پایان نامه درباره منابع زغالسنگ و معادن زیرزمینی

 مطالب این پست : پایان نامه منابع زغالسنگ و معادن زیرزمینی

   با فرمت ورد (دانلود متن کامل پایان نامه)

پیشگفتار

تمام معدنهای زیرزمینی باید بطور مؤثری تهویه شوند اولاً برای تأمین اكسیژن كافی برای تنفس افراد، ثانیاً برای ایجاد شرایط كاری راحت برای كاركنان تا با حداكثر كارایی فعالیت كنند. ثالثاً برای رقیق كردن و خارج كردن گازها و گرد و غبار از معدن كه در غیر این صورت جو معدن را آلوده می كنند.

در اصل با عبور دادن حجم كافی از هوای كثیف كه از چاه خروج هوا خارج می شود به تمام اهداف بالا می توان رسید. برای ایجاد چنین جریان هوایی یك اختلاف فشار برای غلبه بر مقاومت معدن در برابر جریان هوا باید ایجاد شود. در معدنهای كوچك كاهی این امر به كمك تهویه طبیعی انجام می شود.

اما در بیشتر معدنهای امروزی اختلاف فشار كافی به صورت مؤثری با نصب یك پنكه مكنده در بالای دهانه چاه خروج هوا ایجاد می شود كه بوسیله پنكه‌های كمكی نصب شده در مدار اصلی تهوی و در نقاط پیش بینی شده تقویت می شود. در تمام این حالتها حفاریهای معدنی باید چنان طراحی شوند كه حداقل مقاومت را در برابر جریان هوا بوجود بیاورند.

علاوه بر مشكلات حرارت و رطوبت زیاد، گازها و گرد و غبار زیان آور مختلفی نیز در معدن تولید می شود. آنها شامل گازهای منوكسید كربن، متان، اكسید نیتروژن و سولفید هیدروژن برای هر كدام از این گارها حدود مجازی برای حداكثر سطوح تعیین شده است.

به این ترتیب هم از بروز مشكلات فیزیولوژیكی خطرناك و هم از تشكیل مخلوط های انفجار آور در هوا مانند متان در بیشتر معدنهای زیرزمینی دیگر جلوگیری می شود. وقتی تمركز متان در هوا بین 5 تا 14 باشد در اثر یك شعله باز یك انفجار شدید می تواند رخ دهد. تمركز بیش از یك درصد متان در عمل مجاز نیست.


مقدمه:

قبل از دهه 1990 ذغال سنگ مهمترین منبع سوختی اكثر كشورهای صنعتی جهان به ویژه آمریكا را تشكیل می داده و در حدود 90 درصد از نیاز انرژی آنها را تأمین نموده است. بعد از آن به دلیل تغییراتی كه در وضعیت نفت خام و گاز طبیعی در بازارهای بین المللی صورت گرفت اهمیت ذغال سنگ كاهش یافت. با این وجود در حال حاضر ذغال سنگ منبع اولیه سوخت جهت تولید الكتریسیته می باشد زیرا بسیار ارزانتر از سوختهای فسیلی دیگر و در بسیاری از كشورها فراوانتر از آنهاست. در آمریكا، به عنوان مهمترین كشور صنعتی جهان، در سال 2000 میزان مصرف ذغال سنگ برای تولید برق حدود 83 میلیون تن (91 درصد از كل مصرف آن) بوده است كه با این میزان بیش از نصف برق مصرفی آمذیكا تولید گریدید.

قبل از دهه 1970 گاز طبیعی ارزانترین سوخت مصرفی برای تولید الكتریسیته بوده است. در سال 1970 میانگین قیمت تمام شده برای هر میلیون Btu انرژی از گاز طبیعی 28 سنت، از ذغال سنگ 31 سنت و از نفت 42 سنت بوده است. از سال 1976 ذغالسنگ به ارزانترین سوخت برای تولید الكتریسته تبدیل شد. در حالیكه در همین سال نفت با 56/2 و ذغال سنگ با22/1 در درجات بعدی بوده اند. اگرچه هزینه تولید برق از ذغال سنگ افزایش یافته است با این وجود بسیار پایین تر از گاز طبیعی و نفت است.

قیمت میانگین ذغالسنگ تحویل شده برای تولید الكتریسیته در سال 2000 به ازاء هر تن (Short tonne) 28/24 دلار بوده است. نوسانات قیمت ذغال سنگ در بازار آمریكا از سال 1990 تا 1999 به صورت جدول شماره (1) بوده است. سیر نزولی قیمت آن به خوبی مشخص است.

كاربرد مهم دیگر ذغال سنگ تولید كك از آن است كه برای ذوب كانه آهن و تولید فولاد به كار می رود قیمت میانگین ذغال سنگ های ویژه یای كه برای ساختن كك استفاده می شود، در اوایل سال 1950 كاهش یافته است. از سال 1993 تا 2000 از 44/47 دلار در تن تا 45/44 دلار در تن كاهش یافته است. همانگونه كه از جدول(1) مشخص است قیمت ذغال سنگ استخراجی در معدن در سال 1995 حدود 1 دلار پایین تر از سال 1998 بوده است. این در حالی است كه این كاهش در 17 سال متمادی ادامه داشته است.

از آنجائی كه ذغال سنگ دارای فراوانی زیادی است . برای مدت های طولانی قیمت آن پایین مانده است، بنابراین در بسیاری از طرحهای تولید برق در آمریكا از آن استفاده می كنند(ارقامی كه در بالا آنها اشاره گردید از اطلاعات موجود در پایگاه اینترنتی eia.doe.gov مربوط به اطلاعات انرژی (Energy information sheet) استخراج گردیده اند.

 

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این پایان نامه در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

دانلود پایان نامه با فرمت ورد

با فرمت ورد

 

دانلود متن کامل این پایان نامه به همراه تمام ضمائم (پیوست ها) : پایان نامه منابع زغالسنگ و معادن زیرزمینی

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید