پایان نامه رسیدگی واعتبار دهی معاملات الکترونیکی

چکیده

امروزه یکی از مهمترین تغییرات محیط اقتصادی پدیده­ای تحت عنوان تجارت الکترونیک می­باشد.از آنجا که در محیط الکترونیک اغلب شواهد ومدارک فقط به صورت الكترونيك در دسترس خواهد بود، اعتبار دهی و رسیدگی به این مدارک وشواهد با استفاده از شیوه ها ی سنتی مشکل به نظر می رسد از این رو تغییر در رویه­های گذشته حسابرسی احساس می شود .تجارت الکترونیک به عنوان یکی از پیامدهای فناوری اطلاعات برای حسابرسان واستفاده کنندگان از اطلاعات مالی دارای فرصت ها و تهدیدهایی است دراین مقاله تلاش شده است این فرصتها وتهدیدها مطرح گردیده و در نهایت اهمیت وچگونگی حسابرسی مستمر به عنوان یک از راهکارهای اعتبار دهی به اطلاعات ومدارک تجارت الکترونیک مورد بررسی قرار گیرد.

مقدمه:

یک از الزامات توسعه اقتصادی وجود اطلاعات شفاف ومطمئن است. حسابرسان با دانش و تجربه خود قادر به ايجاد چنين فضائي مي­باشند.بيش از صد سال است كه حسابداران حرفه­اي خدمات حسابرسي و اعتبار­دهي[1]­را ارائه مي­دهند.

امروزه حسابرسي نقش­ مهم و حساسي در جوامع به عهده دارد. يكي از نقش­هاي حسابرسي ايجاد ارزش افزوده براي شركت از طريق كاهش هزينه جذب سرمايه و يا افزايش در قيمت سهام شركت است. با توجه به اهميت حسابرسي، توجه به خطرات مربوط به حسابرسي نيز ضروري به نظر مي­رسد. يكي از اين چالشها ، گسترش تجارت الكترونيك[2] مي­باشد.

حسابرسی را بازرسی جستجو گرانه مدارک وسایر شواهد زیر بنای گزارشات مالی نامیده اند. حسابرسان بابررسی مدارک پرسش وجستجو از مدارک داخل وخارج شرکت واجرای سایر روشهای رسیدگی ، شواهد لازم را برای تعیین مطلوبیت وقابلیت اتکاء صورتها ی مالی گرد آوری می کنند .

از انجا که فناوري اطلاعات وتجارت الکترونیک اطلاعات گوناگوني در اختيار كاربران قرار مي­دهد نياز به صورت­هاي مالي سنتي كاهش يافته و در نتيجه كفايت حسابرسي سنتي نيزمورد تردید است.

فناوري­هاي مربوط به تجارت الكترونيك، فرآيندهاي خريد،فروش، ارائه خدمات به مشتريان و حتي نحوه سرمايه­گذاري در شركت­ها را تحت تاثير قرار مي­دهد(ابوموسي2004). در نتيجه فناوري اطلاعات، نحوه تهيه، حسابرسي و استفاده از صورت­هاي مالي را تغيير مي­­دهد. اين تغييرات خطرات جديدي را متوجه حسابرسي مي­كند.

تجارت الكترونيك شامل تمام فعاليت­هاي تجاري است كه با استفاده از برنامه­هاي كاربردي[3] كامپيوتري انجام مي­شود. اين فعاليت­ها مي­تواند شامل:فروش مستقيم الكترونيكي[4]، مديريت ارتباط با مشتري[5]، مديريت زنجيره تامين[6] و استفاده از اينترنت به عنوان ابزاري براي انجام مبادلات تجاري می باشد. تجارت الكترونيك مبادله اطلاعات تجاري بدون استفاده از كاغذ است. بطور كلي واژه تجارت الكترونيك اشاره به معاملات الكترونيكي دارد كه از طريق شبكه هاي ارتباطي انجام مي پذيرد. (تهراني، آذر و صابري، 1380)

بولتن شماره 3 هيئت رويه­هاي حسابرسي[7] تحت عنوان “تجارت الكترونيك؛ شناخت ريسك­ صورت­هاي مالي(2001 )”، راهكارهاي مناسبي براي حسابرسي تجارت الكترونيك ارائه داده است(پرايس2001). يكي از مفروضات مهم حسابرسي در اين­چنين محيطي طراحي صحيح فرآيندهاي حسابرسي است چون اغلب شواهد فقط به صورت الكترونيك در دسترس خواهد بود. حسابرسان مستقل بايد بتوانند صحت[8] و كفايت[9] اين­چنين شواهدي را ارزيابي كنند.

براي دانلود متن کامل پايان نامه اينجا کليک کنيد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید