پایان نامه حفظ اقتدار نظام سیاسی اسلام با تکیه بر قرآن کریم و سیره معصومین


دانشگاه علامه طباطبایی

دانشکده الهیات و معارف اسلامی 

عنوان پایان نامه:

حفظ اقتدار نظام سیاسی اسلام با تکیه بر قرآن کریم و سیره معصومین

پایان نامه جهت اخذ کارشناسی ارشد

رشتۀ علوم قرآن و حدیث

 استاد راهنما: دکتر حمیدرضا بصیری

استاد مشاور: دکتر محمدحسین بیات

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

این تحقیق در چهار فصل به شرح زیر تدوین و نگارش شده است. فصل نخست با عنوان «کلیات تحقیق»، به دنبال پاسخ گویی به مفهوم شناسی موضوع تحقیق: «حفظ اقتدار نظام سیاسی اسلام با تکیه بر قران و سیره معصومین:» می­باشد. در فصل دوم با تجزیه و تحلیل دیدگاه و رویکرد اسلام به عنوان یک دین جهان­شمول به مبانی حفظ اقتدار نظام سیاسی اسلام پرداخته شده است، که در آن اقتدار و جهان­شمولی دین اسلام، مبانی روابط در نظام سیاسی اسلام و چارچوب کلی سیاست خارجی در نظام سیاسی اسلام مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. در بخش اقتدار و جهان­شمولی دین اسلام ابتدا به اثبات و بررسی این امر پرداخته و سپس ویژگی­های دین جهان­شمول را برشمرده­ایم. در بخش مبانی روابط در نظام سیاسی اسلام یک سری اصول و مبانی را مطرح کرده که نظام سیاسی اسلام بر پایه آن­ها استوار است و بر اساس آن­ها باید به حفظ اقتدار دست پیدا کرد نه با هر روش و حربه­ای که خلاف اصول دین مبین اسلام است. در بخش چارچوب کلی سیاست خارجی در نظام سیاسی اسلام بیشتر به چگونگی و نحوه تعامل و روابط ادیان با یکدیگر با وجود اعتقادات مختلف پرداخته­ایم و حد و مرز و چارچوب و قالب مشخصی را که دین اسلام به آن قایل است را مطرح کرده­ایم، تا براساس آن به حفظ اقتدار نظام سیاسی اسلام دست یابیم. در فصل سوم: قواعد فقهی حفظ اقتدار نظام سیاسی اسلام را مطرح کرده، و در آن قواعد فقه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و نظامی بررسی شد. و همه این قواعد با هم در جهت حفظ اقتدار به کار گرفته می­شود و تنها پرداختن به قواعد سیاسی و نظامی و امنیتی کافی نمی­باشد، زیرا مسأله اقتدار نظام اسلام مطرح است. در فصل چهارم به ارائه راه­کارهای حفظ اقتدار نظام سیاسی پرداخته­ایم. در بخش اوّل تشکیل حکومت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته، زیرا اسلام ذاتا اقتدار دارد و تشکیل حکومت در جهت حفظ اقتدار نظام سیاسی اسلام صورت می­پذیرد و لازمه آن بررسی شرایط جامعه و شرایط رهبری و تعامل بین این دو می­باشد، بنابراین در بخش دوم نقش رهبری حکومت در حفظ اقتدار مورد بررسی قرار گرفته، که در آن سیره حکومتی پیامبر6و ائمه معصوم:به عنوان الگو مد نظر است.

کلیدواژه ها: حفظ اقتدار، نظام سیاسی، اسلام، قرآن کریم، سیره معصومین:

براي دانلود متن كامل پايان نامه اينجا كليك كنيد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید