پایان نامه دسته بندی تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره گسسته (MADM) رشته مهندسی صنایع

تعداد صفحات پایان نامه: 134 صفحه

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

دانشکده فنی و مهندسی

رشته مهندسی صنایع

گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها

پایان نامه دوره کارشناسی

 دسته بندی تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره گسسته (MADM)

 استاد راهنما:

جناب آقای دکتر صنیعی منفرد

دانشجو:

نعیمه ایزدپناه نجم آباد

چكيده:

در اين تحقيق سعی بر اين است كه دسته بندی جديدی از تكنيك های تصميم گيری چند معياره گسسته (MADM ) ارائه شود. در اين راستا ابتدا، مباحث مقياس دو قطبی فاصله ای‌، بی مقياس كردن، ارزيابی اوزان برای شاخص ها و MADM فازی بيان شده تا مطالب فصل های بعدی مفهوم تر شود. بر پايه اين مقدمات، تکنیک های MADM کلاسیک مورد بررسی قرار گرفته و بدین منظور، دسته بندی ذكر شده در كتاب «تصميم گيری های چند معياره» تاليف دكتر اصغرپور مرور می شود كه بر اساس اين چشم انداز تكنيك های MADM کلاسیک به دو دسته عمده تقسيم می شوند: جبرانی و غيرجبرانی.

با توجه به اينكه در اين روشها، مقادير ماتريس تصميم گيری اعداد قطعی (غير فازی) هستند، مجموعه اين روشها، «تکنیک های MADM كلاسيك» خوانده می شود.

پس از بررسی تکنیک های MADM كلاسيك، سعی شد، متدهای جدید MADM شناسایی و بررسی شود که نتیجه این تحقیقات و بررسی ها در فصل سوم آورده شده است.

با توجه به اینکه هدف از این تحقیق ارائه دسته بندی های جدیدی از تکنیک های MADM است، این تکنیک ها بررسی و در نهایت، 7 نوع دسته بندی مختلف ارائه و توجیه شده است.

مقدمه:

انسان در زندگی روزمره خود تصميمات بسياری می گيرد. اين تصميمات از مسائل شخصی و فردی تا مسائل بزرگ و كلان را شامل می شود. در اكثر مسائل تصميم سازی، عموما اهداف و عوامل متعددی مطرح است و فرد تصميم ساز سعی می كند كه بين چند گزينه موجود (محدود يا نامحدود) بهترين گزينه را انتخاب نمايد. انسان به طور ناخواسته در شبانه روز تعداد زيادی از اين گونه تصميمات می گيرد كه برخی از آنها به دلیل هزینه بالای خطا در آنها، نياز به بررسی و دقت بيشتری دارند [1].

تصميم گيری در محيط های پيچيده ناپايدار يكی از مسائل بسيار مهم در مديريت نوين به شمار می ‌رود. در اين موارد تصميم گيرنده با گزينه‌هايی متفاوت تحت معيارهای مختلفی كه از محيط داخلی و خارجی محيط سازمان متأثر می‌شوند روبرو است. در اين مورد مدلهای تصميم‌گيری چند معياره به‌عنوان يكی از ابزارهای كارا جهت اخذ تصميم مناسب به نظر می ‌رسد.

مباحث تصمیم گیری های چند معیاره یک بخش مهم از دانش تصمیم گیری مدرن را تشکیل می دهد. این مباحث به طور گسترده در زمینه های متعددی مانند: اجتماعی، اقتصادی، نظامی، مدیریتی و … به کار می رود.

محققين در دهه های اخير توجه خود را معطوف به مدل های چند معياره (MCDM) برای تصميم گيری های پيچيده كرده اند. در اين تصميم ها به جای استفاده از يك معيار سنجش بهينگی از چندين معيار سنجش ممكن است استفاده گردد.

اين مدلهای تصميم گيری به دو دسته عمده تقسیم می شوند: مدلهای چند هدفه (MODM) و مدلهای چند شاخصه (MADM)، به طوريكه مدلهای چند هدفه به منظور طراحی و مدلهای چند شاخصه برای انتخاب گزینه برتر استفاده می شوند.

فصل اول

مفاهیم اولیه:

با توجه به اينكه هدف از انجام اين پايان نامه شناسايی تكنيك های جديد و دسته بندی آنهاست، آشنايی با مباحث اوليه مربوط به تكنيك های MADM ضروری به نظر می رسد از اين رو موضوعاتی مانند بی مقياس كردن و ارزيابی اوزان برای شاخص ها در حدی كه مطالب ذكر شده در فصل های بعد را قابل فهم نمايد، دراين فصل ارائه شده است.

مقیاس دوقطبی فاصله ای[2]:

اندازه گیری یک شاخص کیفی به این روش بر اساس یک مقیاس ده نقطه ای می باشد به صورتی که صفر مینیمم ارزش ممکن و 10 ماکسیمم ارزش ممکن از شاخص مورد نظر را مشخص می کند و نقطه وسط (عدد 5) مشخص کننده نقطه شکست مقیاس بین مساعدها و نامساعدها است.

در این مقیاس ارزشهای صفر و 10 کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و ارزشهای 2، 4، 6 و 8 نیز به عنوان ارزشهای واسطه به کار می روند. اندازه گیری به روش مقیاس دو قطبی فاصله ای برای شاخص های با جنبه مثبت مانند زیبایی، انعطاف پذیری یا … به روش زیر می باشد:

 0       1         3         5         7         9      10

               خیلی زیاد   زیاد    متوسط     کم     خیلی کم   .

 و برای شاخص های منفی مانند زشتی و سختی کار به صورت ذیل می باشد:

 

0       1         3         5       7         9        10

               خیلی کم     کم     متوسط     زیاد   خیلی زیاد     .

 در این مقیاس فرض بر این است که مثلا امتیاز 9 سه برابر مناسبتر از امتیاز 3 و اختلاف بین زیاد و کم با اختلاف بین متوسط و خیلی زیاد برابر است. (هر دو به اندازه 4 امتیاز)

عملیات جمع و ضرب نیز در مقیاس فوق مجاز می باشد.

 

 

 متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

 

 

با فرمت ورد word

 

 

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود کامل پایان نامه دسته بندی تکنیک های تصمیم گیری چند معیاره گسسته

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید