پایان نامه تفاوت هوش هیجانی افراد بر حسب جنسیت و تحصیلات


فصل دوم

مبانی نظری تحقیق

۲-۱- مقدمه

از آنجایی که ارائه دهندگان اصلی خدمات در مراکز بهداشتی- درمانی روستایی، بهورزان هستند و مسئولیت مستقیم ارائه خدمات اساسی بهداشت را به مردم جامعه برعهده دارند، لذا باید تمایلات، نیازها، مسائل و مشکلات این گروه از جمله سلامت روان آنها مورد توجه قرار گیرد. در این راستا باید انگیزش حرفه­ای و رضایت شغلی در آنان تقویت شود.

نقش به نسبت ثابت شدة هوش هيجاني در پيشگيري و تعديل اختلالهاي جسماني و رواني از يك طرف و لزوم توجه به قابليتهاي هيجاني از سوي ديگر، ضرورت پرداختن به مسائلي همچون بررسي سطح هوش

هيجاني در خانواده­ها، دانشگاهها، سازمانها و ديگر سطوح اجتماعي را كه مي­تواند گامي مؤثر در ارتقاي سطح بهداشت رواني اعضاي جامعه باشد، اجتناب ناپذير مي­سازد. انسان با برخورداري از هوش هيجاني، به زندگي خود نظم و ثبات مي­بخشد، به­طوري كه هر شخص با هوش هيجاني بالا وقايع منفي كمتري را در زندگي تجربه مي­كند. افراد دارای هوش هیجانی بالاتر می­توانند با موفقیت بیشتری با مشکلات موجود در محیط­های کاری و زندگی­شان مقابله کنند و از سلامت روان و رضایت شغلی بیشتری برخوردار باشند.(گلمن[۱]، ۱۳۸۰: ۵۶).

آدلر سلامت روان را داشتن اهداف مشخص، روابط خانوادگي و اجتماعي مطلوب، كمك به همنوعان و كنترل عواطف و احساسات خود مي داند. الگوي راجرز از شخصيت سالم و سلامت روان، انساني است بسيار كارآمد و با كنش و كاركرد كامل كه از تمام تواناييها و استعدادهايش بهره مي گيرد و داراي ويژگيهايي مانند آمادگي براي كسب تجربه، احساس آزادي و خلاقيت و آفرينندگي است.(وردی، ۱۳۸۰).

تت و مایر[۲] (۱۹۹۳) عوامل موثر بر رضایت شغلی به به دو بخش تقسیم می­کنند: شرایط و ویژگی­های سازمانی، اجتماعی و فرهنگی که جنبه­های بیرونی به حساب می­آیند و ویژگی­های شخصیتی، احساسات عاطفی و حالتهای هیجانی که جنبه­های درونی خوانده می­شوند.

به عبارت ديگر، براساس ديدگاه نظريه­ پردازان رفتار سازماني، رضايت شغلي كاركنان متأثر از عواملي همچون حقوق، مزايا، همكاران و ديگر عوامل بيروني نيست، بلكه عواملي مانند روحيات و ويژگيهاي شخصيتي كاركنان و ديگر عوامل دروني از اين دست رابطة تنگاتنگي با انگيزش شغلي افراد دارند. ويژگيهاي شخصيتي كاركنان را مي­توان عامل تعيين­ كنندهاي در چگونگي سازگاري با شرايط و متغيرهاي سازماني و انگيزش كاري آنان به حساب آورد. به زعم ماير و سالووي[۳](۲۰۰۰)، يكي از مشخصه­هاي شخصيتي افراد، هوش هيجاني يا عاطفي آنان است. به نظر گلمن (۱۹۹۸) هوش هيجاني عاملي است كه ظرفيت انسان را در شناخت احساسات خود و ديگران تعيين و كمك مي­كند تا در خود ايجاد انگيزش كرده و هيجانات خود را كنترل و روابط خود با ديگران را بر اين اساس، پي­ريزي كند.(سی توماس و ترام[۴]، ۲۰۰۶).

[۱] Golman

[۲] Tett and Meyer

[۳] Salovey and Mayer

[۴] Sy, Thomas, S. Tram A

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

پایان نامه روانشناسی

لینک متن کامل پایان نامه فوق با فرمت ورد

مطالب مشابه را هم ببینید
فایل مورد نظر خودتان را پیدا نکردید ؟ نگران نباشید . این صفحه را نبندید !
سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه ، تحقیق ، پروژه و مقالات دانشگاهی در رشته های مختلف است. مطالب مشابه را هم ببینید یا اینکه برای یافتن فایل مورد نظر کافیست از قسمت جستجو استفاده کنید. یا از منوی بالای سایت رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید و همه فایل های رشته خودتان را ببینید