پایان نامه رشته جامعه شناسی باموضوع مفهوم فرهنگ از نظر دیدگاه جامعه شناسی

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:

فرهنگ

مجموعه پيچيده ايست که در برگيرنده دانستنيها , اعتقادات ,هنرها , اخلاقيات ,قوانين ,عادات وهرگونه توانايي ديگري است که بوسيله انسان بعنوان عضو جامعه کسب شده است.
در جامعه شناسي و انسان شناسي از فرهنگ تعاريف متعددي عنوان گرديده است . معروفترين و شايد جامع ترين تعريفي که از فرهنگ ارائه گرديده است , متعلق به ادوارد تايلر TYLOR است که در بالا ذکر شد.

تعاريف ديگر فرهنگ

  • رالف لينتون فرهنگ را ترکيبي از رفتار مکتب مي‌داند که بوسيله اعضاء جامعه معيني از نسلي به نسل ديگر منتقل مي‌شود و ميان افراد مشترک است .
  • به نظر ادوارد ساپير فرهنگ بعبارت از نظامي از رفتارها که جامعه بر افراد تحميل مي‌کند و در عين حال نظامي ارتباطي است که جامعه بين افراد بر قرار مي‌کند.

با توجه به تعاريف فوق بطور کلي مي‌توان فرهنگ را ميراث اجتماعي انسان دانست که او را از ساير حيوانات متمايز مي‌سازد. اين وجوه تمايز را که منحصر به انسان است مي‌توان مبتني بر چهار ويژگي بشرح زير دانست :

  • تفکر و قدرت يادگيري
  • تکلم
  • تکنولوژي
  • اجتماعي بودن(زندگي گروهي)

بعضي از صفات فوق را مي‌توان در حد بسيار ضعيفي در حيوانات نيز مشاهده نمود که آنها را در حقيقت اعمال و حرکات غريزي بايد تلقي نمود و نه ويژگيهاي فرهنگي مثل غريزه مادري , لانه سازي و…
فرهنگ انساني بر عکس در بسياري از موارد بر غرايز بشري لگام مي‌زند و بهمين دليل چنانچه فرهنگ انساني را از انسان بگيرند تمايزي بين انسان و حيوان بجاي نمي‌ماند.

فرهنگي شدن

فرهنگي شدن در حقيقت هماهنگي و انطباق فرد با کليه شرايط و خصوصيات فرهنگي است و معمولاً به دو صورت ممکن است واقع شود. اول بصورت طبيعي و تدريجي که همان رشد افراد در داخل شرايط فرهنگي خاص است . دوم بصورت تلاقي دو فرهنگ که بطرق مختلف ممکن است صورت گيرد . فرهنگ در برگيرنده تمام چيزهايي است که ما از مردم ديگر مي‌آموزيم و تقريباً اعمال انسان مستقيم و يا غير مستقيم از فرهنگ ناشي مي‌شود و تحت نفوذ آن است . براي روشن شدن مطلب يکي از اعمال انسان را مثال مي زنيم : غذا خوردن نيازي بدني و بيولوژيک است , براي زنده ماندن بايد تغذيه کرد ولي وقتي سئوال مي‌شود چه بايد خورد ؟ چگونه بايد خورد؟ چه وقت بايد خورد , نفوذ فرهنگ در اعمال انساني نمودار مي‌گردد. برآوردن نيازهاي غريزي در انسان با مجموعه‌اي از رفتارهاي پيچيده همراه است و اين رفتارها را فرهنگ هر جامعه اي شکل مي‌دهد . در مورد برآوردن نياز تغذيه در جوامع مختلف اشکال گوناگوني ديده مي‌شود و محدوديت ها , مقررات , قواعد و رسومي هست که افراد هر جامعه را تحت نفوذ مي‌گيرند که مثلاً چه بايد خورد و از خوردن چه چيز بايد پرهيز کرد. فرهنگ بين افراد مشترک است . هر فردي خصوصياتي منحصر به فرد دارد که ويژه است و ديگران را از آن بهره‌اي نيست . اين گونه خصوصيات جزو فرهنگ بشمار نمي‌رود مگر آنکه بوسيله افراد ديگر ياد گرفته شود و بصورت رسوم و عادات گروهي در آيد و ديگران در انجام آن شرکت کنند. از طرف ديگر فرهنگ گرد آورده جمع است ,ذخيره دانش انساني از طريق نسلهاي متمادي فراهم شده است که از نسلي به نسل ديگر منتقل مي‌گردد. و بهمين دليل غالباً هر اختراعي بر اساس زمينه عيني گذشته که حاصل کوششهاي جمعي انسان است متکي مي‌باشد.

فرهنگ مادي و فرهنگ معنوي

خرده فرهنگها

فرهنگهاي قومي, قبيله‌اي ,ناحيه‌اي , گروههاي زباني يا اقليت هاي مذهبي و نيز فرهنگهاي ويژه و فرعي گروههاي شغلي , طبقات ,قشرهاي موجود در يک کشور را خرده فرهنگ تشکيل گرديده که البته هر کدام در عين داشتن ويژگيهاي خاص خود با فرهنگ کلي جامعه مباني مشترکي دارند.
بعنوان مثال ويژگيهاي مردم لرستان از لحاظ گويش , آداب و رسوم ,شکل لباس پوشيدن , مهمان نوازي , ازدواج و مشخص و متمايز مي‌کند اين فرهنگ ويژه ر خرده فرهنگ لري مي‌گوييم که در حاليکه جزئي از فرهنگ ايراني تلقي مي‌شود ولي ويژگيهاي خاص خود را دارد.
خرده فرهنگها را در بين قشرها يا طبقات شهري نيز مي‌توانيم مشاهده کنيم مثلاً در يک شهر واحد مثل تهران يا اصفهان يا مشهد قشرها و گروههاي شغلي معيني وجود دارند که هر کدام در محدوده فرهنگي خاصي قرار دارند. اصطلاحات , استعارات , طرز سخن گفتن , لباس پوشيدن , برخوردهاي اجتماعي, طرز تلقي آنها از واقعيات کاملاً با يکديگر متفاوت بوده و راحتي مي‌توان آنها را از هم تميز داد بهمين دليل جماعت بازاري , کساني که در بوروکراسي دولتي بکار مشغولند , افسران ارتش , پزشکان ,رانندگان تاکسي و… هريک داراي خرده فرهنگ ويژه داراي بوده و در برخوردهاي اجتماعي تا حدود زيادي رفتار آنها انعکاسي از تعلق آنها به خرده فرهنگ خاصي است .
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

از لینک زیر می توانید دانلود کنید :

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه رشته جامعه شناسی باموضوع مفهوم فرهنگ از نظر دیدگاه جامعه شناسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید