پایان نامه حقوق درباره تأثیر زندان نسبت به تکرار جرم


1- تأثیر گذشته مجرمانه فرد بر تکرار جرم او: منظور از گذشته مجرمانه، همان سابقه کیفری یا تعداد جرایم موجود درکارنامه فرد است. به طور معمول تعداد جرایم ارتکابی و میزان میل و گرایش به تکرار جرم با هم ارتباط دارند. این موضوع از دو منظر ثابت شده است اول تحقیقات درخصوص تکرارهای جرم کشف شده و دیگری رقم سیاه بزهکاری است.

تحقیقی که درخصوص زندانیان دارای حبس­های طولانی­مدت بعمل آمده نشان­دهنده این مطلب بوده که کسانی که یک بار سابقه رفتن به زندان را دارند بعد از خروج از زندان به میزان 25 درصد مرتکب تکرار جرم شده­اند. درحالی که این رقم درمورد اشخاصی که چهار بار یا بیشتر به زندان رفته­اند، 46 درصد بوده است. همچنین طی تحقیقاتی که در فرانسه صورت گرفته نشان داده که محکومین به حبس بعد از خروج از زندان در چهار سال اولیه تا چه اندازه مرتکب تکرار جرم می­شوند.

نتایج بدست آمده حاکی از این واقعیت است که نرخ متوسط بازگشت به زندان برای کسانی که تعداد جرایم موجود در کارنامه آنها بالا بوده حدود 34 درصد و افرادی که تعداد جرایم ثبت شده در کارنامه آنها کمتر بوده 23 درصد می­باشد. بنابراین نتیجه حاصل از تمامی مطالعات انجام شده این است که گذشته مجرمانه سنگین و کارنامه سنگین بزهکاری، بر حال شخص بزهکار تأثیر زیادی دارد. در این زمینه تحقیقات مختلف به این نتیجه واحد رسیده که هرچه کارنامه مجرمانه سنگین­تر و ارتکاب جرم در سنین پایین­تر صورت گرفته باشد تکرار جرم بیشتر است­[1].

بنابراین کسانی که قبلا بارها (یا حداقل یکبار) به زندان افتاده­اند آسان­تر و جسورانه­تر از دیگران دست به ارتکاب­ مجدد جرم می­زنند زیرا قبلا در شرایط زندان قرار گرفته و حتی آموزه­ها مفیدی را نیز در زمینه ارتکاب جرایم در طول حضور خود در زندان بدست آورده­اند همچنانکه راه­های گریز قانونی و فرار از چنگال عدالت را نیز می­آموزند و سعی می­کنند در مراحل بعدی حساب­شده­تر گام بردارند تا مجددا به زندان گرفتار نشوند.

2- شناخت افراد مشابه در زندان: زندان سازماندهی طبقه­ای از بزهکاران را امکانپذیر  یا به عبارت بهتر تسهیل می­کند، گروهی هماهنگ با یکدیگر وآماده برای هرگونه همدستی در آینده و درنتیجه جمع شدن مجرمین در زیر یک سقف باعث می­شود که قدرت درگیری و سرایت تخلفات در میان آنها بیشتر شود و حالت همگانی پیدا کند.

3- از دست دادن موقعیت اجتماعی: از دست دادن موقعیت اجتماعی بر اثر به زندان افتادن فرد، شامل از دست دادن شغل و نیز طرد اجتماعی می­شود. فردی که از زندان خارج می­شود برچسب سابقه­دار بودن را بر پیشانی خود دارد و اینکه به چه علتی به زندان رفته و اساسا حکم صادره درخصوص وی صحیح بوده یا نه و نیز تا چه اندازه در اتفاق پیش­آمده سهیم بوده است از نظر اجتماع و مردم اهمیتی ندارد. وقتی فرد در چنین موقعیتی قرار می­گیرد و اعتبار خود را ازدست­رفته می­یابد ناچار به سمت ارتکاب جرم سوق می­یابد. در واقع اکثريت افرادي که از زندان آزاد مي‌شوند توان بدست آوردن موقعيت و اعتبار سابق خود را نداشته و پس از شکست سنگيني که براثر محکوم شدن به زندان متحمل مي‌شوند به سمت اموري گرايش پيدا مي‌کنند که بتوانند اين شکست را به گونه‌اي ديگر جبران کنند. به ديگر سخن کیفر سالب آزادی بدلیل ایجاد بدبینی نسبت به محکوم به کیفر حبس پس از تحمل مجازات، دشواری پذیرش اجتماعی، خانوادگی، شغلی او و اوضاع و احوال حاکم بر زندان، در مقدمه­سازی پدیده تکرار جرم موثر است.

4- نامناسب بودن شرایط محیطی و زیستی زندان: شرایط زندان­ها در کشور ما از استانداردهای لازم برخوردار نبوده و بسیاری از مواردی که در آیین­نامه درخصوص آن آمده رعایت نشده و با کمبودهای فراوانی مواجه است. قبلا نیز اشاره شد که کمبود امکانات آموزشی و ابزارهای شغلی و نیز نبود متخصصان و مربیان و کارشناسان مجرب لازم در زمینه­های گوناگون فرهنگی، ورزشی و مذهبی آثار سوئی را در پی دارد که مهمترین آن تکرار جرم است. وقتی فرد در محیط زندان تحت آموزش­های لازم روانشناسی و جامعه­شناسی و مذهبی قرار نگیرد و از طرفی امکانات معیشتی نیز در حد قابل قبول نباشد نه تنها در مدت تحمل حبس متنبه نشده بلکه بالعکس با فراگیری آموزش­های مختلف حیل و شگردهای جرم از سوی افراد هم­کیش خود به سمت ارتکاب مجدد جرم گرایش پیدا می­کند.

ناگفته نماند که برای برخی از افراد زندان بعنوان یک سرپناه امن و جایی است که می­توان خوراک و پوشاک رایگان دریافت کرد و استراحت نمود. بنابراین اندیشیدن تمهیداتی برای اینگونه افراد تهیدست که عموما با خرده­بزهکاری و جرم­های کوچک و کم­اهمیت مثل جیب­بری و کیف­قاپی یا سرقت گوشی تلفن همراه و غیره، گرفتار زندان می­شوند ازطریق ایجاد سرپناه یا مراقبت دقیق پس از زندان می­توان از تکرار جرم آنها جلوگیری کرد و حتی برخی از آنان به سرعت پس از خروج از زندان مجددا دست به ارتکاب جرم می­زنند و با عجز از معرفی ضامن یا کفیل به زندان می­­روند تا حتی برای یک شب هم که شده مأمن خود را ازدست ندهند. همه اینها علاوه براینکه بر دولت و جامعه هزینه بار می­کند آنها را مستعد جرایم بزرگتر و مهم­تر نیز می­نماید. چراکه چه بسا برخی از آنان پس از آشنایی با خلافکاران حرفه­ای برای رهایی از وضع تنگدستی و رنج زندگی جذب گروه آنان شده و پس از آزادی مجددا دست به ارتکاب جرم می­زنند.

از مجموع این مباحث نتیجه می­گیریم زندان بنظر اندیشمندان حقوق دو خصیصه دارد 1- جرم­زدایی، 2- جرم­زایی. که در نهایت تأسف باید گفت خصیصه دوم آن درطول سالهای اخیر بیشتر نمود پیدا کرده است و سببی برای تکرار جرم شده است.

خلاصه آنکه ناچار به پذيرفتن اين واقعيت هستيم که «زندان دیگر در عمل آنچه را که مدعی آن است یعنی به منظور آن ایجاد شده ارائه نمی­دهد. واکنش اجتماعی موجبات برچسب یا انگ مجرمانه زدن به فرد را فراهم می­سازد نظام عدالت کیفری باعث ایجاد انگ اجتماعی می­شود (ازطریق سجل کیفری، منع اقامت در محل معین و غیره) و پلیس، دادگستری و زندان­ها هریک به نوبه خود، از عوامل لکه­دار کردن اجتماعی محسوب می­گردند. در این صورت به عقیده لی مرت جرم­شناس انگلیسی «بزهکار می­تواند از رفتار منحرفانه خود یا نقش مربوط به آن بعنوان یک وسیله دفاع، تهاجم یا سازگاری با مسائل نهان و آشکاری که آثار و پیامدهای واکنش اجتماعی بر علیه او ایجاد کرده، استفاده نماید. بدین سان این انحرافات ثانویه، بر بزهکار اولیه مسلط می­شود زیرا در غایت، فرد مجرم جایگاه و هویت اجتماعی یک منحرف را می­پذیرد و درجهت انطباق خود با نقش­ها و عملکردهای مربوط به آن کوشش می­کند. مفهوم تشدید انحراف اشاره به روندی دارد که در آن واکنش اجتماعی در مقابل انحراف فرد، عملا موجب افزایش و تشدید و تقویت آن می­شود. تصوری که فرد درستکار از زندان در ذهن دارد با تصور تبهکار یکسان نیست. زندانی برای فرد درستکار رنج و مشقت و بدنامی است و حال آنکه در نظر بسیاری از تبهکاران زندان جایی است که در آنجا عده کثیری از رفقای خود را بازمی­یابند و با هزینه دولت زندگی می­کنند و درنتیجه زندان نمی­تواند به آنچه که برای آن درنظر داشته­اند برسد[2]


 

[1]– شیخی­منش مجتبی، همان منبع، صص80-81.

[2]– عثمانی سعید، همان منبع، صص 35-36.

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد-گرایش- حقوق جزا و جرم¬شناسی-عنوان-تأثیر زندان نسبت به تکرار جرم

عنوان کامل پایان نامه :

دانشگاه آزاد اسلامی

 واحد تهران مرکزی

دانشکده حقوق

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد-گرایش- حقوق جزا و جرم ­شناسی-عنوان-تأثیر زندان نسبت به تکرار جرم

 

متن کامل

پایان نامه حقوق

پایان نامه ارشد حقوق : تأثیر زندان نسبت به تکرار جرم

 

پایان­نامه حاضر طی سه بخش به بررسی پیرامون مسائل بالا پرداخته است در بخش اول تحت عنوان کلیات، طی دو فصل به معرفی زندان و آثار آن پرداخته شده و در فصل اول به بحث تعریف و تاریخچه مجازات زندان در چهار مبحث پرداخته و در فصل دوم بحث مفهوم جرم و تکرار جرم را بیان نموده­ایم. بخش دوم پایان­نامه به آثار زندان اختصاص داشته و طی سه فصل، آثار مثبت و منفی مجازات زندان و اثر آن در تکرار جرم بررسی شده است. و نهایتا در بخش سوم راه­های از بین بردن اثر زندان در تکرار جرم را بررسی و راه­های موجود و نیز راهکارهای عملی ممکن درخصوص کاهش یا ازبین بردن این اثرات را برشمرده­ایم.

 

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید