پایان نامه تک نگاری آثار اصغر الهی


متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

دانشگاه علامه طباطبابی

دانشکده ادبیات فارسی و زبان­های خارجی

 

تک نگاری آثار اصغر الهی

 

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

در رشته زبان و ادبیات فارسی

 

استاد راهنما: دکتر علی اکبر عطرفی

استاد مشاور: دکتر محمود بشیری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چکیده:

با توجه به اقبال و توجه قشر وسیعی از مخاطبان ادبیات که ادبیات داستانی را برای مطالعه­ی خود انتخاب می­کنند، بررسی دقیق آثار نویسندگان معاصر ضرورتی بیش از پیش یافته است. از آنجا که بسیاری از تحلیل­ها و بررسی­های محققان، تنها دسته­ای از آثار یک نویسنده یا شاعر را مورد توجه قرار می­دهد، لزوم تحقیقی وسیع­تر که تمامی آثار وی را در حیطه­ پژوهش و بررسی خود قرار دهد و با توجه به تمامی آن­ها  به نتیجه­گیری بپردازد، بر همگان آشکار می­شود.  تک­نگاری با هدف تحلیل و بررسی تمامی آثار یک نویسنده یا شاعر، به نتیجه­گیری درباره­ی خصوصیات برتر آن آثار می­پردازد.

در این پایان­نامه، آثار اصغر الهی در دو دسته­ی رمان­ و مجموعه داستان­های کوتاه، مورد تحلیل­هایی از لحاظ فرم، محتوا، عناصر داستانی، نکات برجسته­ی روان­شناسی از دیدگاه فروید، یونگ و آدلر و جامعه شناسی از دیدگاه گلدمن قرار گرفت. رمان « مادرم بی­بی جان» به علت داشتن درون­مایه­ای سیاسی و اجتماعی از دیدگاه جامعه­شناسی گلدمن، رمان «سالمرگی» به علت وجود نکات برجسته­ی روان­شناختی از دیدگاه روان­شناسی و داستان­های کوتاه با توجه به عناصر داستانی و محتوایی آن­ها بررسی شدند. در پایان نتیجه­ی به دست آمده از وجود مفاهیمی چون: تقدیرگرایی، تقابل مرگ و زندگی، بینش اسطوره­شناختی، اعتقادات پررنگ دینی و انتقال مفاهیم تخصصی روان­شناسی در آثار اصغر الهی که به زبانی ساده و موجز بیان شده­اند، خبر می­دهد.

 

کلید واژه: اصغر الهی، تک­نگاری، ادبیات داستانی معاصر، رمان، داستان کوتاه، عناصر داستان، تحلیل روان­شناختی، تحلیل جامعه شناختی

 

 

پیشگفتار:

با توجه به تأثیر شگرف ادبیات معاصر ایران در جذب مخاطبان جوان و علاقمندی قشر وسیعی از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی به جست­و­جو پیرامون علل موفقیت آثار ادبی معاصر و همچنین روی­آوردن مبتدیان به خلق آثاری جدید، تحقیق و بررسی در این راستا، از اهمیت به سزایی برخوردار است تا علاوه بر آشکار نمودن نکات برجسته­ی کار نویسندگان موفق، راه برای مبتدیان نیز هموار گردد. اما تعداد بسیاری از تحقیقات انجام­گرفته تنها به بررسی آثار محدودی از یک نویسنده و بعضاً مقایسه­ی ناتمامی بین چند اثر ادبی اختصاص یافته است. ازین رو در ابتدای دوره­ی کارشناسی ارشد با در نظر داشتن این موارد، بررسی ادبیات معاصر را هدف اصلی خود قرار دادم و با راهنمایی آقای دکتر عطرفی، تک­نگاری آثار اصغر الهی را برگزیدم. تا پیش از انتخاب این موضوع برای پایان­نامه اطلاعات چندانی درباره­ی نویسنده­ی مذکور نداشتم و پس از خواندن آثار ایشان به بررسی آن­ها علاقمند شدم. لازم به ذکر است که در انتخاب پژوهش درباره­ی این نویسنده و نوع بررسی آثار وی، استاد بزرگوارم نقش به سزایی داشتند و تا پیش از راهنمایی­های ایشان، از اصغر الهی، جز نامی نشنیده بودم. سپس به گردآوری اطلاعات مورد نیاز پرداختم و پایان­نامه­ی حاضر نتیجه­ی همان واکاوی­هاست. حجم وسیعی از این پایان­نامه به ارائه­ی مطالبی درخور موضوع آن می­پردازد اما داستان­های موجود در کارنامه­ی نویسنده، قابلیت بررسی­های عمیق­تری از دیدگاه انواع نقد ادبی را داراست. در پایان این گفتار تشکر و قدردانی خود را از زحمات آقای دکتر عطرفی و همچنین استاد مشاور آقای دکتر بشیری ابراز می­نمایم.

 برای دانلود پایان نامه اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید