پایان نامه رابطه رضایت زناشویی و عامل برونگرایی

ارسال شده در سایت پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از ۱۷ سالگی و بعد از ۲۵ سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

۲-۱۱- عوامل تاثير گذار در پيدايش پنج عامل بزرگ

دو رويکرد عمده در پيدايش شکل کنوني پنج عامل بزرگ شخصيت، وجود داشت. يکي رويکرد گلدبرگ [۱] بود که با تحليل صفات مربوط به شخصيت در فرهنگ لغات زبان‌هاي طبيعي به اين کار پرداخته است (گلدبرگ، ۱۹۹۵).

اين مدل بر فرضيه لغوي[۲] استوار بوده است. بر اساس اين فرضيه، اساسي ترين و اجتماعي ترين تفاوتهاي فردي، در طول تاريخ در قالب اصطلاحات و صفات شخصيتي در زبان‌هاي طبيعي کدگذاري شده اند (گلدبرگ، ۱۹۹۵، به نقل از مک گري و کاستا، ۱۹۹۹).

رويکرد ديگر تحقيقاتي بود که با مقياس‌هاي پرسش نامه اي شخصيت سروکار داشتند. اين تحقيقات وجود چهار چوبي سازمان دهنده را براي يافته‌هاي پژوهش احساس مي‌کردند. از اين رو به تحليل عاملي روي آورند و پس از تحليل عاملي مواد پرسشنامه‌ها دو بعد وسيع برونگرايي و نوروز گرايي را آشکار ساختند (کریمی، ۱۳۸۲).

در اوايل دهه ۱۹۸۰، کاستا و مک گري براي سنجش سه بعد نوروز گرايي، برونگرايي و تجربه پذيري، مشغول تهيه پرسشنامه شخصيت نئو شدند. آنها کار خود را با تحليل خوشه اي پرسشنامه کتل شروع کردند. در ابتدا تحليل آنها عامل برونگرايي و نوروز گرايي را آشکار ساخت. اما کم کم اهميت عامل تجربه پذيري نيز که در برخي از عوامل اوليه کتل مورد اشاره قرار گرفته بود براي آن‌ها روشن شد (کشاورز و علوی، ۱۳۸۲).

در سال ۱۹۸۳ کاستا و مک گري دريافتند که نظام نئو تطابق بسياري با سه عامل مدل پنج عاملي دارد اما صفات متعلق به حيطه‌هاي سازگاري  و وظيفه شناسي را در برنمي گيرد. در نتيجه آن‌ها به توسعه مدل خود بر مبناي تحليل پرسش نامه‌هاي مربوط به سنجش دو عامل اخير پرداختند و نسخه تجديدنظر شده از پرسشنامه خود را با عنوان NEO-PI-R ارائه کردند (مک گري و کاستا، ۱۹۹۹).

  1. ۱٫ Goldberg
  2. ۲٫ lexical hypothesis

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  1. تعیین میزان رابطه بین عامل روان آزرده خویی و رضایت زناشویی
  2. تعیین میزان رابطه بین عامل برونگرایی و رضایت زناشویی
  3. تعیین میزان رابطه بین عامل سازگاری و رضایت زناشویی
  4. تعیین میزان رابطه بین عامل پذیرا بودن و رضایت زناشویی
  5. تعیین میزان رابطه بین عامل مسولیت پذیری و رضایت زناشویی
  6. تعیین میزان رابطه بین سن ازدواج و رضایت زناشویی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسی میزان رضایت زناشویی و ویژگی های شخصیتی دو گروه از زنان که قبل از ۱۷ سالگی و بعد از ۲۵ سالگی در استان کردستان ازدواج کرده اند

 

مطالب مشابه را هم ببینید

فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !

سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید

پایان نامه مطالعه و بررسی فرآیند نورد همسان در کانال زاویه‌دار ورق دو لایه جوش انفجاری شده مس- فولاد
پایان نامه طراحی آب­بند فشار بالا
پایان نامه عوامل موثر بر استقرار بازار بورس الکترونیک در ایران
دانلود پایان نامه معرفی شاخص های سنجش رقابت پذیری در صنعت کاشی
پایان نامه رابطه تن انگاره وکیفیت زندگی زنان بعداز وضع حمل