پایان نامه در مورد ارتباط بهزيستي روان شناختي با رضايت از زندگي زناشويي


دانلود متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی

عنوان کامل پایان نامه :بررسي رابطه عشق و بهزيستي روان شناختي با رضايت مندي از زندگي زناشويي

۲-۲-۲- يافته هاي پژوهشي خارج از کشور :

هنري و ميلر[۱](۲۰۰۴)، تحقيقي به منظور بررسي مشکلات زناشويي در ميانه عمر و ميزان اثر آن ها بر رضايت مندي زناشويي انجام داده‏اند. نتايج اين تحقيق نشان داده است که رايج ترين مشکلات عبارت بودند از: موضوعات مالي(۲۷%)، موضوعات جنسي(۸/۲۳%)، شيوه‏هاي برخورد با کودکان(۳/۱۵%)، صمیمیت عاطفي(۷/۱۸%)، تميز کردن منزل(۱۸%)و ارتباط (۳/۱۵%). هم چنين نتايج نشان داد که تمام زمينه‏هاي مشکلات، همبستگي زيادي با رضايت زناشويي داشتند. در اين ميان، ارزش‏ها، ارتباط، تعهد، تصميم‏گيري، صميميت عاطفي و موضوعات جنسي قوي‏ترين اثرمنفي را بر رضايت زناشويي داشتند.

نتايج پژوهش اولکر[۲](۲۰۰۸)، ارتباط مثبت و معنادار بين سلامت رواني و رضايت از زندگي را نشان داد.

پژوهشي که شلزينگر(۱۹۸۲) در مورد زوج هاي کانادايي که از ازدواج آن ها کمتر از ۱۵ سال گذشته بود، نشان داد که، عوامل زير در موفقيت ازدواج آن ها بسيار مهم بوده است : احترام متقابل، صداقت متقابل، وفاداري متقابل، عشق متقابل، قابليت اعتماد متقابل(مصاحبي، ۱۳۸۱).

روني[۳] و همکاران(۲۰۰۳)، دريافته اند که بين ابعاد بهزيستي روان شناختي و اضطرابي و خصومت رابطه منفي و معناداري وجود دارد.

گاتمن و همکارانش(۲۰۰۲)، در بين زوجين برآشفته، هفت الگوي مشکل‏زا که آن ها را از زوجين سالم متمايز مي‏کند شناسايي نموده‏اند که عبارتند از: عواطف منفي متقابل، نسبت پايين رفتارهاي مثبت به منفي، ميزان بالاي انتقاد، تدافعي رفتار نمودن تحقير و عيت جويي و اسناددهي‏هاي منفي و ثابت به همسر (فورمن[۴]، ۲۰۰۲).

[۱] Henry & Miller

[۲] Ulker

[۳] Roini

[۴] Forman

سوالات یا اهداف پایان نامه :

  • آيا بين عشق و رضايت از زندگي زناشويي رابطه وجود دارد ؟
  • آيا بين بهزيستي روان شناختي و رضايت از زندگي زناشويي رابطه وجود دارد ؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی با عنوان : بررسي رابطه عشق و بهزيستي روان شناختي با رضايت مندي از زندگي زناشويي

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید