناي تعدادي متغير از اعمال ارتكابي عليه احكام قانوني كه مي تواند ماهيت هاي مختلفي داشته باشد ، وجه مشترك تمام جوامع انساني است . دوركهيم « Durkheim » جامعه شناس فرانسوي بزه را چنين تعريف مي كند :

” هر عملي وقتي جرم محسوب مي شود كه احساسات قوي و مشخص وجدان جمعي ( گروهي ) را جريحه دار سازد . “

روش تحقيق اینجانب کتابخانه ای و پيمايشي است و بر اساس داده هاي آماري استان گلستان و سالنامه آماري جمعيتي اقتصادي اجتماعي به تجزيه و تحليل پرداخته شده است .

در این تحقیق از مقاله “پديده بزهكاري در بين نوجوانان و جوانان و راههاي پيشگيری خانم شهرزاد بذرافشان” کمک شایانی گرفته شده وکه در آن با استفاده از فرمولهاي آماري ،  65 نفر به عنوان نمونه انتخاب شده اند . و نمونه گيري به صورت تصادفي ساده در بين نوجوانان كانون اصلاح و تربيت استان گلستان  مي باشد و همچنين ازشيوه مصاحبه نيز استفاده مي شود . بنابراین مهم ترین منبع این تحقیق مقاله مزبور می باشد .

مقدمه :

بزه ، اولين پديده اي بود كه با تجمع افراد به دور يكديگر و شكل گرفتن جامعه ، تظاهرپيداركرد ، زيرا گردهم آمدن افراد موجب سرپيچي از برخوردهاي گوناگوني بين آنها گرديد و به همين دليل دستورات ومقرراتي پديدآمد تاقدري آزادي افراد رابه سودجامعه مقيد گرداند و حدودهريك ازافراد جامعه مشخص گردد . بررسي هاي جرم شناسي نشان مي دهد كه هرمعلولي ،علتي دارد و هيچ چيز به خودي خود به وجود نمي آيد بنابراين هرجرمي هم داراي علل سازنده اي است كه برروي فرد اثرمي گذارد و او را بسوي ناسازگاري و نابهنجاري سوق مي دهد .

بزهكاري اصولا ازمجموعه اي ازجرائمي به وجودمي آيد كه دريك زمان ومكان معين به رقوع مي پيوندد وبه همين جهت زماني كه مورد بررسي قرار مي گيرند ، درحقيقت كليه پديده هاي اقتصاد ، فرهنگي ، بهداشتي ، سياسي ، مذهبي ، خانوادگي و . . . يك جامعه عميقا موردمطالعه واقع مي شوند .

در وحله اول بزهكاران ازجهات مختلف ،سن ،ميزان تحصيلات ،جرم ،مشكلات خانوادگي و… تقسيم بندي مي شوند و بدنبال آن علل و عوامل موثر بزهكاري اطفال و نوجوانان و پيشگيري ازاين عامل را اشاره خواهم كرد.

«لغت نوجوان كه معادل كلمه Adolescent انگليسي مي باشد ازلغت لاتين مشتق شده كه به معناي رشد كردن مي باشد عنوان نوجواني معمولا به گونه اي مختلف مورداستفاده قرار مي گيرد ساده ترين تعريف مي توان آنرا به گروه سني اطلاق كردكه بين دوران كودكي و بزرگسالي است و اين خود دامنه وسيعي رادربر مي گيرد . حدود و همچنين طول مدت آن چندان مشخص نيست و بسته به افراد و جوامع گوناگون است. دوران نوجواني ازقديم دوراني دشوار قلمداد شده است .300سال پيش از تولد مسيح ارسطو چنين اظهار داشت كه نوجوانان پرشورند وآماده اندكه خود رابدست غرايز بسپارند بنابراين نوجواني دوره اي است حد فاصل ميان كودكي و بزرگسالي به نظر برخي از دانشمندان نوجواني يك پديده فرهنگي است .

در اين دوران ، نوجوان بدنبال هويت مي باشد زيرا هويتشان در حال شكل گرفتن است چون در حال يافتن پاسخ من كيستم هستند تا براي زندگي د رجامعه مهيا شوند، براساس نظريه اريكسون :

« اگر هويت نوجوان شكل بگيرد و نوجوان بتواند خود رابشناسد تعادل رواني وي تضمين مي شود ولي اگر سرخوردگي و عدم اعتماد جاگزين شود و به تماس با مردم نوجوان گوشه گير شود و به جاي تحرك به ركود گرايد تعادل رواني وي به هم مي خورد و دچار بحران هويت مي شود .» (1)

بخش اول :

تقسیم بندی بزهکاران

گفتار اول

مفاهيم ومتغيرهاي اساسي تحقيق :

عمده ترين مفاهيم ومتغيرهايي كه از مطالعه  منابع وبررسي تئوريكي بزهكاري دربين نوجوانان بدست آمده است عبازتند از :

  1. بيكاري
  2. فقر
  3. عوارض والديني ( اعتیاد یکی از والدین )
  4. اختلاف والدين
  5. مهاجرت
  6. جنگ
  7. محيط اجتماعي
  8. اقتصاد خانواده

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه رشته حقوق با موضوع آسیب شناسی پدیده مجرمانه در بین نوجوانان و جوانان وراهکارهای پیشگیری

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید